Προς το περιεχόμενο

Volume box για Fender Deluxe.


JAM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε συ electrictabs τώρα που ξαναδιαβάζω τα post έχω την εντύπωση ότι έχεις παρεξηγήσει κάτι. Δεν υπάρχουν λογαριθμικά και γραμμικά διαφορετικών τύπων αλλά μονάχα ενός είδους. Sorry βέβαια αν δεν κατάλαβα σωστά...

 

Μάλλον δεν το έχεις ψάξει αρκετά ή δεν το έθεσα εγώ σωστά...

γραμμικά διαφορετικών τύπων δεν υπάρχουν (δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο)

αλλά λογαριθμικά διαφορετικών τύπων υπάρχουν(και δε μιλάω φυσικά για τα reverse)

υπάρχουν τα ευρέως γνωστά λογαριθμικά που όλοι ξέρουμε και όπως είπα στο παραπάνω post και επιβεβαίωσες κι εσύ στη μέση η αντίσταση ισούται με το 1/10 της ολικής αλλά υπάρχουν και άλλα λογαριθμικά με διαφορετικό taper(αύξηση της αντίστασης) τα οποία στη μέση η αντίσταση ισούται με το 1/3 της ολικής.Τα μεν πρώτα ονομάζονται τύπου Β ενώ τα δεύτερα τύπου Α.Ο τύπος που λέω εγώ δεν έχει καμία σχέση με το γράμμα που τυπώνει ο κατασκευαστής πάνω στο ποτενσιόμετρο.Αν πιστεύεις πως λέω αερολογίες μια ματιά από κοντά θα σε πείσει. Τύπου Α λογαριθμικά χρησιμοποιούνται πολλές φορές σε κιθάρες αλλά και σε κυκλώματα (κυρίως σε παθητικά EQ στους ενισχυτές μας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πήρα από τον Φανό τα υλικά, όμως δεν μπορώ να καταλάβω από την εικόνα πως ακριβώς συνδέονται...Μπορείτε να με βοηθήσετε ?? Παραθέτω την εικόνα των jack που πήρα...(γιατί έχουν 3 ποδαράκια? Μήπως είναι stereo ? εγώ ζήτησα mono)

11.jpg

Επίσης, το τρίτο ποδαράκι του ποτενσιομέτρου μένει κενό ?? Απ’οτι βλέπω από την εικόνα υπάρχει κόλληση πάνω στο ποτενσιόμετρο ? (στο στρογγυλό)

 

12.jpg

 

Σόρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είναι το ντεμπούτο μου σε τέτοιου είδους κατασκευή...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα από τον Φανό τα υλικά, όμως δεν μπορώ να καταλάβω από την εικόνα πως ακριβώς συνδέονται...Μπορείτε να με βοηθήσετε ?? Παραθέτω την εικόνα των jack που πήρα...(γιατί έχουν 3 ποδαράκια? Μήπως είναι stereo ? εγώ ζήτησα mono)

11.jpg

Επίσης, το τρίτο ποδαράκι του ποτενσιομέτρου μένει κενό ?? Απ’οτι βλέπω από την εικόνα υπάρχει κόλληση πάνω στο ποτενσιόμετρο ? (στο στρογγυλό)

 

12.jpg

 

Σόρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλά είναι το ντεμπούτο μου σε τέτοιου είδους κατασκευή...

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχείς mono είναι τα jack που πήρες... Όσο για τον τρόπο σύνδεσης κοίταξε λίγο το σχεδιάγραμμα στην πρώτη σελίδα... Θα σε βοηθήσει πολύ..! Η κόλληση πάνω στο ποτενσιόμετρο, είναι για να έχει και αυτό γείωση καθότι μεταλλικό...

i]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο jack στη φωτό το Νο1 είναι η γείωση

το Νο2 είναι το σήμα ενώ το Νο3 δεν θα το χρησιμοποιήσεις (όχι δεν έκαναν λάθος σου δωσαν το σωστό)

πρέπει να ενώσεις τις γειώσεις των δύο jack

Το ποδαράκι του ποτενσιόμετρου που λες δεν είναι κενό αλλά είναι η γείωση δηλαδή θα το συνδέσεις με τη γείωση των jack αλλά και με το στρογγυλό του ποτενσιόμετρου.

Οπότε σύμφωνα και με το σχήμα παρακάτω θα ενώσεις

- το Νο2 του jack1(από το preamp) με το ποδαράκι 3 του ποτ

- το ποδαράκι 2 του ποτ με το Νο2 του jack2(προς το poweramp)

- τα Νο1 και των δύο jack με το ποδαράκι 1 του ποτ και το πίσω μέρος του ποτ

img4.gif

 

Welcome to the DIY World

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε electrictabs. :( Με συγχωρείς αν το post μου σου φάνηκε επιθετικό αλλά δεν είχα τέτοια πρόθεση και σίγουρα δεν υπονόησα πουθενά ότι αερολογείς! Τώρα που κατάλαβα καλύτερα τι εννοείς, αυτό με τα ποτενσιόμετρα, μου έχει συμβεί και μένα αλλά υποθέτω ότι οφείλεται σε ελαττωματικά κομμάτια! Τυχαίνει ιδιαίτερα στα φθηνά γιαπωνέζικα ποτενσιόμετρα (βλ. piher κλπ) και σε κάποια που η διαδρομή του ποτενσιόμετρου είναι μικρότερη και κατά προέκταση στη μέση έχουν μεγαλύτερη αντίσταση. ¶λλωστε αν ένα ποτενσιόμετρο δίνει στη μέση το 1/3 της συνολικής αντίστασης τότε ξεφεύγει από τη λογαριθμική "παράσταση" και μοιάζει περισσότερο στη γραμμική! 8)

 

Anyway, επανέρχομαι στο θέμα μας. Jam για να καταλάβεις καλύτερα που πάει τι, μπορείς να ενώσεις ένα «βύσμα» στα jacks και με το πολύμετρο να σιγουρέψεις που ακουμπά η γείωση και που το σήμα. Το ένα ποδαράκι του jack (αυτό που δεν θα χρησιμοποιήσεις) είναι στη ουσία «διακοπτάκι» και όταν συνδέσεις ένα καρφί θα παρατηρήσεις ότι δεν ακουμπά πουθενά παρά μόνο όταν βγάλεις το βύσμα.

 

Εννοείται βέβαια ότι από κουτιά μπορείς να χρησιμοποιήσεις οτιδήποτε βρεις (κατά προτίμηση να είναι μεταλλικό). Αν θυμάμαι καλά σου έχω δείξει μερικά πεταλάκια μου μέσα σε κουτάκια από Nes Café και Nivea... 8) Τα εμπορικά κουτάκια βέβαια, μπορείς να τα βάψεις όπως θες και να αποφύγεις έτσι το industrial look.

Επίσης, όταν με είχες ρωτήσει πώς να τρυπήσεις το κουτί είχα υποθέσει ότι θα χρησιμοποιήσεις μεταλλικό γι’ αυτό και σου είπα με τρυπάνι αλλά τα πλαστικά μπορείς να τα τρυπήσεις και με x-acto μαχαιράκι (είναι σαν τα χειρουργικά νυστέρια και πωλούνται σε όλα τα καταστήματα χαρτικών κλπ) Προσοχή γιατί είναι εξαιρετικά επικίνδυνα!

 

Περιμένουμε εντυπώσεις! :twisted:

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω sorry.δεν μου φάνηκες επιθετικός και ούτε είχα πρόθεση για επίθεση.

απ'ότι γνωρίζω τουλάχιστον δεν είναι ελαττωματικά τα κομμάτια (τουλάχιστον στις καλές μάρκες).Η Fender σε κάποια μοντέλα Blackface-Silver που έχω "ανοίξει" τα έχει ως στάνταρ στο EQ για το bass και treble.

Νομίζω πως και ο AC30 έχει τέτοια ποτ στο EQ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A!!!αφού αυτό το topic μιλά για μετατροπές…

Την μετατροπή αυτή την έκανα σε ένα ενισχυτή Blues Junior ενός φίλου γιατί ήθελε παραπάνω γκάζια από τον ενισχυτή. Θα μου πείτε αν κάποιος θέλει παραπάνω γκάζια δεν αγοράζει αυτόν τον ενισχυτή…Συμφωνώ . Παρόλα αυτά πολλοί μπορεί να βρουν το παρακάτω ενδιαφέρων.

Παρόμοια μετατροπή μπορεί να γίνει και σε Blues Deluxe και Blues Deville. Όχι όμως σε Hot Rod Deluxe,Deville(θα πω συγκεκριμένα παρακάτω)

Οι ενισχυτές της Blues σειράς αφήνουν μισή 12ΑΧ7 αχρησιμοποίητη .Αν θέλει κάποιος να παίξει blues έως rock n roll είναι μια χαρά αλλά αν θέλει να πάει λίγο πιο πέρα θέλει πεταλάκι distortion. Με τη μετατροπή αυτή χρησιμοποιούμε την αχρησιμοποίητη τρίοδο(1/2 12ΑΧ7) για περισσότερη λαμπάτη πάντα παραμόρφωση

Η μετατροπή αυτή δεν είναι μη αναστρέψιμη ούτε επηρρεάζει το αρχικό κύκλωμα, αφού λειτουργεί με ένα true bypass switch .Στη θέση bypass έχουμε το original κύκλωμα , ενώ στη θέση on έχουμε ένα κύκλωμα όμοιο με αυτό της σειράς Hot Rod.

Ουσιαστικά οι ενισχυτές της Hot Rod σειράς όπως λέει και το όνομα είναι πουσαρισμένοι ενισχυτές της Blues σειράς.

Το κόστος της μετατροπής είναι πάρα πολύ μικρό σε υλικά αν έχετε τα βασικά (κολλητήρι,πολύμετρο,τρυπανάκι) .Αν θυμάμαι καλά κόστισε περίπου 15€ για 6 αντιστάσεις, 2 πυκνωτές,καλώδιο,πλακέτα,switch,καλάι και μερικά jumper.Σχέδια για να σας βοηθήσουν στην μετατροπή αυτή μπορείτε να βρείτε στο διαδίκτυο από τα site της Fender κι όχι μόνο.

 

Προσοχή! Οι ενισχυτές περιέχουν πολύ υψηλές τάσεις και συχνά θανατηφόρες. Γι αυτό μην το δοκιμάσετε αν δεν έχετε ιδέα. Σε αυτή την περίπτωση καλύτερα να αγοράσετε ένα πεταλάκι. Θα σας κοστίσει κάτι παραπάνω αλλά σίγουρα όχι τη ζωή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδού το αποτέλεσμα:

 

1.jpg

2.jpg

 

Είναι άψογο!

 

Να σας ευχαριστήσω electritabs και noblues για τις πολύτιμες συμβουλές !!

Ποιο λέτε να είναι το επόμενο βήμα μου ?? Τι είναι το αμέσως πιο εύκολο ? Ένα booster μήπως (θα μου χρησίμευε κιόλας).

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ωραίο well done

το δοκίμασες στον ενισχυτή?

Εντυπώσεις?

 

Πρώτα πρέπει να βρεις τι booster θες.

volume booster,gain booster ,να ενισχύει ή να κόβει κάποιες συχνότητες?

πες μας πάνω κάτω τι ακριβώς θες για να σου πούμε τι χρειάζεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου