Προς το περιεχόμενο

Μετατροπη σε strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκοπευω να μετατρεψω το ενα απο τα tone της κιθαρας μου σε master tone. Υπαρχει τροπος να κανω το αλλο ποτενσιομετρο να ρυμιζει την κεντρικη συχνοτητα που θα κοβει το tone, χωρις να χρησιμοποιηθει μπαταρια; Κατι δηλαδη σαν παραμετρικο eq.

जय गुरुदेव ॐ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τρόπος να ελέγχεις την συχνότητα αποκοπής του βαθυπερατού φίλτρου (tone control) αλλά θα μειώσει κατά πάσα πιθανότητα το output της κιθάρας.

Μια καλή εναλλακτική είναι να αναζητήσεις σε καταστήματα ηλεκτρονικών έναν μικρό μεταβλητό πυκνωτή ή να βγάλεις έναν από κάποιο παλιό μικρό ραδιοφωνάκι(αναλογικό). Είναι αυτό το εξάρτημα που έχει για να αλλάζει σταθμό.

Αυτός ο πυκνωτής θα συνδεθεί εκεί που είναι ο παλιός μη-μεταβλητός πυκνωτής του tone pot. Έχει συνήθως και μια κεφαλή και μπορείς να του βάλεις ένα knob και να ελέγχεις τη συχνότητα αποκοπής.

Μην περιμένεις όμως να δουλέψει γραμμικά όπως ένα active σύστημα ηλεκτρακουστικής ή ηλ. μπάσσου.

 

Δες και το παρακάτω άρθρο που παρουσιάζει μια άλλη λύση tone control:

http://www.beavisaudio.com/techpages/BigMuffToneControl/

 

Cheerz!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση.

 

Αυτό που είχα σκεφτεί αρχικά ήταν το ένα ποτενσιόμετρο να μετατρέπει το κύκλωμα σε high-pass φίλτρο όταν είναι στο min και σε low-pass όταν είναι στο max. Από όσο μπορώ να καταλάβω κάτι τέτοιο κάνει το δεύτερο κύκλωμα του link, αλλά από τα συμφραζόμενα διαφαίνεται ότι μάλλον μειώνει κατά πολύ το output. Έτσι κατέληξα σε μια απλοποιημένη εκδοχή, που θα κάνει χρήση ενός περιστροφικού διακόπτη 3 θέσεων και θα λειτουργεί στη θέση 1 ως high-pass, στη θέση 2 ως tone, και στη θέση 3 θα βγάζει τα πάντα εκτός κυκλώματος. Επειδή όμως δεν είμαι και ο πλέον σχετικός έχω τις εξής απορίες:

Α) Τι διακόπτη χρειάζομαι; Φαντάζομαι ότι εξαρτάται από την απάντηση στα επόμενα.

Β) Ο πυκνωτής πρέπει να είναι ο ίδιος ή θα πρέπει να χρησιμοποιήσω 2

Γ) Το ποτενσιόμετρο θα πρέπει να συνδεθεί με αντίστροφη φορά όταν λειτουργεί ως high-pass;

Έκανα και ένα προχειρο σκίτσο με διακόπτη 4pole 3 position. Θα μπορουσε να δουλεψει έτσι;

 

schem.gif

 

जय गुरुदेव ॐ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ωραία ιδέα αυτή!

Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω στη στρατ μου το σχήμα του σάιτ που έχει τα δύο ποτ και θα σας πω (βέβαια όχι τώρα γιατί έχουν πέσει διαβάσματα)...

 

Επίσης θα βάλω και ένα bypass διακοπτάκι ωστε να δω πόση είναι η χασούρα στο σήμα και αν αξίζει να το εφαρμόσετε...

 

Μόνο μια απορία:

Θέλει ποτς που είναι 100 ΚΩ και 25 ΚΩ (και γραμμικά), τα tone μου είναι 250 ΚΩ (και λογαριθμικά, οπότε ρωτώ:

-Που να πάω να αγοράσω ποτ (με σιδερένιο κεφάλι, όχι πλαστικούρες);

-Τι πρόβλημα θα υπάρχει αν δεν αλλάξω ποτ;

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν ακολουθησεις το πρωτο από τα λινκ στο τελος της σελιδας εχει και version 2 με 250k pot (λογαριθμικό). Μεταλλικά ποτενσιόμετρα, καταλληλα για κιθαρα,  μονο στο ιντερνετ  εχω βρει μεχρι στιγμης. Αντι για διακοπτη θα μπορουσες ισως να βάλεις TBX ποτενσιομετρο.

जय गुरुदेव ॐ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tone2f.gif

μιλάς για αυτό, σωστά;

 

επίσης τι είναι το tbx pot;

εγώ έχω στο μυαλό μου απλό διακοπτάκι με 3 ποδαράκια (που έχω και εύκαιρο)

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό. tbx ειναι το ποτενσιομετρο που εχουν ορισμενες deluxe fender.

 

http://www.strat-talk.com/forum/tech-talk/39436-anatomy-fender-tbx-tone-control.html

 

Στην ουσια ειναι ενα stereo pot το οποίο στη μέση κόβει το κυκλωμα, και ανάλογα με τη φορά που το στρίβεις, απο τη μεση και μετά, λειτουργεί το ένα από τα 2 ποτενσιόμετρα από τα οποία αποτελείται. Ετσι θα μπορούσες παράλληλα να έχεις  και το κυκλωμα και κανονικό tone. Βεβαια, τωρα που το ξανασκέφτομαι δεν είμαι και πολυ σίγουρος αν είναι εφικτό αλλά ακόμη και αν είναι έχει νόημα να χρησιμοποιηθεί μόνο αν το κύκλωμα δουλεύει καλα και προκειται  να μείνει πανω στην κιθάρα. Μεχρι τότε το διακοπτάκι είναι μια χαρά!

जय गुरुदेव ॐ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου