Προς το περιεχόμενο

Home Studio Monitors


LeoP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με το σκεπτικό που παρέθεσες πάντως, θα περίμενα να του προτείνεις την αγορά μεταχειρισμένων monitors ως την πιο συμφέρουσα λύση στο budget του.

 

Nα σου πω το σκέφτηκα, αλλά δύσκολο να "ψηθεί" ένας πιτσιρικάς -με την καλή πάντα έννοια- να πάρει κάτι μεταχειρισμένο, ειδικά όταν είναι πάνω στον έξαλο ενθουσιασμό.

Όπως λες κι εσύ, όντας νέος και φρέσκος στο θέμα, ακόμα κι αν του πρότεινα κάτι καλό μεταχειρισμένο, αυτό δεν θα τον μετακινούσε από την αρχική του θέση.

Δεν αποπαίρνω κανέναν καλέ μου.

Οι περισσότεροι από εδώ μέσα έχουν κάνει λάθος αγορές με το τσουβάλι.

Τουλάχιστον ας αποτρέψουν κάποιους άλλους ώστε να τις αποφύγουν, κι ας πονέσουν τα "αυτια" και η "πλάτη" τους ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κάνεις το λάθος που κάνουν οι περισσότεροι "πιτσιρικάδες".

Σου πέσανε στα χέρια 150-200 ευρώ και θέλεις ντε και καλά τώρα εσύ να πάρεις ηχεία.

Όχι.Να μην πάρεις ηχεία.

Nα περιμένεις, να κάνεις λίγο ακόμα υπομονή, να μαζέψεις ακόμα 100 ευρώ -δύσκολο εεε;;- κι να πάρεις κάτι σαφώς καλύτερο.

Τα ηχεία που παρέθεσες είναι για ακρόαση mp3 και μόνο.Δεν στο είπε όμως κανείς αυτό.

Κι αυτό γιατί βάζεις ταβάνι τα 200 ευρώ.

Ποιος ο λόγος να πάρεις 4αρια ηχεία monitor;Μonitor;Aς γελάσω καλύτερα...

Με 295 ευρώ παίρνεις τα 6,5αρια τα Alesis M1, και με 300 περίπου ευρώ παίρνεις επίσης κάποια της εταιρείας ΚΡΚ.

Αλλά είπαμε, τώρα εσύ βρέθηκες με 200 ευρώ στα χέρια κι θέλεις να τα πετάξεις...

 

Χμ.. μην είμαστε τόσο απόλυτοι

1) Να ακούσεις cd και παραγωγές diy/ανεξάρτητες φτιαγμένες σε 4άρια και 5άρια μονιτορ να σου φύγει το κεφάλι φίλε μου. Μαλλον μεχρι και παραγωγές σε ακουστικά φτιαγμένες μπορώ να σου δώσω.. αν μπορεις να μαθεις το μαραφετι που εχεις μπροστά σου, και αχρηστο να ειναι κατι θα κανεις. απλα μαθε το σε συγκριση με άλλες 2-3 πηγές που θα ελέγχεις τις μίξεις σου (αμάξι, σπίτι ερωμένης, κασετόφωνο γιαγιούλας μετά το φαί)

2) ναι τα 4άρια περιορίζουν ηχητικά, ναι τα 200 ευρώ περιορίζουν, ναι δεν ειναι "μονιτορ" αλλα΄είναι σαφώς καλύτερα απο τα creative και σαφώς είναι ένα βήμα παραπάνω για κάποιον

3) ο χωρος αν είναι μικρός και ο στόχος του ειναι να ακουει καλύτερα τα 4άρια είναι οκ αν και πιο προβληματικά στα μπάσα απο 5άρια και πάει λέγοντας αλλά επαναλαμβάνω είναι ικανοποιητικά και άψογα για κάποιον που τώρα μπαίνει στην φάση. Απλά στο μέλλον όταν νιώσει ότι θέλει αναβάθμιση μπορει να παει για 8άρια.

 

προς τοπικ σταρτερ : fostex απο αυτά τα τρία που διάλεξες. αν και καλύτερα στην τιμή θα ήταν μια επιλογή 5αριών και συγκεκριμένα Tascam VL-A5 που είναι στο budget σου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πηρα τα alesis 520 και μου φαινονται οκ(χαζομαρα μου που δεν πηρα τα 620 με 30 e παραπάνω).τη δουλεια τους την κανουν μια χαρα αν τα μάθεις.Εγω για τα tascam θα πηγαινα πάντως.Τωρα για απλη χρηση στο σπίτι δεν θα χρειαστεις κατα τη γνώμη κατι παραπάνω.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@  tugito

Tugito μου κάνεις πλάκα έτσι;

Θα πάρει κάποιος ηχεία Monitor για να κάνει σοβαρή δουλειά κι μετά θα τρέχει στο αυτοκίνητο κι στο σπίτι της γκόμενας για να ακούσει τις μίξεις του;

Συμφωνώ με το μαθαίνω και καταλαβαίνω τον εξοπλισμό μου σε καλό βαθμό.

 

@pinhead

Pinhead παραδέχτηκες πολύ απλά τίμια κι σταράτα όλα αυτά που έλεγα πριν.

Η λάθος αγορά από την σωστή τόσο κοστίζει μερικές φορές, 50-100 ευρώ, εντάξει όχι πάντα, αλλά που και που συμβαίνει, πάει κανείς να γλυτώσει κάποια ευρώ δήθεν και τρώει στο τέλος στη μάπα ολόκληρο το αρχικό ποσό της αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάρει κάποιος ηχεία Monitor για να κάνει σοβαρή δουλειά κι μετά θα τρέχει στο αυτοκίνητο κι στο σπίτι της γκόμενας για να ακούσει τις μίξεις του;

Συμφωνώ με το μαθαίνω και καταλαβαίνω τον εξοπλισμό μου σε καλό βαθμό.

 

Μα αφού συμφωνείς, τότε που είναι το περίεργο στο να δεις πως ακριβώς μεταφράζεται κάθε μίξη σου στα διάφορα συστήματα; Ειδικά με monitors που χρησιμοποιείς για 1η/2η/3η φορά και άρα δεν έχεις 100% εικόνα της απόδοσής τους, επιβάλλεται. Όπως επίσης και όταν έχεις monitors προβληματικά σε κάποιες περιοχές, και δεν είσαι σίγουρος και τα τελικά tweeks που έχεις κάνει (πχ low-end σε 5άρια Monitors κτλ), πρέπει να έχεις εικόνα από άλλες πηγές.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nektarios αυτο που λέει με απλά λόγια ο βαγγέλης εννοώ. Απλό είναι και λογικότατο. Reference ειναι το ήμισυ της μίξης (Καβάφης).

;D

 

Χάρηκα, καλό θα ήταν να πάρει 30άρια των 2.000.000 ευρώ αλλά εγώ απαντάω στο budget του.

 

Ετσι πρότεινα TASCAM VL-A5 ως δείγμα και έδωσα και μια συμβουλή μίξης για καλύτερη οπτική. τίποτα παραπάνω, τίποτα παρακάτω.

Αν το σκεφτεί το budget του θα πρότεινα KRK.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε αυτες οι συζητησεις περι μονιτορ...

Το ηχειο κανει τον παπα ή ο παπάς το ηχείο?

Για να φτασεις στο σημειο να αξιοποιησεις ενα καλο ηχειο πρεπει να χεις φαει πολλα ψωμια κ να χεις αυτο το κατι που λεγεται αντιληψη.

Το χειροτερο ειναι να χεις φαει ψωμια και να μη μπορεις ακομα να το αξιοποιησεις..

Ξερω ατομα με πανακριβα dynaudio που παραγουν λασπη και ατομα με ηχεια υπολογιστη που ακους μουσικες και χαιρεσαι...

Στο θεμα μας...

Για ξεκινημα μια χαρα ειναι τα 5'' εκτος αν ο φιλος θελει να παραγει

ενα ολοκληρωμενο pre-mastering αποτελεσμα για cd που θα παιξει στα ραδιοφωνα μετα τους Nickelback....(δεν το νομιζω...)

 

Παρεπιπτοντως,ειχα ακουσει σε μια συνεντευξη τον Coverdale να λεει οτι οταν τελειωνουν τη μιξη σ ενα κομματι,το ακουει στο αυτοκινητο για να κρινει τη μιξη...

(εκτος αν παιζει ρολο η ακουστικη του αυτοκινητου του...)

;D

Παρε φιλε μου οποιο απ τα τρια σ αρεσει εμφανισιακα και ταιριαζει με το χρωμα της ντουλαπας σου...μια χαρα ειναι ολα...

(εγω θα παιρνα παντως τα vl-a5..)

Καλες αγορες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ριξε και μια ματια προς yamaha καθως εκτος απο καλη ηχητικη ποιοτητα και αρκετες δυνατοτηες εχουν και φοβερη ποιοτητα κατασκευης...εχω τα 50αρια εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παρεπιπτοντως,ειχα ακουσει σε μια συνεντευξη τον Coverdale να λεει οτι οταν τελειωνουν τη μιξη σ ενα κομματι,το ακουει στο αυτοκινητο για να κρινει τη μιξη...

(εκτος αν παιζει ρολο η ακουστικη του αυτοκινητου του...)

 

Αυτή είναι κοινή πρακτική και γίνεται για δυο λόγους. α) Το αυτοκίνητο είναι ένα μέρος που ο περισσότερος κόσμος ακούει μουσική, άρα είναι ένας από τους καλύτερους τρόπους για να τσεκάρεις πως ακούγεται η μίξη σου στα κοινά στερεοφωνικά και β) το αυτοκίνητο από την φύση της κατασκευής του αποτελεί έναν, ακουστικά, πολύ στεγνό χώρο διότι αποτελείται κυρίως από απορροφητικά υλικά και επιφάνειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι κοινή πρακτική και γίνεται για δυο λόγους. α) Το αυτοκίνητο είναι ένα μέρος που ο περισσότερος κόσμος ακούει μουσική, άρα είναι ένας από τους καλύτερους τρόπους για να τσεκάρεις πως ακούγεται η μίξη σου στα κοινά στερεοφωνικά και β) το αυτοκίνητο από την φύση της κατασκευής του αποτελεί έναν, ακουστικά, πολύ στεγνό χώρο διότι αποτελείται κυρίως από απορροφητικά υλικά και επιφάνειες.

 

Aνεφερα εναν επαγγελματια για να πω οτι αυτο που κανουμε ολοι(ν ακουμε τις μιξεις στο αυτοκινητο..)ειναι σωστο και ισως..αλανθαστο...

προσωπικα τα λαθη μου στις μιξεις,τ αποκαλυπτε ΠΑΝΤΑ το αυτοκινητο μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου