Προς το περιεχόμενο

DIY Αλλαγή μαγνήτες... Ποιο καλώδιο κολλάω και πού?


zthanos69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

άλλαξα τους μαγνήτες χθες στην μια κιθάρα μου και τα πήγα αρκετά καλά (for first time).

βέβαια ήταν σχετικά εύκολο, μιας και είχα μόνο το hot και τη γείωση σε 2 burstbuckers.

 

Τώρα, θέλω να τοποθετήσω στην άλλη κιθάρα:

 

1) ένα sd/sh-4 jb που μου δίνει τρία χρώματα καλώδια (μαύρο,μπλέ,κίτρινο).

2) ένα sd/sh-1n 59' που βγάζει hot και γείωση.

 

το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω σε ποιές μύτες να κολλήσω το κάθε χρώμα ανά περίπτωση, καθώς στην κιθάρα είναι ήδη τοποθετημένοι δύο super 80' που σπλιτάρουν με 4+1 καλώδια έκαστος.

 

*επισυνάπτω φωτό και απο την κιθάρα και απο τους 2 νέους προς τοποθέτηση μαγνήτες.

 

αυτά, κάθε υπόδειξη ευπρόσδεκτη.

ευχαριστώ

IMG_0600.thumb.jpg.f5af81263435bcd5429745333daccc5b.jpg

IMG_0601.thumb.jpg.be1219b567c8e3d60d32840bd84e9d10.jpg

IMG_0602.thumb.jpg.7b87a19bef66df45aa6addfb5fc5627e.jpg

Thanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο site της Seymour Duncan έχει σχεδιαγραματα με όλες τις πιθανές συνδεσμολογιες που υπάρχουν. Το μόνο που χρειαζεται να προσέξεις είναι αν ο μαγνήτης είναι 4conductor ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

1. Στον Jb εχει γινει προεκταση λογικα κατω απο την μονωτικη ταινια και γι αυτο τα καλωδια ειναι οτι χρωμα να ναι. Αμα την ξεκολλησεις θα δεις ποιο αντιστοιχει που.

2. Αν θες να τους σπλιταρεις πρεπει ή να βαλει ενα εξτρα καλωδιο εκει που ενωνονται τα πηνια στον καθε μαγνητη ή να κανεις αυτο http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=553 Αλλιως ξεχνας το σπλιταρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

1. Στον Jb εχει γινει προεκταση λογικα κατω απο την μονωτικη ταινια και γι αυτο τα καλωδια ειναι οτι χρωμα να ναι. Αμα την ξεκολλησεις θα δεις ποιο αντιστοιχει που.

 

 

+1

 

Δες τα κανονικά χρώματα που λογικά θα κρίβονται κάτω από την μονωτική(+ το μπλεντάζ)

Seymour-Duncan-Humbucker-Color-Codes.png

 

 

Και μετά πας στο side και αναλόγος (επιλογέας,μαγνήτες,σπίνταρίσματα κτλ.)πράτεις.

 

πηνια στον καθε μαγνητη ή να κανεις αυτο http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=553 Αλλιως ξεχνας το σπλιταρισμα.

 

Το έκανα και εγώ στον 59' που ήταν σαν τον δικό σου ;)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ. παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Τους sd Δεν θέλω να τους σπλιτάρω.

Μιας και μου δίνουν μόνο 2 καλώδια έκαστος, Φανταζόμουν κάτι πολύ πιο πρακτικό σαν οδηγία...του τύπου :

κόλλα το hot του sd εκεί που είναι κολλημένο αυτό το χρώμα καλώδιο τώρα.

και κόλλα το άλλο εκεί...

anyway thanks

 

Thanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν βοηθαει πολυ η φωτο την γειωση πανω στο σωμα του ποντεσιομετρου και το hot στη θεση του μπλε στο ποδαρακι του ποντεσιομετρου. Στον JB βγαλε τις ταινιες και τραβα μια φωτο να δουμε αλλιως κανε οτι σου κατεβει, δεν ειμαστε και μαγοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου