Προς το περιεχόμενο

Blues απόπειρα με την καινούρια μου Tele!


Yves

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και μια βδομάδα περίπου έχω στα χέρια μου ολοκληρωμένη,την πρώτη μου "σοβαρή" κιθάρα...

 

tele.jpg

 

American Lite Ash body

American original Fender Maple neck

Seymour Duncan pickups (bridge:STL-1 vintage '54    &    neck:STR-3 quarter pound)

Kluson vintage tuners

...και original Fender bridge,knobs,plates και pickguard.

 

To puzzle έκαναν ο Dr.Fret και ο Telegun και θέλω να τους ευχαριστήσω ιδιαίτερα για τη γρήγορη και σοβαρή δουλειά τους κι επειδή ήταν εξαιρετικά

συνεργάσιμοι και ασχολήθηκαν με το όργανο σα να ήταν δικό τους!

 

Όσο για το clipακι...το ηχογράφησα τελείως απλά (καρφί στην κάρτα ήχου) και πρόσθεσα μετά λίγο βάθος.

Το 1ο 12μετρο είναι με το neck μαγνήτη, το 2ο με τη μεσαία θέση και τα 2 τελευταία με τον bridge.

 

Ευπρόσδεκτα ΟΛΑ τα σχόλια,και για την κιθάρα και για το clipακι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα είναι μιά κούκλα! 8) Ίσως με λευκό pickguard να μου άρεσε ακόμα περισσότερο, αλλά κι έτσι καλή είναι...

 

Στην αρχή μου φάνηκε ότι ο neck είναι λίιιγο μουντός*...Η inbetween θέση  γκαμάει, μου φαίνεται, και ο bridge μου ακούστηκε πριμάτος, όσο χρειάζεται για μία τέλε...

*Για κάτι πιο jazzy είναι ό,τι πρέπει, όμως... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παλι για τελε μου φανηκε πολυ μουντη (ειδικα ο neck ) και οοοχι τοσο σκαστη οσο θα πρεπε(για τελε παντα)...δλδ δν ξυριζε ρε παιδι μου ο bridge...αλλα περι ορεξεως!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενξ βέρι ματς για τα σχόλια...

Απλά,have in mind οτι είναι παιγμένο με δάχτυλα.Γι' αυτό ίσως ακούγεται μουντό...

Γιατί γενικά μου έκανε εντύπωση πόσο πριμαριστή και καθαρή είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά,have in mind οτι είναι παιγμένο με δάχτυλα.

 

Όντως, παίζει και αυτό ρόλο...

Αλλά έισαι λούστης, γιατί πάνω που είχα ηρεμήσει, μου ξανάβαλες φυτιλιά να ψωνίσω τέλε, και δεν παίζει φράγκο για φράγκο, γκαμώτο σου... Τι σε φταίω... ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, γιατί καταργήθηκε ο θεσμός "Ατάκα"; ::) Είναι πολλά που πάνε χαμένα...

 

Τριγγόνι, τζαζζίκι με μέταλ ζώον δεν έχεις ακούσει ποτέ, ρε; Που 'ναι ο Frankie;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κι εμένα μου άρεσε ο ήχος  :)

Εννοείται ότι είναι καλύτερα αν δεν ξυρίζει ο bridge. Στο mix τώρα.... είναι ένα άλλο θέμα... :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφηστε ρε το παιδι να χαρει την κιθαρα του..αρχισατε ολοι ''μου ακουστηκε ετσι ο νεκ κ γιουβετσι ο μπριτζ''..ωραια η κιθαρα σου φιλτατε..με γεια..να την χαιρεσαι κ να την ακουμε λιγο περισσοτερο στο παιξιμο 8)..αντε τι να ευχηθω..καλα blues παιξιματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου