Προς το περιεχόμενο

Προβλημα nut και ξυσμα απο μολυβι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα ενα θεμα με την στρατ μου , μου ξεκουρδιζαν η B και η G.

Μιας και ειχα διαβασει αυτο το κολπακι με το μολυβι τωρα που αλλαξα χορδες το κανα.

Το προβλημα εξαφανιστηκε!!! Τελειο :P

Η ερωτηση μου ειναι, θα πρεπει να βαζω καθε φορα που αλλαζω χορδες ή ηταν μια και τελος?? ???

 

 

Ευχαριστω

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερωτηση μου ειναι, θα πρεπει να βαζω καθε φορα που αλλαζω χορδες ή ηταν μια και τελος?? ???

Τζάμπα δεν είναι? ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερωτηση μου ειναι, θα πρεπει να βαζω καθε φορα που αλλαζω χορδες ή ηταν μια και τελος?? ???

Ευχαριστω

μονο οποτε νομιζεις εσυ οτι απο την χρηση εχει φυγει το μολυβι και δεν εχει αρκετο στις εγκοπες

βεβαια και παραπανω να βαζεις δεν εχεις προβλημα αλλα παντα με μετρο

εγω προσωπικα σε ενα bone nut που το ειχε "πετσοκοψει" ενας κακουργος βαζω 1 φορα καθε 3 σετ χορδων

 

@marathon ποιος σου ειπε οτι ειναι τσαμπα ? :P :P :P

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@marathon ποιος σου ειπε οτι ειναι τσαμπα ? :P :P :P

Έλα το Σάββατο, να σου χαρίσω 10 μολύβια να βγάλεις 2-3 χρόνια... ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κολλάει το υλικό καλύτερα, μπορείς να αναμίξεις ξύσμα μολυβιού με λίγη βαζελίνη. Αλλά καλύτερα κόψε ένα καλό νατ να μην έχεις ιστορίες.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κολλάει το υλικό καλύτερα, μπορείς να αναμίξεις ξύσμα μολυβιού με λίγη βαζελίνη. Αλλά καλύτερα κόψε ένα καλό νατ να μην έχεις ιστορίες.

 

 

Αυτο θα γινει μαλλον ::)

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μελεταω το "Lick Library - tremolo bar techniques by Michael Casswell" και ο τυπος εξηγει ακριβως αυτο το θεμα .προτεινει λοιπον η μολυβακι ή ενα υλικο (που μοιαζει σαν συνδυασμο βαζελινης και σιλικονης ) που λεγεται αν δε κανω λαθος " diff lube"  και μπορεις να το βρεις εκει που πουλανε μοντελα συναρμολογουμενα .παντως συνιστω να το κατεβασετε το dvd .ισως να το βρειτε ενδιαφερον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μελεταω το "Lick Library - tremolo bar techniques by Michael Casswell" και ο τυπος εξηγει ακριβως αυτο το θεμα .προτεινει λοιπον η μολυβακι ή ενα υλικο (που μοιαζει σαν συνδυασμο βαζελινης και σιλικονης ) που λεγεται αν δε κανω λαθος " diff lube"  και μπορεις να το βρεις εκει που πουλανε μοντελα συναρμολογουμενα .παντως συνιστω να το κατεβασετε το dvd .ισως να το βρειτε ενδιαφερον

diff lube ειναι για "differential lube" δλδ κολλα που κολλαει διαφορικο :D :D

οσο και να ακουστει καπως το εχω χρησημοποιησει αλλα δεν ειδα ικανοποιητικα αποτελεσματα - πιο πολυ μου ξεκουρδιζοταν μετα απο αυτο και + οτι οταν αλλαξα χορδες μετα την χρηση του αλλαξα και nut γιατι ειχε πιασει ΠΟΛΥ βρωμα

 

 

Υ.Γ. δεν "κατεβαζουμε" το dvd το "αγοραζουμε"  ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς το ίδιο είχα!!!  ;D Βασικά φιλε κρατάει πολύ απο ότι φένεται... Απλώς οταν αλλάζεις χορδές καθάρισε λίγο τη σχισμή του nut και ξαναβάλε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου