Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για μαγνήτες


KaBi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παίδες θέλω λίγο τα φώτα σας:

 

Σκέφτομαι να αλλάξω μαγνήτες στην Epiphone LP Goth που έχω, γιατι οι built-in (Alnico Classic Humbuckers, σύμφωνα με το site) μου ακούγονται πλήρως ανεπαρκείς πλέον. Να σημειώσω οτι με ενδιαφέρουν περισσότερο passive μαγνήτες για να μην μπλέξω με σετάρισμα κιθάρας, αλλαγή μπαταριών κλπ, αλλιώς θα πήγαινα κατευθείαν για EMG 81/85/89. Παίζω κυρίως nu-metal/hardcore/whatever (πχ. Tool, Mudvayne, Killswitch Engage).

 

Το έψαξα λίγο και βρήκα στο Thomann αυτά τα 2 σετάκια:

http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_sshjb_jazz_rodded_humbucker.htm

http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_ssh6_set_distortion_mayhem.htm

 

Απ' ότι κατάλαβα το Hot Rodded σετάκι είναι αρκετά πιο ¨ευέλικτο¨, ενώ το Distortion σετάκι έχει περισσότερο gain και πρίμα (και ενδεχομένως περισσότερο θόρυβο). Αν κάποιος έχει γνώση παρακαλώ να βοηθήσει λίγο την κατάσταση :-) thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o jb/JAZZ  παροτι ειναι κλασσικος συνδυασμος δεν νομιζω οτι θα σου κανει μια και ο JB ειναι εξαιρετικα ασθενικος στα μπασσα (καθολου tight) και οχι ιδιαιτερα καλος στα ρυθμικα. Το σετακι με τους 2 Distortion νομιζω ταιριαζει καλυτερα σε αυτο που ζητας, (παροτι εμενα δεν μου αρεσει καθολου σαν μαγνητης....ακουγεται σαν εναν eq που εχει ολες τις συχνοτητες ανεβασμενες, με παρα πολλα πριμα), εχει σαφως πιο tight μπασο και καπως μεγαλυτερο output. Εχω τις επιφυλαξεις μου επισης για εναν τοσο high output μαγνητη στο neck.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς γι'αυτό ενίσταμαι στο σετάκι των Distortion. Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι η 'διαύγεια' στον ήχο και καλό balance στις συγχορδίες και όχι τόσο επιπλέον gain (εχω ήδη αρκετό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τον sd jazz. Ειναι φοβερος μαγνητης! απιστευτα καθαρα με αρκετο μπασσο αλλα οχι τοσο οσο να μπουκωνει ο ηχος, γι' αυτο τον προτιμησα κι ολας απο τον '59! να ξερεις παντως οτι ειναι medium output και δεν ειναι για ιδιαιτερη καφριλα. Παντως για neck θεση δεν θα τον αλλαζα με τιποτα.Πολυ καθαρος μαγνητης...

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ προτείνω τον Distortion για bridge και τον 59 ή τον Alniico Pro II για neck

είναι πραγματικά πολύ καλοί συνδυασμοί ο bridge σου δίνει αυτό που θες για τα βρόμικα και ο neck για σόλο ή καθαρά

επίσης ο Distortion είναι και πολύ καλός σε low tunning ένας άλλος συνδυασμός είναι αυτός του dimebag

dimebucker (bridge) 59(neck) αλλά εγώ πάντα προτιμούσα τον sh-6

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη neck θέση δεν την πολυχρησιμοποιώ για να πω την αλήθεια, αλλα είπα να τους αλλάξω και τους 2 επι την ευκαιρία. Σίγουρα ο jazz θα είναι καλύτερος απο αυτόν που έχει πάνω φαντάζομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jmone πολύ χρήσιμη η πληροφορία σου, άλλωστε παίζω σε drop B, οπότε χρειάζομαι απαραίτητα κάποιο μαγνήτη που να μπορεί να υποστηρίξει low tunings...Αυτό που με ανησυχεί στην περίπτωση των distortion είναι το high output. Έχει κανείς εμπειρία με θόρυβο απο τους sh-6?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ που τον είχα ήταν αθόρυβος σε ακραία gain

και πίστεψε με ο συνδυασμός με τους άλλους που σου πρότεινα σκοτώνει

αν μπορείς να τους βρεις να τους δοκιμάσεις θα καταλάβεις

νομίζω ότι οι jackson πλέον βγαίνουν με 59 και jb για τράβα μια βόλτα να δεις τι παίζει  ;)

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειχα συγκρινει τον jazz με τον '59 πριν παρω μαγνητη σε ιδια κιθαρα, ιδιο ενισχυτη, ιδιο κιθαριστα :D, εχω να σου πω οτι με το πρωτο ακουσμα ειναι ολοιδιοι! μετα απο πολλες πολλες φορες καταλαβα οτι η διαφορα τους ηταν ελαχιστη στα μπασα! ο '59 απλως ειχε ελαχιστα παραπανω και λιγο σαν να μπουκωνε, και αυτο το καταλαβαινες σε συγκεκριμενα σημεια στα βρωμικα του, αλλα και στα καθαρα! αν ηδη η κιθαρα πασχει απο μπασα παρε τον '59 αν οχι παρε ασυζητητει τον jazz!!!αν για bridge διαλεξεις εναν hot μαγνητη σιγουρα τα καθαρα σου δεν θα ειναι και τα καλυτερα, ετσι ο πιο medium neck μαγνητης θα σε σωσει.

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jmone, για να καταλάβεις παίζω με solid state Randall και Zoom tri-metal distortion. Είμαι ΤΙΓΚΑ σε mids-highs-gain. Αν και πάλι πιστεύεις οτι δεν θα έχω πρόβλημα θορύβου/σφυρίγματος με τον SH-6 τότε τον παίρνω ασυζητιτί, απλά νομίζω οτι ενας middle output ίσως είναι λίγο πιο ασφαλής επιλογή...

 

zithon, η κιθάρα μου μόνο απο μπάσα δεν πάσχει:-) νομίζω με τον jazz για neck θα είμαι κομπλέ μάλλον

 

Ρε παιδιά, θα δω τρομακτική διαφορά στον ήχο ή δεν αξίζει τον κόπο (θα 'δέσει' επιτέλους το ρημάδι το distortion); Αυτό με απασχολεί κυρίως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου