Προς το περιεχόμενο

Home Studio Monitors


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα!

Ψαχνω τον τελευταιο καιρο παρα πολυ το θεμα των μονιτορ και λογο χαμηλου ποσου που διαθετω, ειναι δυσκολη η επιλογη. Εχω διαβασει πολλα τοπικ πανω στο θεμα και εχω καταληξει σε 2-3 σετ, οποτε θα ηθελα τη γνωμη σας.

 

Πρωτο και οικονομικοτερο:

M Audio Studiophile AV-40

Καλαισθητο, βολικο, φθηνο και με διαφορα (ισως μη αναγκαια πραγματα) επιπλεον απο τα επομενα, οπως ακουστικα, ενιαια ενταση και δυναμωμα μπασου.

 

Δευτερη και πιο σωστη επιλογη:

Fostex PM0.4

Ισως εκει καταληξω, αν και δεν ειμαι σιγουρος, απλα ειναι απο πολλους οτι καλυτερο σε σχεση τιμης και αποδοσης.

 

Και τελευταια και ακραια οικονομικα επιλογη:

M-Audio Studiophile BX-5A

Μεγαλυτερα χαρακτηριστικα, μπλα μπλα μπλα ...

 

Τι λετε εσεις? Κατι αλλο να προτεινετε στα 150-200?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aloha,

 

Στα λεφτά αυτά η τυπική απάντηση είναι "δεν υπάρχει και καμιά ιδιαίτερη διαφορά στις επιλογές μιας και το budget είναι το χαμηλότερο δυνατό".

 

Για αυτά που προτείνεις δεν νομίζω οτι θα έχει κάποιος τίποτε να πει εκτός αν κάποιο έχει βγει προβληματικό...οπότε στη θέση σου θα έπαιρνα το πιο όμορφο σετ και θα το είχα σαν training bed για την επιλογή των επόμενων (και πιο σοβαρών) monitors μου  :P

 

Καλές αγορές!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλοχα μεητ  :P

Κοιτα, κι εγω καπως ετσι το σκεφτομαι, να παρω δηλαδη καποια αρχικα τωρα και αργοτερα να σκασω τα σωστα λεφτα για κατι υπεραξιολογο. Γι αυτο και το ψαχνω, για να μου βγει κατι καλο σε λιγα λεφτα. Εχω κανει αρκετες τετοιες αγορες που μου εχουν βγει σωστες και ειμαι γενικα αυτης της σχολης (Πρωτα κατι φθηνο, καλο ομως και μετα το πιο σωστο).

Στο θεμα μας, για τα M Audio τελικα δεν εχω ακουσει τα καλυτερα λογια, οποτε γι αυτο παω για Fostex, που μου εχουν πει αρκετοι οτι ειναι ο,τι καλυτερο κυκλοφορει σε αυτη τη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακά λόγια για τα m-audio να μαι ειλικρινής δεν έχω ακούσει, πάντως διάβασε αυτά,

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=3760.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=165744.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=166977.0

 

όπως και τα σχετικά θέματα που εμφανίζονται κάτω από το δικό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακά λόγια για τα m-audio να μαι ειλικρινής δεν έχω ακούσει,

 

M-Audio σειρά BX. Είναι αρκετά χρωματισμένα ως προς τα μπάσσα (μεγάλη απόκλιση ως προς την πραγματικότητα) και ευαίσθητα tweeter σε υψηλές εντάσεις. Ειδικά τα μικρά 5" παραμορφώνουν σε μεσσαίες και υψηλές εντάσεις λόγο της μικρής διαμέτρου, αυτό βέβαια ισχυεί σε όλα τα μικρά, αλλά στα BX λίγο παραπάνω. (τα Tascam δεν παραμορφώνουν τόσο πολύ για παράδειγμα).

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις το λάθος που κάνουν οι περισσότεροι "πιτσιρικάδες".

Σου πέσανε στα χέρια 150-200 ευρώ και θέλεις ντε και καλά τώρα εσύ να πάρεις ηχεία.

Όχι.Να μην πάρεις ηχεία.

Nα περιμένεις, να κάνεις λίγο ακόμα υπομονή, να μαζέψεις ακόμα 100 ευρώ -δύσκολο εεε;;- κι να πάρεις κάτι σαφώς καλύτερο.

Τα ηχεία που παρέθεσες είναι για ακρόαση mp3 και μόνο.Δεν στο είπε όμως κανείς αυτό.

Κι αυτό γιατί βάζεις ταβάνι τα 200 ευρώ.

Ποιος ο λόγος να πάρεις 4αρια ηχεία monitor;Μonitor;Aς γελάσω καλύτερα...

Με 295 ευρώ παίρνεις τα 6,5αρια τα Alesis M1, και με 300 περίπου ευρώ παίρνεις επίσης κάποια της εταιρείας ΚΡΚ.

Αλλά είπαμε, τώρα εσύ βρέθηκες με 200 ευρώ στα χέρια κι θέλεις να τα πετάξεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nektarios τον αποπήρες χωρίς λόγο μου φαίνεται.

 

Ούτε ξέρουμε πόσο δύσκολο του είναι να μαζέψει άλλα 100 Ευρώ, ούτε γνωρίζουμε τις απαιτήσεις του, ούτε ξέρουμε το χώρο του. Το μόνο που ξέρουμε είναι οτι είναι φρέσκος στο θέμα και χρειάζεται να αποκτήσει και κάποια πείρα για να μπορέσει να πάει σε κάτι πιο αξιόλογο και ακριβό, αφού εμπεδώσει και τον τρόπο με τον οποίο ο χώρος (και η σωστή διαμόρφωσή του) παίζει καθοριστικό ρόλο στην επιλογή.

 

Με το σκεπτικό που παρέθεσες πάντως, θα περίμενα να του προτείνεις την αγορά μεταχειρισμένων monitors ως την πιο συμφέρουσα λύση στο budget του.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πηρα ... για πλακα αλλα τελικα την πλακα την επαθα εγω.

Τα θεωρω πολυ ανωτερα μονιτορακια απο οσο κοστιζουν.

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Recording/Monitors-And-Amps/Tascam-VL-A5-Studiomonitor-5-25-Bass-1-HT-90W-bi-amped/art-REC0005753-000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου