Προς το περιεχόμενο

ashdown T15-250s


ex-sedcomet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχην θα ηθελα να σας χεραιτησω γιατι ειμαι καινουριος στο forum, λοιπον εχω καταληξει σε αυτον τον ενισχυτη http://www.thomann.de/gr/ashdown_t15_250s.htm και σε αυτο το μπασο http://www.thomann.de/gr/fender_sq_vintage_modified_precision.htm και θα ηθελα να ρωτησω, αυτος ο ενισχυτης μπορει να αποδοσει τα 250 watt που λεει σε rms  η θα μου δοσει τιποτα peak και τετοια??? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις το πισω πανελ του γυρνωντας τον με το 3d μαραφετι του thomann, γραφει 250w rms και 500peak, και εχει 2 4ohm εξοδους εχοντας το δικο του μεγαφωνο συνδεδεμενο στη μια,αρα βασει λογικης το δικο του ειναι 4ohm και με αυτο το φορτιο βγαζει τα 250.

Επειδη γραφει μινιμουμ 4 ohm,αρα λογικα αν συνδεσεις και αλλη καμπινα 4ωμη θα προστεθει σειριακα ωστε να δει φορτιο 8ohm,αρα η αποδιδομενη ισχυς θα ειναι λιγοτερη.

Δεν σε παιρνω και στο λαιμο μου,αλλα αυτα ειδα αυτα λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις το πισω πανελ του γυρνωντας τον με το 3d μαραφετι του thomann, γραφει 250w rms και 500peak, και εχει 2 4ohm εξοδους εχοντας το δικο του μεγαφωνο συνδεδεμενο στη μια,αρα βασει λογικης το δικο του ειναι 4ohm και με αυτο το φορτιο βγαζει τα 250.

Επειδη γραφει μινιμουμ 4 ohm,αρα λογικα αν συνδεσεις και αλλη καμπινα 4ωμη θα προστεθει σειριακα ωστε να δει φορτιο 8ohm,αρα η αποδιδομενη ισχυς θα ειναι λιγοτερη.

Δεν σε παιρνω και στο λαιμο μου,αλλα αυτα ειδα αυτα λεω.

 

ευχαριστω πολυ αλλα βλεπεις.. η αγνοια του πρωταρη sorry αν σε κουραζω αλλα ας πουμε οτι αποσηνδεσω το ειχειο καιστι θεση του βαλω ενα στα 45watt και 8ohm η δυο ζαρατναπενταρια και 8αρια θα τα σηκοσει η θα τα καψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικα θα παιξει.Αν τον γκαζωσεις θα τους τιναξει τα πεταλα.

Γιατι ομως να το κανεις αυτο? Ακουσες το μεγαφωνο του και δεν σου αρεσε?

Και αν σκοπευεις να παιξεις με αλλες καμπινες γιατι δεν κοιτας να παρεις μια καφαλη μονο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης δεν ειδα πουθενα να αναφερει με σαφηνεια αν οι εξοδοι του αφορουν μονο σε 4ωμες καμπινες.Το αφηνει καπως θολο,λεει απλα min4Ω αλλα δεν μας κανει εντελως σαφες οτι μπορουμε να συνδεσουμε πχ 8Ω ή 2x8Ω

 

Manual για τον συγκεκριμενο δεν παιζει πουθενα σε ολο το ιντερνετ?Δεν βρηκα κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα τα ηχεια ειναι απο hi-fi , δεν τον εχω ακουσει γιατι ειναι special edition του thoman απλα ελεγα αν βαρεθω το δικο του ηχειο (λεμε τωρα) να εχω να αλλαξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα τα ηχεια ειναι απο hi-fi , δεν τον εχω ακουσει γιατι ειναι special edition του thoman απλα ελεγα αν βαρεθω το δικο του ηχειο (λεμε τωρα) να εχω να αλλαξω

 

Αστο καλυτερα αυτο το σεναριο εκτος και αν τα χαιφαηχεια σου ειναι τιποτα τετοια

2vbkisk.jpg

 

που κανουν καμια εβδομηνταρια χιλιαρικα  ;D και βαστανε.

Αν φτασεις στο σημειο να βαρεθεις το ηχειο του,οι αγγελιες για αυτο ειναι,τον πουλας και παιρνεις καποιον αλλο.

Αν συνδεσεις αυτα που εχεις :

1) Θα ακουστει χειροτερα

2) Πολυ πιθανον αυτο (το #1) θα συμβει μονο για την λιγη ωρα που θα αντεξουν πριν εκτοξευθουν τα γουφερ τους στο μπαλκονι του απεναντι γειτονα (γιατι το γκαζι ειναι γλυκο  ;D )

3)Το #2 θα συμβει αν εισαι αρκετα τυχερος και διαλυσεις τα γουφερ τους πριν πυρωσουν τα πηνια τους που πιθανοτατα θα βραχυκυκλωσουν καιγοντας σου :

α)Αν παλι εισαι τυχερος ασφαλεια εξοδου του ενισχυτη

β)Αν τελικα δεν εισαι και τοσο τυχερο παιδι μετασχηματιστη εξοδου του ενισχυτη οποτε κλαφτα Χαραλαμπε

 

Συνεπως παρτον και ευχαριστησου τον ετσι οπως ειναι  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστο καλυτερα αυτο το σεναριο εκτος και αν τα χαιφαηχεια σου ειναι τιποτα τετοια

2vbkisk.jpg

 

που κανουν καμια εβδομηνταρια χιλιαρικα  ;D και βαστανε.

Αν φτασεις στο σημειο να βαρεθεις το ηχειο του,οι αγγελιες για αυτο ειναι,τον πουλας και παιρνεις καποιον αλλο.

Αν συνδεσεις αυτα που εχεις :

1) Θα ακουστει χειροτερα

2) Πολυ πιθανον αυτο (το #1) θα συμβει μονο για την λιγη ωρα που θα αντεξουν πριν εκτοξευθουν τα γουφερ τους στο μπαλκονι του απεναντι γειτονα (γιατι το γκαζι ειναι γλυκο  ;D )

3)Το #2 θα συμβει αν εισαι αρκετα τυχερος και διαλυσεις τα γουφερ τους πριν πυρωσουν τα πηνια τους που πιθανοτατα θα βραχυκυκλωσουν καιγοντας σου :

α)Αν παλι εισαι τυχερος ασφαλεια εξοδου του ενισχυτη

β)Αν τελικα δεν εισαι και τοσο τυχερο παιδι μετασχηματιστη εξοδου του ενισχυτη οποτε κλαφτα Χαραλαμπε

 

Συνεπως παρτον και ευχαριστησου τον ετσι οπως ειναι  ;)

 

 

 

ευχαρισστω πολυ για τις πληροφοριες , τα ηχεια μου δεν μοιαζουν και πολυ με αυτα,εγω σκεφτικα "ποια η διαφορα των ηχειων που εχουν οι καμπινεσ πμασου και ποια η διαφορα του hi-fi " και γιαυτο ρωτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου