Προς το περιεχόμενο

Descent - Απόψεις σε ηχογράφηση


Xpl0ReRChR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι,

 

θα ήθελα πολύ να ακούσω την άποψή σας και σε αυτό το κομμάτι, που είναι μέχρι στιγμής η πιο πρόσφατη σύνθεσή μου. Το ηχογράφησα και έκανα τη μίξη στο Cubase 5, η κιθάρα χρησιμοποιεί Guitar Rig 4, και τα ντραμς Addictive Drums. :)

Tο μπάσο είναι midi γιατί εκεί που σπουδάζω δεν έχω μπάσο μαζί μου!

 

Link:

 

(ΥΓ: Το πρώτο κομμάτι μου που ανεβάστηκε ήταν αυτό: http://www.noiz.gr/index.php?topic=194315.0)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετική προσπάθεια..!!

 

Πολύ όμορφη προσέγγιση σε progressive φόρμες. Μου έφερε στο μυαλό τον τεράστιο Devin Townsend σε κάποια σημεία. Έχεις όμως δικό σου χαρακτήρα και αυτό είναι που με ενθουσίασε. Ξεκινώ:

 

1. Μου άρεσε πολύ ο ήχος της κιθάρας, ειδικά αυτός της παραμόρφωσης -πλούσια και με το απαραίτητο gain-...αλλά και αυτός των drums. Προσωπικά θεωρώ το Addictive Drums ανώτερο του EZDrummer, όσον αφορά τα VST Drums.

 

2. Εκεί που, κατά την γνώμη μου, θέλει λίγο παραπάνω δουλειά, είναι στο να ταιριάξεις καλύτερα τον ήχο του μπάσου, τόσο σε θέμα χροιάς όσο και με τα drums. Είναι καθαρά θέμα μίξης και επεξεργασίας, διόλου παιξίματος. Ξέρω ότι δεν έχεις το παν με τον midi ήχο, αλλά χωράει ακόμη λίγο επεξεργασία. Περιττό να αναφέρω ότι ΟΦΕΙΛΕΙΣ  ;D να ηχογραφήσεις τα μέρη με πραγματικό μπάσο. Εννοώ πως το κομμάτι θα ήταν ένα επίπεδο παραπάνω.. ;)

 

3. Σκέφτεσαι να του βάλεις και λόγια;

 

Και πάλι συγχαρητήρια για την παρουσίαση των ιδεών σου..

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετική προσπάθεια..!!

 

Πολύ όμορφη προσέγγιση σε progressive φόρμες. Μου έφερε στο μυαλό τον τεράστιο Devin Townsend σε κάποια σημεία. Έχεις όμως δικό σου χαρακτήρα και αυτό είναι που με ενθουσίασε. Ξεκινώ:

 

1. Μου άρεσε πολύ ο ήχος της κιθάρας, ειδικά αυτός της παραμόρφωσης -πλούσια και με το απαραίτητο gain-...αλλά και αυτός των drums. Προσωπικά θεωρώ το Addictive Drums ανώτερο του EZDrummer, όσον αφορά τα VST Drums.

 

2. Εκεί που, κατά την γνώμη μου, θέλει λίγο παραπάνω δουλειά, είναι στο να ταιριάξεις καλύτερα τον ήχο του μπάσου, τόσο σε θέμα χροιάς όσο και με τα drums. Είναι καθαρά θέμα μίξης και επεξεργασίας, διόλου παιξίματος. Ξέρω ότι δεν έχεις το παν με τον midi ήχο, αλλά χωράει ακόμη λίγο επεξεργασία. Περιττό να αναφέρω ότι ΟΦΕΙΛΕΙΣ  ;D να ηχογραφήσεις τα μέρη με πραγματικό μπάσο. Εννοώ πως το κομμάτι θα ήταν ένα επίπεδο παραπάνω.. ;)

 

3. Σκέφτεσαι να του βάλεις και λόγια;

 

Και πάλι συγχαρητήρια για την παρουσίαση των ιδεών σου..

 

Σ' ευχαριστώ πολύ FatalV! :)

 

Γενικά μου αρέσει πολύ το progressive και το επιδιώκω! Τον Devin Townsend ομολογώ δεν τον ήξερα, και έβαλα να ακούσω μερικά τραγούδια του. Πέρα απ'το Deadhead όμως που έχει όντως ένα παρόμοιο ύφος, δυσκολεύομαι να καταλάβω πώς ακριβώς στον θυμίζω, καθώς φαίνεται να είναι αρκετά πιο metal!

 

1. Χαίρομαι πολύ που σου αρέσει ο ήχος μου, γενικά τον δουλεύω πάρα πολύ (κυρίως της κιθάρας) μέχρι να μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος. Συμφωνώ απόλυτα, πιστεύω τα Addictive Drums έχουν πολύ πιο ρεαλιστικό ήχο απ'το EZDrummer!

 

2. Όσον αφορά το μπάσο χρησιμοποιώ το HALion του Cubase... σίγουρα θα βοηθούσε πολύ να το έγραφα με κανονικό μπάσο, δίνει πραγματικά άλλη ώθηση σε ένα κομμάτι!

 

3. Όχι ιδιαίτερα, καθώς δε νομίζω ότι η φωνή μου είναι κατάλληλη! Γι' αυτό επανορθώνω κάπως με περισσότερα γεμίσματα στη κιθάρα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν είναι το είδος της μουσικής που ακούω, τα συγχαρητήρια μου. Αρμονίες, ρυθμική αγωγή..... Πολύ - πολύ ωραία πράγματα !!!

We will walk on the land....

Peter Gabriel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν είναι το είδος της μουσικής που ακούω, τα συγχαρητήρια μου. Αρμονίες, ρυθμική αγωγή..... Πολύ - πολύ ωραία πράγματα !!!

Συμφωνώ και επαυξάνω.

Προσπάθησε να μην τα κάνεις όλα μόνος σου, για να έχεις νέες ιδέες στη μουσική σου :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και επαυξάνω.

Προσπάθησε να μην τα κάνεις όλα μόνος σου, για να έχεις νέες ιδέες στη μουσική σου :D

 

+1000

Too Old to Rock n Roll Too Young to Die

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  off topic:Oldtimer συγχαρητήρια γιά τον υιό, πολύ καλός  8)

Σ'ευχαριστώ cigaret13 ! Νιώθω πολύ ικανοποιημένος και για το οτι πέρασε η μουσική μου τρέλλα στην επόμενη γενιά, αλλά και για το οτι είναι πολύ καλύτερος από μένα !!

Too Old to Rock n Roll Too Young to Die

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σας ευχαριστώ τον καθένα ξεχωριστά για τα καλά σας λόγια! :)

 

nasokosm, μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάποιον να βοηθήσει με ιδέες, αλλά σίγουρα θα βοηθούσε πολύ. Απ'την άλλη μου αρέσει και η πρόκληση του να τα κάνω μόνος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου