Προς το περιεχόμενο

Fuzz/distortion ΜΕ ΟΓΚΟ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

OT

Παιδιά άλλαξα το τίτλο του θέματος... αυτό το ΜΕ ΟΓΚΟ, πολύ με χάλαγε κάθε φορά που το έβλεπα..

Τι ηταν αυτο?

Δεν το καταλαβα αυτο.

Τον τιτλο τον εβαλα εις γνωσιν μου ετσι,για να υπαρχουν οσο το δυνατον πιο κατατοπιστικες απαντησεις στο ερωτημα μου.

Αν ζητουσα γνωμη για fuzz/distortion θα γραφα μονο αυτο ως τιτλο.

Το οτι εβαλα και ΜΕ ΟΓΚΟ κατι σημαινει προφανως ετσι?

Για χαλαρωστε λιγο,τι αποφασιζω και διαταζω σκηνικα ειναι αυτα?

...με χαλαγε,λεει,καθε φορα που το βλεπα.Και γι'αυτο το βγαλα.Τι'ειναι αυτα?

Για σοβαρευτειτε λιγακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κι εγώ πιστεύω ότι, εφόσον δεν προσέβαλλε κανέναν ο τίτλος, και αντιθέτως ήταν πιο κατατοπιστικός, κακώς αλλάχθηκε... ::)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ πιστεύω ότι, εφόσον δεν προσέβαλλε κανέναν ο τίτλος, και αντιθέτως ήταν πιο κατατοπιστικός, κακώς αλλάχθηκε... ::)

δεν νομιζω οτι θα μπορεσει κανεις να διαφωνησει με αυτο η εστω να αντιταξει καποιο επιχειρημα περι του αντιθετου...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θεμα μας.

Αρα κραταω μεχρι νεοτερας τον blues jr. ,αγοραζω το little big muff-λατρευω τα μεσαια(αλλα οχι και σε σημειο που να μπουκωσει ο ηχος μου)και μεχρι εδω ολα καλα.Μαζι με τα υπολοιπα που προαναφερθηκαν καλυπτω τον fuzz μερος.

Τωρα οσον αφορα το metal/distortion με ογκο και ''τσιριγμα'' μερος του πραγματος χωρις τα ανεπιθυμητα φυσιματα-τζιτζικισματα,τι γινεται?

Remember,ψαχνω για μεταλοfuzz-stoner ηχο με ογκο και οχι σκετο fuzz stoner.

Ποιες οι προτασεις για να πετυχω αυτο το ''παντρεμα ηχων'' ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψυχίατρε, ξανά-άλλαξα τον τίτλο του θέματός σου, κάτι που μπορούσες άλλωστε να κάνεις και εσύ, οπότε δεν τίθεται κανένα θέμα για νοοτροπίες περί "αποφασίζουμε και διατάσσουμε" όπως βιαστικά είπες.

 

Άμα βγάλεις δίσκο ενημέρωσέ με να μην τον αγοράσω (έχασες έναν δηλαδή). :) :) :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

??? ::) ::) ::) ::) ::)

 

Πλάκα κάνω. Τι πάθατε βραδυάτικα και χάσατε όλοι το χιούμορ σας;

Το "ΜΕ ΟΓΚΟ" με ενοχλούσε διότι θυμίζει ιατρική διάγνωση, όχι για τίποτε άλλο. Αλλά αφού το θέλει, άστο να το έχει να το χαίρεται, κακώς ασχολήθηκα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wow!, αν μοιάζουμε σε ένα σημείο είναι το ότι όταν κάνουμε πλάκα συνήθως οι άλλοι δεν το παίρνουν χαμπάρι.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κι εγώ πιστεύω ότι, εφόσον δεν προσέβαλλε κανέναν ο τίτλος, και αντιθέτως ήταν πιο κατατοπιστικός, κακώς αλλάχθηκε... ::)

δεν νομιζω οτι θα μπορεσει κανεις να διαφωνησει με αυτο η εστω να αντιταξει καποιο επιχειρημα περι του αντιθετου...

 

Στ' αλήθεια δεν υπάρχει σοβαρό επιχείρημα εναντίον του χρησιμοποιούμενου όρου ("όγκος"), για αυτό που όλοι εννοούμε με αυτόν σε ένα clipάρον εφφέ, πέραν του ότι έχει πολλές χρήσεις που με εντελώς διαφορετική σημασία μεταξύ τους εισάγοντας αμφιβολίες. Όγκος στη συγχορδία, στην αγορά ακινήτων, στο χρηματιστήριο, ενός διαλύματος, στο ντεπόζιτο του αυτοκινήτου, στο fuzz, στο πάγκρεας κλπ.

 

(EDIT: πω πωωωω 5 νεα post και λύσις του μυστηρίου μέχρι να γράψω.... :) )

 

 

Τώρα... για το "πάντρεμα" των ήχων. Ίσως λίγο off-topic, αλλά εδώ και περίπου ένα μήνα παίζω/πειραματίζομαι με ένα ειδικό custom μεικτάκι σε μορφή πεταλιού που μου έχει φτιάξει ο φίλτατος electrictabs.  Χωρίζει το σήμα στα 2 σε κάποιο σημείο της αλυσίδας, το περνάει απο 2 διαφορετικά μονοπάτια και το ανακατεύει. Με προσεκτική ρύθμιση των επιμέρους εντάσεων μπορώ να ακούω ταυτόχρονα 2 διαφορετικά ντιστόρσια/fuzz. Το εφφέ είναι πιο δραματικό αν απομακρύνεις φασματικά τις 2 υπο-αλυσίδες με EQ πριν τις "ανακατέψεις".

 

Ξέρω... σας χρωστάω clips.   :)

 

(Και photos γιατί βρίσκεται τοποθετημένο μέσα σε ένα έργο τέχνης του deadendmind  :) )    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου