Προς το περιεχόμενο

Μήπως το internet κάνει (και) κακό στους μουσικούς;


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οπως και να χει κατι θα παιρνουμε συνεχεια εκτος και αν γινουμε ..μοναχοι  οποτε καλυτερα να ειναι κιθαρες παρα κινητα ,pc,tv ,etc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σχετικά με τη μουσική και τη σχέση της με το πλήθος και την ποιότητα των μουσικών οργάνων:

 

Αντιλαμβάνομαι τα μουσικά όργανα απλώς ως εργαλεία για να καταφέρουμε κάτι. Θα κάνω έναν παραλληλισμό για να γίνω πιο κατανοητός: Θεωρώ ότι η μουσική είναι το ταξίδι (οι βόλτες, οι διαδρομές κλπ που θέλουμε να κάνουμε) και ο μουσικός εξοπλισμός είναι τα μέσα μεταφοράς (αυτοκίνητα, μηχανές κλπ).

 

Προσωπικά, με ενδιαφέρει το ταξίδι (μόνο), διότι με αυτόν τον τρόπο σκαλίζω πράγματα μέσα μου κι αντιλαμβάνομαι πως μαζί με κάποιες άλλες διαδικασίες (συσχετιζόμενες ή όχι με το ταξίδι) η ζωή μου μπορεί να γίνει πιο απλή και ουσιαστική.

Αδιαφορώ για το αν ταξιδεύω με λιμουζίνα ή παπί (το μόνο που με ενδιαφέρει σχετικά με αυτό είναι το να μη "με αφήσει στο δρόμο" το μέσο που έχω -ή με έχει- επιλέξει και να μην βαρυγκωμώ κατά τη διαδρομή). Οτιδήποτε πέρα από αυτά με αποπροσανατολίζει.

 

Όμως,

δέχομαι ότι μπορεί κάποιος να έχει σαν χόμπι το να μαζεύει, να συντηρεί και να χαζεύει σπάνια αυτοκίνητα, αντίκες, ή πρωτοποριακά μοντέλα μοτοσυκλετών επί παραδείγματι. Επιπλέον καταλαβαίνω ότι μπορεί κάλλιστα κάποιος να απολαμβάνει την οδήγηση ενός εξαιρετικού αυτοκινήτου και να το βολτάρει χωρίς να τον νοιάζει ιδιαίτερα η διαδρομή, μόνο και μόνο για την τέρψη της αίσθησης αυτής (κι ενδέχεται, καθώς απολαμβάνει την οδήγηση, να του έρθει και μια φαεινή ιδέα για να σκαρώσει κι ένα επιπλέον ταξιδάκι στο μέλλον -και να πάρει και κανέναν από εμάς μαζί).

 

Ο καθένας μας εστιάζει σε διαφορετικά σημεία και, εν τέλει, όλα αυτά έχουν να κάνουν με τους "στόχους" και την αντίληψη που έχουμε. Νο προμπλέμο λοιπόν.

 

Προφανώς, αν στρέψουμε την ενέργειά μας και το ενδιαφέρον μας σε αυτό που μας ευχαριστεί περισσότερο (ό,τι και να είναι αυτό), θα γίνουμε ευτυχέστεροι.  :)

 

Και για να συνδέσω όλα τα παραπάνω με το ερώτημα που έθεσε ο αγαπητός Ηλίας:

 

Σε ποιο βαθμό θεωρείτε ότι αξιοποιείτε* τον εξοπλισμό που έχετε;[/b]

 

πιθανολογώ ότι είμαι μέσα στη δεκάδα των μελών του Noiz με το λιγότερο εξοπλισμό. Θεωρώ ότι, αν περιορίζομαι από κάτι, αυτό είναι ο εαυτός μου κι όχι ο εξοπλισμός μου. Ναι μεν αξιοποιώ πλήρως τον εξοπλισμό μου, αλλά έχω την αίσθηση ότι απέχω πολύ από το να τον "εξαντλήσω".

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε γενικες γραμμες, και επειδη παραλληλα κοιταω το θεμα με τους εξοπλισμους του καθενος, εχω να κανω μια παρατηρηση.

 

ειναι συνηθες στο Noiz, εξοπλισμος να θεωρειται μονο ο Hardware εξοπλισμος, μονο οτι εχει υποσταση ως αντικειμενο, και οχι  ενα προγραμμα η ενα vst.

 

αν το ψαξουμε αυτο βαθυτερα, θεωρω οτι εχει να κανει με το οτι συνηθως δεν εχουμε πληρωσει (για ευνοητους λογους, που ουτε εμενα αλλα ουτε και την ουσια του θεματος αφορουν) το λογισμικο που χρησιμοποιουμε και ετσι δεν το θεωρουμε εξοπλισμο-προιον.

 

τι θελω να πω?? θελω να πω πως ειναι καπως ανισο να συγκρινεται ενας πληκτρας πχ ο οποιος εχει μονο ενα Midi clavie και 100 vst-synths, με ενα κιθαριστα που εχει 10 πεταλια, 2 κιθαρες και εναν ενισχυτη.

 

στα ματια του μεσου νοιζα, ο πρωτος ειναι ολιγαρκης και εχει "λιγο εξοπλισμο" ενω ο δευτερος οχι, κατι που σε καμια περιπτωση δεν ισχυει.

 

οσο εξοπλισμος ειναι ενα drum set αλλο τοσο ειναι το Bfd και το battery κοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι συνηθες στο Noiz, εξοπλισμος να θεωρειται μονο ο Hardware εξοπλισμος, μονο οτι εχει υποσταση ως αντικειμενο, και οχι  ενα προγραμμα η ενα vst.

 

Εννοείται ότι εξοπλισμός είναι κι όλα τα άλλα που αναφέρεις, αλλά έχω την εντύπωση ότι ο Ηλίας, θέτοντας το ερώτημά του, αναρωτιέται αν "αξιοποιούμε" (με τον α ή β τρόπο) τον εξοπλισμό για τον οποίο έχουμε επενδύσει χρήμα, πολλές ώρες (έως μήνες) για έρευνα αγοράς κλπ

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[quote author=Wow! link=topic=152633.msg166895#msg166895 date=1197486077

Εν' τούτοις... εμμμ... λίγη εκατέρωθεν ενθάρρυνση για συγκράτηση (στη κατανάλωση) στην ωραία πορτοκαλιά μας κοινότητα, δε θα βλάψει κανέναν...

 

...Δεν το καταλαβαίνω ρε παίδες...όποιος μπορεί να αγοράζει ας αγοράζει, όποιος δεν μπορεί ας κάνει οικονομίες και ας αγοράζει λιγότερο ή καθόλου, δεν είπαμε να πουλήσουμε και τα σπίτια μας ή να πάρουμε εορτοδάνια...η κατανάλωση με τη δημιουργικότητα δεν έχει καμμία σχέση, μας έχει παρασύρει ο elavd για έχει ψυχολογικά προβλήματα!!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

elavd μου φαίνεται ότι η 335 είναι κακή επιρροή πάνω σου...πρόσεξες ότι τέτοιου είδους προβληματισμοί προέκυψαν αφότου την πήρες στα χέρια σου;

 

Να μου τη δώσεις εμένα που δεν σκαμπάζω από τα αντιG.A.S. καλέσματα της σειρήνας ονόματι 335 ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

elavd μου φαίνεται ότι η 335 είναι κακή επιρροή πάνω σου...πρόσεξες ότι τέτοιου είδους προβληματισμοί προέκυψαν αφότου την πήρες στα χέρια σου;

 

H αλήθεια είναι ότι τελευταία, όλο και συχνότερα πιάνω τον εαυτό μου να παίζω "καρφί" στον ενισχυτή με λίγο βάθος μόνο  :o

 

Μετά όμως μου δίνω μια σφαλιάρα και επιστρέφω στους σύνθετους ήχους ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος εχει ορεξη να γραψει θα το κανει ακομα και με τον εντελος απαραιτιτο εξοπλισμο. Το θεμα ειναι να εχεις ορεξη και οχι εξοπλισμο.

 

Τωρα βεβαια ειναι μερικοι απο εμας που εχουν παθος με την τεχνολογια. Αυτο ειναι αλλο καπελο...

 

Αυτα βεβαια ισχιουν μονο στον "παικτικο" τομεα καθως για την ηχογραφηση πρεπει να εχεις καλα μηχανηματα για να εχεις καποιο αξιολογο αποτελεσμα.

"Έχεις πάρει τον εαυτό σου πολύ στα σοβαρά..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου