Προς το περιεχόμενο

Μήπως το internet κάνει (και) κακό στους μουσικούς;


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι αδιαμφισβήτητο το πόσο πολύ μας έχει βοηθήσει όλους το Internet, τόσο στη συνεχή μας ενημέρωση και "βομβαρδισμό" πληροφοριών, όσο και στην καθημερινή επικοινωνία, διασκέδαση κλπ κλπ.

Επίσης είναι σίγουρο ότι για τους περισσότερους από εμάς, έχει ανοίξει φοβερούς νέους ορίζοντες, μιας και μέσω του internet γνωρίσαμε νέους μουσικούς, άλλα στυλ μουσικής που πιθανότατα αγνοούσαμε ή είχαμε υποτιμήσει κλπ κλπ.

 

ΟΜΩΣ...

 

Τελευταία αναρωτιέμαι, καταρχήν σε προσωπικό επίπεδο και εν συνεχεία σε πιο γενικό, μήπως τελικά το internet και ο υπερκαταναλωτισμός που μπορεί να μας προκαλέσει, μας έχουν έμμεσα βάψει ως μουσικούς;

 

Τι εννοώ;

 

Αν αναλογιστεί κανείς ότι μέχρι πριν λίγα χρόνια (πιστεύω λιγότερα από 10), τον περισσότερο κόσμο που ασχολούταν πχ με κιθάρες, δεν τον απασχολούσε τίποτα από όλα αυτά που καθημερινά συζητάμε και μας απασχολούν εδώ:

είδος ξύλων, ποτενσιόμετρα, μέγεθος τάστων, πυκνωτές, kΩ μαγνητών, υλικό χορδών, buffers, χωρητικότητα καλωδίων... ... .... ::)

 

Δε λέω...σίγουρα καλό είναι που τις γνωρίζουμε οι περισσότεροι όλες αυτές τις λεπτομέρειες και έχουμε και άποψη (ή καμιά φορά και "άποψη"), αλλά μήπως με όλα αυτά απλά "χάσαμε τη μπάλα";  ::)

 

Εγώ θυμάμαι που είχα μια κιθαρίτσα και ήξερα και την παραμικρή γρατσουνιά που είχα πάνω της, και τώρα έχω περισσότερες κιθάρες από τα παντελόνια στη ντουλάπα μου και προφανώς, αν το δει κανείς ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ, δε μου χρειάζονται όλες.

Όπως επίσης δεν μου χρειάζεται και όοοοολος αυτός ο εξοπλισμός που έχω μαζέψει με τις εύκολες αγορές μέσω internet...

 

Μήπως τελικά αντί για μουσικοί, καταλήξαμε (ή καταντήσαμε κάποιοι από εμάς...) αγορα-πωλητές μουσικού εξοπλισμού;

 

Αναλογιστείτε πόσες φορές έχουμε δώσει ή πάρει συμβουλή για αγορά νέου οργάνου και σε πόσες από αυτές χρησιμοποιήσαμε τον όρο "μεταπωλητική αξία" (ένα search θα σας πείσει ;) !)

 

Eίναι σαν να έχουμε ήδη στο πίσω μέρος του μυαλού μας, ότι τα όργανά μας τα ίδια, είναι αναλώσιμα. Τα παίρνουμε όχι για να τα "λιώσουμε" στο παίξιμο, αλλά για να τα δοκιμάσουμε λίγο καιρό, και μετά να τα πουλήσουμε για να αγοράσουμε το νέο μοντέλο που βγήκε... ::)

 

Έχει νόημα αυτό;

 

Μήπως θα έπρεπε ο καθένας μας να κάνει ένα μουσικό απολογισμό και να δει πχ μέσα στη χρονιά που πέρασε:

Πόσο βελτιώθηκε σαν μουσικός;

Πόσο έπαιξε με άλλους μουσικούς;

Συνέθεσε κάτι δικό του;

 

και ταυτόχρονα:

Πόσες κιθάρες αγόρασε/πούλησε;

πόσα πετάλια, κλπ κλπ

πόσο αξιοποιεί στο παίξιμό του αυτό τον εξοπλισμό;

 

Ο δικός μου πάντως μουσικός απολογισμός, δεν ήταν ΚΑΘΟΛΟΥ θετικός.  :( >:(

 

Ο ΔΙΚΟΣ ΣΑΣ ;  ::) 8)

 

Πιστεύω οτι ισχύει η διαπίστωση και απλά το δευτερο σκέλος είναι το "τιμημα" που πληρώνουμε για να έχουμε το πρώτο σκέλος.

 

Είναι σαν τις αναπόφευκτες ανεπιθύμητες ενέργειες ενός καλού φαρμάκου.

 

Το πώς θα χειριστούμε τις δυνατότητες του ιντερνετ, και του κάθε internet πάντα θα μένει στο χέρι μας.

 

Εγώ έπαψα π.χ. να ψάχνομαι με το software, και με το search για νέα όργανα, τιμές, κυκλοφορίες, γιατι άρχισε να γίνεται εις βάρος της μελέτης μου , της εξασκησης- συντήρησης που πρέπει να κάνω κ.λ.π. και αν προσθέσεις οτι είμαι άρρωστος και με τα παιχνίδια.....

 

Αν όμως τώρα μου το πάρεις το internet, θα κάνω ότι έκανε το λιοντάρι στους θαμώνες στα Εξάρχεια.

 

Δυο μήνες έμεινα χωρίς τα τελευταία 2 χρόνια και παραλίγο να μου στρίψει τελείως, ενώ τώρα υπάρχει και ένα υπόλειμμα λογικής στο σχιζοφρενές μυαλό μου.

 

Δεν έχω πρόβλημα με τον κίνδυνο αποκοπής με την πραγματικότητα.

Ακούω με κάθε ευκαιρία τα σενάρια που θέλουν το internet όπως και παλαιότερα την τηλεόραση, το ραδιόφωνο και πιο παλιά το τηλέφωνο ώς  ενα όπιο αποβλάκωσης αλλά και ελέγχου της μάζας. Και εν μερει πιστεύω σε μέρος της συνωμοσιολογίας. 

 

Ναι , ακόμα και οι γυναίκες που πέρασαν και καλοπέρασαν μέσα απο την ζωή μου προσπάθησαν να με αποκόψουν ανα καιρούς και εμένα και τους φίλους μου,

 

Η σημερινή πολυαγαπημένη και λαμπερή μου σύντροφος που την αγαπώ πολύ και κάνω ότι μου ζητήσει, και δεν θα απιστήσω ποτέ (Το γράφω αυτό γιατί υποπτεύομαι οτι τελευταία μπαίνει στο noiz, μάλλον έχει κάνει και λογαριασμό, και ελέγχει τι γράφω... καταλαβαίνετε....) προσπαθεί έμμεσα να με αποτρέψει και αυή σιγά σιγά.

 

" Θα χαλάσεις τα ματάκια σου.... Μην παιζείς τα βράδυα Battlefield συνέχεια, είσαι στον υπολογιστή μπροστά και για την μουσική .... το triton μπορεί να εκπέμπει ακτινοβολία όπως και το router που είναι πάνω απο το κεφάλι σου και ..... μπορεί τα παιδιά μας να βγούν πράσινα με ουρά και καφέ βούλες και να είναι φυτοφάγα...."

 

Αλλά εγώ φίλε μου δεν μπορώ, ποτέ δεν μπορεσα να αποχωριστώ τις απίστευτες δυνατότητες της τεχνολογίας και πλέον του διαδικτύου απο την μέρα του dial up, και πλέον δεν με ενδιαφέρει να έχω το μέτρο, δεν με ενδιαφέρει ποιος πραγματικά είναι ο σκοπός αλλά και ποιος είναι ο ορθός τρόπος για την χρησιμοποίηση των δυνατοτήτων του διαδικτύου

 

  Όσο και να με βλάπτει σαν μουσικό, απλά με το internet δεν χρειάζεται πλέον να είσαι κάν μουσικός, να είσαι τίποτα, εκεί είναι όλη η αλήθεια, η αγάπη, και τα κακώς κείμενα του πλανήτη.

 

Αυτό είναι τέχνη.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

".... το triton μπορεί να εκπέμπει ακτινοβολία όπως και το router που είναι πάνω απο το κεφάλι σου και ..... "

 

Ώστε έτσι λοιπόν απέκτησες την Μοναδική Λάμψη  :)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα θυμήθηκα μια μεγάλη (κατά τη γνώμη μου) κουβέντα που μου είχε πει τις προάλλες ο mechmg:

 

Για πολλούς από εμάς, το πλήθος των οργάνων του εξοπλισμού που έχουν είναι αντιστρόφως ανάλογη με τη δημιουργικότητά τους και αντίστροφα...

 

 

Προφανώς αυτό δεν είναι κανόνας, αλλά δυστυχώς στην πράξη πολλές φορές επιβεβαιώνεται.

 

ΥΓ: Παραδείγματα μουσικών του ΝΟΙΖ που επιβεβαιώνουν το αντίστροφο της παραπάνω φράσης, είναι κατά τη γνώμη μου ο Lost_highway και ο blue, οι οποίοι είναι δημιουργικότατοι και παρόλα αυτά πολύ ολιγαρκείς σε εξοπλισμό ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μα τι πάθαμε και ασχολιόμαστε με τα ψυχοπλακώματα του Elavd?!!!!! Λεβέντη μου αγόρασε όσες κιθάρες αντέχει η τσέπη σου και όταν τις βαρεθείς πούλησέ τες και αγόρασε άλλες (είναι σαν τις γυναίκες άλλωστε!) και δεν σου φταίει το Internet...σου φταίει το ότι μεγαλώνεις!. Κάποια στιγμή κάποια (μπορεί και περισσότερες) θα σου κλέψει τη καρδιά και θα την βρούν και τα εγγόνια σου. Και η δημιουργικότητα είναι κάτι που το έχεις ή δεν το έχεις...εάν θεωρείς ότι έχεις μην ανησυχείς, όλοι περνάνε μια φάση στεγνώματος...και εκεί έρχεται το Internet...κάνε ότι κάνει και ο Φίβος!!!!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η δημιουργικότητα είναι κάτι που το έχεις ή δεν το έχεις...εάν θεωρείς ότι έχεις μην ανησυχείς, όλοι περνάνε μια φάση στεγνώματος

 

Δεν μιλάω απαραίτητα μόνο για δημιουργικότητα, αλλά γενικά ενασχόληση με τη μουσική (μελέτη, παίξιμο κλπ)...

 

Και τα ψυχοπλακώματα που λες είναι μάλλον περισσότερο προβληματισμοί οι οποίοι νιώθω τελευταία να με ταρακουνάνε από το λήθαργο του G.A.S. και σκέφτηκα να τους μοιραστώ μαζί σας ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εάν σε βοηθάει εγώ είχα ένα κενό ενασχόλησης γύρω στα 15 χρόνια...αλλά ξαναπήρα μπρός και με ευχαριστεί ακόμα περισσότερο, γιατί η μουσική μου έλειπε. Με το Internet και τους υπολογιστές (ευλογημένο Garageband!) δεν χρειάζομαι μπάντα και το να παίζεις online είναι TΡOMAKTIKH εμπειρία.

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλια η λυση ειναι μια.

κοβεις το ιντερνετ ζεις εντονα και το καλοκαιρι ραντεβου ολοι σε κανενε νησι να παιζουμε στο δρομο.

και να τα λεμε απο κει. :) λοτ

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη, δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί μιλάς σε β πληθυντικό? Γιατί βγάζεις τον εαυτό σου απ έξω?

 

Αν δεν είχες σε μεγάλο ποσοστό δίκιο, θα τα "έπαιρνα" μαζί σου... 8) ;)

 

Βρε 'σεις, αφού το είπα τόσες φορές ότι και εγώ έτσι κάνω. Δεν είμαι καλύτερος, ούτε βγάζω τον εαυτό μου απ' έξω - για την ακρίβεια, ο μόνος λόγος για το ότι ξέρω πως έχω δίκιο, είναι ότι είμαι ακριβώς όπως και εσείς. Εδώ σας λέω ότι είχα 14 όργανα ΕΝΩ είμαι χομπίστας... πόσο πιο βλάκας θα μπορούσα να είμαι;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την πλευρα μου , δεν μπορω να κατακρινω καποιον που ξοδευει τα

χρηματα του για μουσικο εξοπλισμο ,  με την εξης λογικη ομως ....

Για να καταναλωνεις σημαινει οτι εχεις . ( ..και αν θεωρησουμε οτι ειμαστε

αρκετα μικροι για να βαλουμε στην ακρη για τα γεραματα μας) τοτε αυτα

που δινουμε εκει , απλως θα τα διναμε καπου αλλου .

Ολοι , μα ολοι,καπου ξοδευουν το περισευμμα τους  που πολλες φορες ειναι  ακατανοητο για τους "απεναντι"    (ζαντες , μπουζουκια , κλπ.)

Τωρα , δεν βλεπω τι σχεση εχουν οι 10 κιθαρες , με το αν μελετας κιθαρα.

Ειτε 1 ειτε 10 αν εχεις την ορεξη  μελετας , αν οχι ...πας για μπυρες .

Εκτος και εχεις  βαλει σκοπο να γινεις ο ...Joe Pass και την καθε παρεκλιση

απο το προγραμμα σου την παιρνεις σαν αδυναμια χαρακτηρος , οποτε.....

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βγαίνει άκρη με αυτήν την συζήτηση, άλλωστε άλλοι τα τρώνε στις κιθάρες και άλλοι στις πουτ%^$#^νες, τέλοςςςςς.

 

Ά ρε Λιάκο με τα ψυχολογικά σου ναουμ.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου