Προς το περιεχόμενο

τροφοδοτικά που να αντέχουν


oneofthem

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας, έχω το εξής πρόβλημα με τροφοδοτικά/μετασχηματιστές όπως αυτά για τις πεταλιέρες

δεν αντέχουν τη θερμότητα μετά από πολλές ώρες λειτουργίας και καταλήγουν

δλδ από το να αρχίσει να λιώνει το πλαστικό εντελώς μέχρι απλά να στραβώσουν τα κερατάκια ή να σπάσουν τελείως

σε κάθε περίπτωση παύουν να λειτουργούν

το πρόβλημα δεν είναι το κόστος, φθηνά είναι, αλλά ότι δεν ξέρεις πότε θα χαλάσουν

το τελευταίο μήνα μου διελύθηκαν άλλα 2 - δε γίνεται να μένω χωρίς εξοπλισμό μόνο από αυτό το μικρό πρόβλημα

αυτά που έχω στους υπολογιστές είναι καλύτερα, δουλεύουν διαρκώς και δεν έχουν πάθει τπτ

 

γιαυτό λοιπόν ρωτάω αν γνωρίζει κάποιος περισσότερα για ηλεκτρονικά - εγώ είμαι μπουμπούνας - αν υπάρχει κάτι που θα πρέπει να ελέγξω πριν πάρω τα καινούρια, που θα σημαίνει μεγαλύτερης αντοχής

να κοιτάξω για κάποια συγκεκριμένη μάρκα, κάποιο χαραχτηριστικό, ή μήπως ο λόγος που χαλάνε δεν είναι ότι δεν είναι μεγάλης αντοχής αλλά απλά ότι παράγουν πολύ θερμότητα, οπότε να ψάξω κάτι συγκεκριμένο, δεν ξέρω έχετε να προτείνετε κάποια λύση?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε ενα ONE SPOT & καθαρισες για χρονια οδηγουσα ολα αυτα με ΕΝΑ 1 spot σχεδον καθημερινα για πολλες ωρες χωρις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα και με μηδενικο θορυβο

 

71823873762f53c947febbdd3c5aac47aa4cc392cc85d5aef6a65eb4.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

γεια σας, έχω το εξής πρόβλημα με τροφοδοτικά/μετασχηματιστές όπως αυτά για τις πεταλιέρες

δεν αντέχουν τη θερμότητα μετά από πολλές ώρες λειτουργίας και καταλήγουν

δλδ από το να αρχίσει να λιώνει το πλαστικό εντελώς μέχρι απλά να στραβώσουν τα κερατάκια ή να σπάσουν τελείως

...

 

Προφανώς κάτι πάει λάθος με αυτά που συνδέεις (ή με τον τρόπο που τα συνδέεις. Είναι το rating τους (mA) πάνω από το άθροισμα των αντίστοιχων καταναλώσεων όλων των συσκευών που καλούνται να τροφοδοτήσουν?

Κανονικά, έτσι που περιγράφεις, δεν λιώνουν ούτε τα πιο φτηνά κινέζικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν thnx για τα replies και sorry που άργησα...μια εφοριακός θέλει να πάει σουηδία για χριστούγεννα, αλλά σκέφτομαι να την στείλω πουθενά αλλού εγώ...

-

Σε τι χρειάζεται να δώσεις ρεύμα συγκεκριμένα;

στις πεταλιέρες και τα πλήκτρα έχω το πρόβλημα που με ενοχλεί περισσότερο αλλά και σε άλλα έχει γίνει

-

Προφανώς κάτι πάει λάθος με αυτά που συνδέεις (ή με τον τρόπο που τα συνδέεις.

απλά μικρά dedicated τροφοδοτικά είναι, τώρα τι λάθος σύνδεση να κάνω, τα βάζω στην πρίζα και στο μηχάνημα

-

Είναι το rating τους (mA) πάνω από το άθροισμα των αντίστοιχων καταναλώσεων όλων των συσκευών που καλούνται να τροφοδοτήσουν?

τι να πω, πιστεύω πως όχι - αν κατάλαβα καλά κιόλας αλλιώς πες μου - γιατί παρόλο που το πρόβλημα το έχω και με τα ρυθμιζόμενα μετασχηματιστάκια (δεν ξέρω πως ακριβώς λέγονται), μιλάω για dedicated μικρά τροφοδοτικά, δλδ αυτά που έρχονται με το κάθε προϊόν

-

Κανονικά, έτσι που περιγράφεις, δεν λιώνουν ούτε τα πιο φτηνά κινέζικα.

τι να πω (όχι πως δε γράφουν σχεδόν όλα made in prc βέβαια) αλλά όπως είπα: korg μηχάνημα - με το korg dedicated τροφοδοτικό του, boss μηχάνημα - με το boss dedicated τροφοδοτικό του, δλδ δεν είναι τέτοιο θέμα, το θέμα είναι πως αρπάζουν φωτιές και στην κυριολεξία σχεδόν λιώνουν

-

παρε ενα ONE SPOT & καθαρισες για χρονια οδηγουσα ολα αυτα με ΕΝΑ 1 spot σχεδον καθημερινα για πολλες ωρες χωρις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα και με μηδενικο θορυβο

sorry ρε sf, τόσες φορές που έχεις γράψει για το 1 spot, ποτέ δεν κάθισα να το ψάξω λίγο, πάω να το κοιτάξω τώρα που πιθανόν και να το χρειάζομαι

-

edit: άρχισα κόψιμο-ράψιμο γιατί φλυάρησα πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι άλλο να προσθέσω χωρίς να κάνω edit στο προηγούμενο μακρύ post

έχω αφαιρέσει απτο μυαλό μου τις πολλές ώρες λειτουργίας υποθέτοντας ότι προφανώς και εσείς έχετε παίξει μουσική με τις ώρες αν όχι με τις ημέρες, δεν πιστεύω να είναι αυτή δλδ η διαφορετική παράμετρος, να τα χρησιμοποιώ περισσότερες ώρες από εσάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

σε τροφοδοτικα πρεπει να προσεχεις τα εξης:

 

1. ταση (δηλ. να ειναι στα σωστα volt, 9, 12 αναλογα τι θελει το μηχανημα).

2. πολικοτητα (δηλ. το + και - σωστα)

 

υποθετω αυτα τα κανεις σωστα γιατι αλλιως συνηθως δεν παιζουν τα μηχανηματα η καιγονται

 

3. ισχυς (τα milli amber (mA) του μετασχηματιστη να καλυπτουν το αθροισμα των μηχανηματων που τροφοδοτει - ας πουμε 3 πεταλια των 250 mA χρειαζονται μετασχηματιστη τουλαχιστον 750 mA). δε πιστευω να εχεις βαλει κανενα μετασχηματιστη 750 mA να ταιζει κανενα πληκτρο που θελει 1-2 Α (δηλ 1000-2000 mA)?

 

επισης, οταν δεν παιζεις μην αφηνεις τους μετασχηματιστες στο ρευμα (συνδεσε τους σε πολυμπριζο και κλεινε το). εκτος οτι ισως καουνε, αν εχεις κανενα για τελικο ενισχυτη (ας πουμε για ενισχυτη αγορασμενο στην αμερικη που παιζει στα 110), θα πληρωνεις πολυ ρευμα τσαμπα.

το αλλο που μπορω να σκεφτω ειναι ισως κανα καλοριφερ διπλα η αλλη εστια θερμοτητας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

τι να πω (όχι πως δε γράφουν σχεδόν όλα made in prc βέβαια) αλλά όπως είπα: korg μηχάνημα - με το korg dedicated τροφοδοτικό του, boss μηχάνημα - με το boss dedicated τροφοδοτικό του, δλδ δεν είναι τέτοιο θέμα, το θέμα είναι πως αρπάζουν φωτιές και στην κυριολεξία σχεδόν λιώνουν

....

 

Για να καταλάβω.... παίρνεις μηχάνημα korg με το τροφοδοτικό του  ή μηχάνημα boss με το τροφοδοτικό του και αυτά τα original τροφοδοτικά "αρπάζουν φωτιές και στην κυριολεξία σχεδόν λιώνουν" ύστερα από λίγες ώρες χρήσης?

Εν πάσει περιπτώσει ....αν δεν έχεις βραχυκύκλωμα.... στείλτα πίσω.

 

(Άσε που δεν πιστεύω ότι είναι ακριβής η περιγραφή σου. Τέτοια πράγματα τα έχω αφήσει χρόνια στην πρίζα και είναι κρύα. Εκτός αυτού, δεν έχει σημασία αν είναι 1 ώρα ή 2 χρόνια στην πρίζα ώς προς τη θερμοκρασία λειτουργίας που θα φτάσει.)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοια πράγματα τα έχω αφήσει χρόνια στην πρίζα και είναι κρύα.
+100............. το one spot μου ειναι στην πριζα σχεδον απο τοτε που το πηρα.....κατι αλλο φταιει...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω.... παίρνεις μηχάνημα korg με το τροφοδοτικό του  ή μηχάνημα boss με το τροφοδοτικό του και αυτά τα original τροφοδοτικά "αρπάζουν φωτιές και στην κυριολεξία σχεδόν λιώνουν" ύστερα από λίγες ώρες χρήσης?

το "αρπάζουν φωτιές" είναι μεταφορά προφανώς - λάθος μου που δεν το έγραψα πιο ξεκάθαρα, apologies

λιώνουν εννοώ παραμορφώνεται από τη θερμοκρασία το πλαστικό μέρος με αποτέλεσμα να μην μπορούν να λειτουργήσουν - μπουν στην πρίζα, υπέθεσα ότι ξέρετε για τι μιλάω - δεν εννοώ ότι στάζουν σαν κεριά στο πάτωμα, προφανώς

(Άσε που δεν πιστεύω ότι είναι ακριβής η περιγραφή σου. Τέτοια πράγματα τα έχω αφήσει χρόνια στην πρίζα και είναι κρύα. Εκτός αυτού, δεν έχει σημασία αν είναι 1 ώρα ή 2 χρόνια στην πρίζα ώς προς τη θερμοκρασία λειτουργίας που θα φτάσει.)

μιλάμε για τροφοδοτικά/μετασχηματιστές που πάνω στο "σώμα" έχουν και την πρίζα? και είναι κρύα?

πόσα ελαττωματικά να χω πάρει, στο γραφείο μου αυτή τη στιγμή μετράω πάνω από 10 στην πρίζα, κανένα δεν είναι κρύο εκτός από αυτά που δε λειτουργούν, είπαμε είμαι μπουμπούνας παιδιά αλλά ξέρω τι γράφω, άλλο "στην πρίζα" άλλο "λειτουργούν" βέβαια

 

εν τω μεταξύ έχω μείνει με την απορία που ζητάτε διευκρυνήσεις, όσοι χρησιμοποιούν μετασχηματιστές τέτοιους μικρούς που μπαίνουν απευθείας στην πρίζα το ξέρουν το θέμα και θα καταλάβαιναν τι εννοώ

άμα ξαναπάρω την φωτογραφική μου θα σας δείξω και τι εννοώ - είναι πασίγνωστο το θέμα δε μπορεί να μη σας θυμίζει τπτ

-

anyway thnx a lot σε όλους, τη βοήθεια μου τη δώσατε αφού λέτε ότι το 1 spot είναι κρύο και αξιόπιστο και αφού διαβασα τι ακριβώς δουλειά κάνει, η λύση βρέθηκε, και πάλι thnx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου