Προς το περιεχόμενο

Fuzz/distortion ΜΕ ΟΓΚΟ


Christos.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην ζητάς ένα πετάλι για όλες τις δουλειές. Τα μόνα που το κάνουν αυτό είναι οι πεταλιέρες, και η αξιοπιστία τους είναι ισχυρό θέμα debate. Να χρησιμοποιείς μόνο ένα για τη δουλειά που το θες. Για grunge η τζιτζικίλα θα σου είναι πιο αντιληπτή. Υπάρχουν πολλά ποστς με προτάσεις στο φόρουμ, ένα ψαξιματάκι θα σε πείσει.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μην ζητάς ένα πετάλι για όλες τις δουλειές.

 

Χωρίς να ξέρω απο fuzz ίσως θα σας ενδιαφέρει αυτό εδώ:

 

http://www.seymourduncan.com/products/effects-pedals/sfx02_tweak_fuz/

 

Το βιντεάκι είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον ακόμα και αν δεν ψάχνεις για fuzz ΙΜΗΟ...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παίξει μαζί του και δεν μου άρεσε καθόλου μα καθόλου... Σαν να έχεις βάλει μέσα του μια διασταύρωση ποντικιού - μύγας που να προσπαθεί συνεχώς με τη γλώσσα του να πει το ελληνικό γράμμα "Ρο" (εντελώς σουρρεαλιστικοκουφή περιγραφή αλλά δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα...)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παίξει μαζί του και δεν μου άρεσε καθόλου μα καθόλου... Σαν να έχεις βάλει μέσα του μια διασταύρωση ποντικιού - μύγας που να προσπαθεί συνεχώς με τη γλώσσα του να πει το ελληνικό γράμμα "Ρο" (εντελώς σουρρεαλιστικοκουφή περιγραφή αλλά δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα...)

 

οκ είπα μπας και σας βοηθούσε το συγκεκριμένο.

 

:D

 

Η περιγραφή σου μου θύμισε το ανέκδοτο που λέει ότι η κλανιά είναι η αιώνια προσπάθεια του κώλου να πει τη λέξη πρόβατο και κολλάει στο πρρρ...  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aχαχαχαχαχα!!!  ;D  Καλά, αυτή ήταν μόνο η δικιά μου εντύπωση, δεν σημαίνει ότι δεν βοήθησες...

 

Να σημειώσω ότι έκανα ένα edit στο χτεσινό ποστ μου με τα fuzz που χρησιμοποιούν, προσθέτοντας το ίδιο το Big Muff, μιας και θυμήθηκα ότι σε μια συνέντευξη για την ηχογράφηση του California Crossing o Balch είχε πει τα εξής:

 

Balch: For the California Crossing sessions, I showed up with an old Marshall and a Big Muff, ready to track, but there were a lot of cooks in the kitchen during the recording of that record. When it’s Matt Hyde [producer of Slayer and Monster Magnet] and Nick Raskulinecz [engineer for the Foo Fighters and Rush] telling me what to plug into, however, I’m not going to debate them. Those guys had us using a ton of different amps—Orange, Laney, Marshall, etc. But for We Must Obey, we went back to what we thought Fu Manchu should sound like, and mostly used old Marshalls and fuzz pedals.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα φιλε μου.  :)

Nα σε ρωτησω λιγο.

Ποιο fuzz χρησιμοποιησες στο κομματι που ακουμε?

Τι ειναι τo guitar port ?

 

Προσωρινά έχω μείνει χωρίς εξοπλισμό (έχω μόνο τις κιθάρες μου) οπότε χρησιμοποιώ το guitar port μέσω του pc μου.

 

Σύμφωνα λοιπόν με τα specs του εργαλείου, το fuzz που χρησιμοποίησα είναι το Fuzz Face (drive στο φουλ, gain 9 η ώρα, tone 9 η ώρα), το Phaser είναι το MXR Phase 90 (speed σχεδόν κλειστό, feedback μηδενικό και mix μηδενικό).

 

Ολα αυτά μέσα από εξομοίωση κεφαλής 1968 Marshall Super Lead με καμπίνα 4x12.

 

Δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ οπότε δεν μπορώ να σου πω κατά πόσο πλησιάζουν τα πραγματικά. Ισως ο φίλος ο bloody_sunday θα μπορούσε να μας πει.

 

Εχει και ένα άλλο fuzz το οποίο λέει ότι βασίζεται στο Big Muff Pi. Θα το δοκιμάσω και αυτό και θα ανεβάσω το ίδιο κλιπάκι (το οποίο είναι μια κακοπαιγμένη version του βασικού ριφ από το King Of The Road).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 1968 Super Lead δεν έχω παίξει. Έχω επιχειρήσει όμως συνδυασμούς με άλλους λαμπάτους Μάρσαλ και σχεδόν πάντα το αποτέλεσμα είναι το ίδιο, κατά προτίμηση με EL34 όμως κι όχι με ΚΤ66.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ζητάς ένα πετάλι για όλες τις δουλειές.Να χρησιμοποιείς μόνο ένα για τη δουλειά που το θες. Για grunge η τζιτζικίλα θα σου είναι πιο αντιληπτή. Υπάρχουν πολλά ποστς με προτάσεις στο φόρουμ, ένα ψαξιματάκι θα σε πείσει.

Το ξερω οτι ειναι δυσκολο να βρεθει 1 πεταλι που να τα κανει ολα φιλε μου Βloody.

Ειπα οτι χρειαζομαι καποιο που να συμπληρωσει το fuzz και θα του δωσει metal ηχοχρωμα + ογκο.

Αν γινεται αυτο να μου κανει σκετο και για grunge εχει καλως,αν οχι ψαχνουμε μετα για αλλο.

 

Ειχα ψαξει και παλιοτερα εδω για το θεμα grunge αλλα με αλλο ενα συντομο ψαξιμο εδω σημερα βγηκαν τα εξης:

1)Κοίτα καλύτερα σε Tech21

2)ή σε ένα γιαπωνέζικο DS-1

3)το OS-2 της boss και πιστεύω θα σε καλύπτει σε αυτό που θες.

4)Εγώ στη θέση σου θα έδινα κάτι παραπάνω για κανα sansamp triac ή κάτι τέτοιο. Θα είσαι καλυμένος και για heavy και για πιο light όμως πράγματα..Ούτε digitalίζει ούτε τίποτα.

5)the GT2 is more "modern", more of a metal, grunge, and "virtuoso" (Vai, Satriani) tone.

 

Αυτα οσον αφορα τον grunge ηχο.

Οσον αφορα το αλλο ομως που εγραψα παραπανω,ακομη δεν εχω παρει απαντηση...

 

ΥΓ:δεν ξερω αν κανω λαθος αλλα υποψιαζομαι απ'ολα αυτα που διαβασα οτι τελικα,ισως να υπαρχει πεταλι που να κανει και τα 2 και το ονομα του να ειναι Τech21-sansamp gt2  (απλα μια υποψια,τιποτε παραπανω).Γι'αυτο ζηταω γνωμες,γιατι δεν ξερω. :-\

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα το αλλο ομως που εγραψα παραπανω,ακομη δεν εχω παρει απαντηση...

 

Ισως γιατι κανεις δεν το εχει δοκιμάσει ή δεν το έχει πετυχει  ;D  :P

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου