Προς το περιεχόμενο

Ρυθμιση μπρατσου (truss rod)


bsiap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φαντασου οτι κραταω την κιθαρα η το μπασο και με το αριστερο μου χερι κρατω ενα αλενακι που το εχω τοποθετησει στην αντιστοιχη αλενοβιδα του μπρατσου.Αν απο τη οριζοντια θεση που εχω βαλει το αλενακι το κατεβασω προς το δαπεδο (αν ξεβιδωσω δηλαδη) τι θα συμβει στο μπρατσο? Θα ερθει προς εμενα η θα παει προς τα εμπρος??

Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητος.

ΟΠΟΙΟΣ γνωριζει, ας απαντησει

 

θενκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

bsiap, νομίζω υπάρχει ένα πρόβλημα στην εκφώνηση.  :)

Εν ολίγοις... αν ξεβιδώσεις, θα λασκάρεις το trussrod και θα επιτρέψεις στις χορδές να κυρτώσουν το μανίκι.  

 

Τώρα...εσύ από ποιά πλευρά είσαι.... δεν ξέρω.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα το μανικι στο μπασο μου καταλαβαινω οτι παει να κυρτωσει.Οποτε σφιγγω ενα κλικ και βλεπω αυριο πως θα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bsiap, νομίζω υπάρχει ένα πρόβλημα στην εκφώνηση.  :)

Εν ολίγοις... αν ξεβιδώσεις, θα λασκάρεις το trussrod και θα επιτρέψεις στις χορδές να κυρτώσουν το μανίκι. 

 

Τώρα...εσύ από ποιά πλευρά είσαι.... δεν ξέρω.  :)

 

Ριψοκινδυνευω  ενα  συμπερασμα που εξαγω απο τα δεδομενα της ασκησης. Ο bslap ειναι αριστεροχειρας.

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα με λίγα λόγια και αν κατάλαβα καλά:

1ον) το πας σύμφωνα με την κίνηση του ρολογιού----> σφίγεις---->δλδ κάνεις κούρμπα τέτοια /\ στο λαιμό

2ον) το πας ανάποδα από την κίνηση του ρολογιού----> ξεσφίγγεις----> δλδ κάνεις κούρμπα τέτοια \/ στο λαιμό

 

 

Στο μεταξύ αυτό το θα πάει προς το δάπεδο πόσο άκαιρο είναι τώρα που το σκέφτομαι! Προς το δάπεδο κάποια στιγμή θα πάει είτε σφίξεις, είτε ξεσφίξεις. Χάθηκε να πεις αριστερόστροφα ή δεξιόστροφα; :D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ναι!!! κερδιζει ο harilatron!!!

 

 

 

Οχι. Δεν εισαι δεξιοχειρας.

Οχι. Δεν κερδιζει ο harilatron.

 

Αφου λες οτι με το δεξι κρατας την κιθαρα και με το αριστερο κρατας ενα αλενοκατσαβιδο και μονο που μπορεις να το φανταστεις αυτο, αυτοματως εισαι κρυπτοαριστεροχειρας. Κανεις δεξιοχειρας δεν θα εγραφε κατι τετοιο ουτε ως επιστημονικη φαντασια.

 

Εγω κερδιζω, ακουτε!?

Εγω!

Μονο εγω!

 

[γελιο τρελου και fade out]

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου