Προς το περιεχόμενο

Μήπως το internet κάνει (και) κακό στους μουσικούς;


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από την άλλη, δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί μιλάς σε β πληθυντικό? Γιατί βγάζεις τον εαυτό σου απ έξω?

 

Αν δεν είχες σε μεγάλο ποσοστό δίκιο, θα τα "έπαιρνα" μαζί σου... 8) ;)

 

Βρε 'σεις, αφού το είπα τόσες φορές ότι και εγώ έτσι κάνω. Δεν είμαι καλύτερος, ούτε βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω - για την ακρίβεια, ο μόνος λόγος για το ότι ξέρω πως έχω δίκιο, είναι ότι είμαι ακριβώς όπως και εσείς. Εδώ σας λέω ότι είχα 14 όργανα ΕΝΩ είμαι χομπίστας... πόσο πιο βλάκας θα μπορούσα να είμαι;

 

Α, οκ :D

Aπλά έγραψες σε β πληθυντικό και ήταν κάπως :)

 

Πάντως βλάκας σίγουρα όχι. Όλοι περνάμε φάσεις και φάσεις και αν δεν περάσεις από αυτή δεν μπορείς να γίνεις καλύτερος. Έκανες το λάθος, το είδες και το αντιμετώπισες. Αυτό είναι ότι καλύτερο. Σε κάνει να βρεις που είναι το νόημα και πού όχι.

 

Το ιντερνετ πάντως είναι εργαλείο. Είναι στο χέρι του καθενός μας, το αν θα το χρησιμοποιήσει σωστά ή όχι σε αυτές τις περιπτώσεις. Στο συγκεκριμένο τομέα, προσωπικά μόνο μου έχει προσφέρει προς το παρόν. Πράγματα τα οποία δεν μπορούσα να φανταστώ ότι υπάρχουν τα έχω δει από εδώ μέσα. Τώρα οσων αφορά το GAS,ε, απλά βάζει το χεράκι του στο ότι μπορείς να δεις με μεγαλύτερη ευκολία κάποια πράγματα (να χαζεύεις ας πούμε τον θωμα), αλλά και πάλι πέρα από την ευκολία της ηδονοβλεψίας , δεν αναγκάζει και κανέναν να αγοράσει.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Ά ρε Λιάκο με τα ψυχολογικά σου ναουμ.

 

Έτσι μπράβο τώρα το καταλάβατε. Προτείνω να κάνουμε ένα έρανο και να τον στείλουμε σε μια ψυχολόγο να τον κάνει καλά. :εχω ακούσει για κάτι ξανθιές Ουκρανές ψυχολόγους που κάνουν θαύματα!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον μουσικό:

Ξέρεις πόσες κιθάρες χρειάζονται; ΜΙΑ.

Ξέρεις πόσα πλήκτρα; ΕΝΑ.

Ξέρεις πόσα κομπιούτερ; ΚΑΝΕΝΑ.

 

Τώρα θυμήθηκα μια μεγάλη (κατά τη γνώμη μου) κουβέντα που μου είχε πει τις προάλλες ο mechmg:

 

Για πολλούς από εμάς, το πλήθος των οργάνων του εξοπλισμού που έχουν είναι αντιστρόφως ανάλογη με τη δημιουργικότητά τους και αντίστροφα...

Από τη μέρα που αγόρασα το TR μου, παίζω σχεδόν αποκλειστικά με αυτό. Δεν είχα καταλάβει ότι είμαι τόσο καλός μουσικός βρε παιδιά, κοιτάχτε πράγματα!!! ;D ;D ;D

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεται ενας διαχωρισμός :

 

Αλλο το GAS,αλλο η τεχνικη γνωση στη λεπτομερεια της,αλλο το ποσο απο τον ελευθερο χρονο μας σπαταλαμε στο ιντερνετ και αλλο το ποσο παιζουμε τελικα.

 

Προσωπική μου εκτιμηση είναι οτι οσοι δουλευουν και εχουν πραγματικες υποχρεωσεις προσπαθουν να διατηρησουν την επαφη τους με τη μουσική ενασχολουμενοι με τα παρελκομενα της (αγορες,συζητησεις γυρω απο τη μουσικη κ τον εξοπλισμο κλπ) γιατι και έχουν την οικονομική ευχέρεια να κανουν τακτικα αυτο-δώρα και καταναλώνουν ολο τους το είναι στις υποχρεωσεις τους.

 

Το ιντερνετ μόνο του δε φτάνει για να μας φάει όλο το χρόνο όσο και να καιγόμαστε,γιατί μετά από τα πρωτα χρόνια της ζωης μας ως "πολιτες του ιντερνετ" παρατηρουμε οτι δεν υπαρχουν και πολλά μερη που μπορουν να μας κρατησουν για ωρα χωρις να βαρεθουμε.Θα καεις στο youtube ακολουθωντας τα links,το ιδιο και στο myspace,στα fora,στα e-shops,αντε και στο facebook και μετα τιποτα.Προσωπικα,εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων,αντιμετωπιζω το νετ ως υποκαταστατο της τηλεορασης γιατι και πιο ελευθερο ειναι ακομα και μπορω να επιλεξω τι ακριβως θα δω ,την ωρα ακριβως που θελω.

 

Το GAS είναι ενα ζήτημα που ποτε δε με απασχολησε γιατι ποτε δεν ειχα τους πορους για να το ικανοποιησω (να κορεσω την κιθαριστική μου πείνα ειναι η καταλληλη εκφραση ;D ).Αν ειχα πετυχει ως αρχαριος το νόιζ,θα είχα πελαγωσει με τις προτασεις που δινονται για εκκινηση στη μουσικη τεχνολογια και κατα πασα πιθανοτητα θα πιστευα οτι αν δεν εχεις λαμπατο ενισχυτη,δεν γινεται να παιξεις κιθαρα,αν η κιθαρα σου δεν ειναι made in USA,είναι πιθανό να πάθεις κατι παθολογικό κλπ κλπ.Η αληθεια ειναι (κατα την ταπεινη μου αποψη) οτι ό,τι κιθαρα και να εχεις θα παιξεις και αν αρχισεις να κοιτας τι κιθαρα θα αγορασεις επειδη προτιθεσαι να κινηθεις προς καποιο στυλ,δεν κανεις και πολλά πραγματα.

 

παρενθεση: () : δεν θα ξεχασω ποτε την ατακα ενος γνωστού μου,που είχε ξεκινησει μαθηματα μπασου και ήθελε να αλλάξει ενισχυτή γιατι αυτος που ειχε "δεν επαιζε καλά τα όγδοα"

 

παρενθεση 2 : () 2 : ολοι οι καταστηματαρχες και οι υπό-gurus του σχολειου προσπαθουσαν να με αποτρεψουν το 2000 να παρω tele,γιατι "κανει μονο για blues"

 

Για την τεχνική λεπτομέρεια: θαυμαζω οσους ψαχνουν ως την τελευταια λεπτομερεια, κατα τη διαρκεια της ερευνας αγορας, το οργανο που τους ενδιαφερει και συμφωνω με την ιδεα της καταναλωτικης παιδειας, αλλα ο αντιποδας αυτού, που τον γνωρισα μέσα απο το ιντερνετ (καλώς γιατι διαφορετικα δεν θα πιστευα οτι υπηρχε), είναι ανθρωποι που ξερουν απέξω τον καταλογο της fender και της Martin, αλλα δεν μπορουν να παίξουν ενα ακκόρντο.Δεκτό ως hobby,αλλά μιας και μιλάμε για μουσικούς το αναφέρω.

 

 

Καταλήγω: λέμε ή υπερκαταναλωση ή καταναλωτισμός,η λέξη υπερκαταναλωτισμός είναι πλεονασμός (prick ;D ;D )

 

 

ΥΓ.Για την αναφορα σου σε μενα κανεις λαθος ,αλλα σ'ευχαριστω.Θα σου εξηγησω κατ'ιδίαν γιατί δεν εχει νόημα να αυτο-δυσφημιστώ τώρα δημοσίως. :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τσάκ ήμουν πάντωσ σήμερα να πάω στην τράπεζα να γεμίσω το κάρτα για το ψώνι.Είδα το θέμα και το σκέφτομαι πάλι.Δεν είμαι κάλος στο ζύγισμα όμως και ταλαντεύεται συνέχεια( η ζυγαριά).Να πάρω να μην πάρω.Θα αλλάζει κάτι ή απλά για 1 μήνα ο ενθουσιασμός του καινούριου και του ωραίου?Είναι πρόβλημα ο ήχος που έχω τώρα?Δεν μπορώ να παίξω τώρα και θα παίζω μετά?Θα συνεχίσω να παίζω με το ζήλο που έχω τώρα ή παπαρούνες μετά απο ένα διάστημα?Θα πάνε χαμένα τα λεφτά για έπιπλο μετά?

 

Έχω και τους φίλους να με κράζουν για την πάντα βιαστική, χωρίς λόγω, αγορά.Τους γονείς που δεν χαλάνε χατίρια.

 

Δεν έχω ξεκαθαρίσει άν θέλω καινούρια κιθάρα και για ποιόν λόγο τελικά.Είναι τόσο σημαντικός αυτός ο λόγος-λόγοι για μια αγορά?

Για συλλέκτη σίγουρα δεν με κόβω.Αλλά γιατί με κόβω?

 

Υ.Γ.Δεν χρειάζεται απάντηση, απλά ήθελα να το πώ σε κάποιους ακόμα το πρόβλημα που με βασανίζει.Πρόβλημα?Λαλακία στον εγκέφαλο, δεν ξέρω.Τόσο αναποφάσιστο δεν ξέρω αν έχετε συναντήσει.

Υ.Γ. Υπάρχουν και χειρότερα όπως βλέπετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνουσα απολυτα ομως αν ο τιτλος  ηταν

"Μηπως το internet κανει(και)  κακο  στην ΤΣΕΠΗ των μουσικων ?"

 

 

 

 

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισα ισα παλια για να παρεις κιθαρα-ρακ-λαμπατο και ενα συστημα ηχογραφησης  εδινες μια περιουσια!!

τωρα εχουμε πολυ ευκολα τα παντα για να δημιουργησουμε, ;)

και μπορει ο καθενας σπιτι του να κανει θαυματα,

απλα ειναι θεμα ποσο επιρρεπης ειναι καποιος και ποση 'υπερκαταναλωση κανει.

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μήπως θα έπρεπε ο καθένας μας να κάνει ένα μουσικό απολογισμό και να δει πχ μέσα στη χρονιά που πέρασε:

Πόσο βελτιώθηκε σαν μουσικός;

Πόσο έπαιξε με άλλους μουσικούς;

Συνέθεσε κάτι δικό του;

 

και ταυτόχρονα:

Πόσες κιθάρες αγόρασε/πούλησε;

πόσα πετάλια, κλπ κλπ

πόσο αξιοποιεί στο παίξιμό του αυτό τον εξοπλισμό;

 

Ο δικός μου πάντως μουσικός απολογισμός, δεν ήταν ΚΑΘΟΛΟΥ θετικός.  :( >:(

 

Ο ΔΙΚΟΣ ΣΑΣ ;  ::) 8)

 

απολογισμός της χρονιάς που πέρασε  (βαζω 18 μήνες, απο τοτε δηλαδη που έχω adsl)

 

πόσο βελτιωθήκατε ως μουσικός: άρχισα να πάιζω κιθάρα, με την βοήθεια της μπάντας που με βρήκε στο νετ για να παιξω drums αλλά και από διάφορα site στο ιντερνετ. Επίσης αρχισα να καταλαβαίνω πως να στήσω (ενορχήστρωση-παραγωγή) ένα κομμάτι (εδώ βοήθησε πολύ το noiz)+ ότι βρήκα πολλά προγράμματα με ήχους ώστε να οδηγήσω τον ήχο μου εκεί που ήθελα ( σιγά μην έβαζα στάμνες και tablas στα κομμάτια μου αν δεν είχα πρόσβαση στο νετ)

 

Πόσο έπαιξε με άλλους μουσικούς; πολύ περισσότερο απο άλλες περιόδους... διοτι τώρα γνωρισα άτομα μέσω νετ και δοκιμάσαμε διάφορα πράγματα ( ακομα κι αν δεν παίξαμε στον ίδιο χώρο, συνεργαστήκαμε σε ηχογραφήσεις, όπως πχ με μια κοπέλα απο θεσσαλονίκη-που θα την έβρισκα χωρίς το ιντερνετ)

 

Συνέθεσε κάτι δικό του; το 95% της μουσικής μου το έφτιαξα τον χρόνο που πέρασε...( το υπόλοιπο 5% είναι εντελώς άθλιο)

 

και ταυτόχρονα:

Πόσες κιθάρες αγόρασε/πούλησε; αγόρασα 2, δεν πούλησα καμία... (αν δεν είχα νετ σίγουρα θα είχα πουλήσει ή πετάξει μία διοτι θα αγόραζα χωρίς να έχω πάρει γνώμες αρκετες ωστε να διαμορφώσω άποψη για το τι θέλω και θα αναγκαζόμουν να αγοράσω και άλλη ηλεκτρικη)

 

πόσα πετάλια, κλπ κλπ: 2 πεταλιερίτσες, 1 wah, 1 δοξάρι και 1 ebow, και ένα μαγνήτη για ακουστική.

 

πόσο αξιοποιεί στο παίξιμό του αυτό τον εξοπλισμό; κατά 94,9% (το 5% είναι ο μαγνήτης (ήταν άθλιος) και το 0,1% αντιπροσωπεύει το δοξάρι που μου το έχει βουτήξει ένας φίλος εδω και μερικούς μήνες, αλλά οκ, αυτός το αξιοποιεί καλύτερα.)

 

γενικότερα χωρίς νετ δεν θα ασχολιόμουν σήμερα με την μουσική

 

απο κει και πέρα αν κάποιος χαλάει πολλα λεφτα για κιθάρες και εξοπλισμο δεν φταίει το νετ... αν δεν ειχε νετ θα χάλαγε τα ίδια λεφτά σε παιχνιδομηχανες στερεοφωνικά παντελόνια... και τον χρόνο του στο να τερματήσει το HALO 3  ή στο να κάνει shopping therapy αγκαλιά με το γκομενάκι στην Ερμού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

γενικότερα χωρίς νετ δεν θα ασχολιόμουν σήμερα με την μουσική

 

 

 

Aυτό. Πριν ξεκινήσω να ασχολούμαι με το νοιζ, είχα να ακουμπήσω κιθάρα "σοβαρά" για 4 χρόνια περίπου.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου