Προς το περιεχόμενο

Φτηνό πολυεφφέ κιθάρας


Alchemist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από περιπέτειες και απρόοπτα, σε λίγες μέρες θα έχω στα χέρια μου τη Squier Affinity Tele που από καιρό είχα βάλει στο μάτι (είχα ανοίξει κι ένα thread σχετικά με το θέμα).

Επειδή όμως ηλεκτρική κιθάρα χωρίς εφφέ είναι σουβλάκι χωρίς τζατζίκι, ψάχνω και ένα πολυεφφέ που θα με βοηθήσει να κάνω μια αρχή και σε αυτό το θέμα και να καταλάβω τι κάνει το κάθε εφφέ στον ήχο μου.

Από όσα έχω δει/ακούσει/διαβάσει, κατέληξα στα εξής:

 

1) Digitech RP-80

2) Behringer V-Amp

3) Korg AX3G

4) Line6 Pocket POD

 

Όπως καταλάβατε, μιλάμε για φτηνές πεταλιέρες, αυτό που χρειάζεται ένας αρχάριος της κιθάρας.

Θα ήθελα λοιπόν γνώμες για τα παραπάνω μηχανάκια και φυσικά εναλλακτικές προτάσεις που δεν έχω υπόψη μου. Το budget θα κυμανθεί από 50 έως 100 ευρώ, θα παίζω κυρίως με ακουστικά καρφωμένα στο πολυεφφέ.

Σας μερσώ απεριόριστα... :)

 

Υ.Γ. Μήπως αν έβαζα την κιθάρα στην κάρτα ήχου και έπαιζα με εφφέ από Guitar Rig θα ήταν καλύτερη λύση; ???

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σαν αρχάριος το υστερόγραφο σου είναι ότι πρέπει για το πρόβλημα σου.

Μετά αν δεν θες αυτή τη λύση για χ,ψ λόγους να σχολιάσω ότι το digitech που εχω ακούσει σε δράση είναι πολύ ότι νανε.

Πολλοί λένε για pod και behringer.Το korg δεν το ξέρω καθόλου.

Η line6 είναι μια εταιρία με εμπειρία και καλά αποτελέσματα στο χώρο της εξομοίωσης.

Η behringer απλά αντιγράφει μοντέλα άλλων εταιριών στα περισσότερα προιόντα της αλλά με μειονέκτημα κάποιο χάσιμο ποιότητας και ο κλασσικός θόρυβος της ενίσχυσης ή το αναμενόμενο hum σε πολλά προιόντα.

 

Έγώ είμαι ανάμεσα στο pocket και το behringer αλλά με μια αβάντα παραπάνω στο pocket.

 

 

Υ.Γ.Πιο εμπεριστατομένη άποψη δεν πρόκειτε να λάβεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα to V amp  κ το πουλησα για να παρω το Pocket pod. αρχικα το εκανα επειδη το ενα ηταν μικρο κ επιανε λιγο χωρο ασε που παιρνει κ μπαταριες! αλλα στην τελικη μου αρεσε πιο πολυ σε σχεση με το V amp! μου φανηκε πιο "αληθινο"

να ξες οτι με το Pocket pod κατεβασεις απο το site της line 6 ενα προγμαματακι συνδεεις το pod σοθ στο pc με USB κ κανεις ολες σοθ τις ρυθμισεις ανετα!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000000000

 

μεταχειρισμένο το pro καμιά 100άρα θα το βρεις και έχει πολλές και καλές επιλογές από εφέ μέχρι το κυριότερο προσομοιώσεις ενισχυτών

(εντάξει είμαι και λίγο κάφρος εγώ και δίνω βάσει στους high-gain ήχους )

 

ΥΓ εγώ από θόρυβο δεν έχω ακούσει τίποτα στο συγκεκριμένο μηχάνημα έχει και πολύ καλό Noise gate

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα... Ήδη υπάρχει μια ποικιλία απόψεων... Ας περιμένουμε να δούμε και άλλες γνώμες μπας και γίνει λίγο ευκολότερος ο γρίφος. ::)

 

Thanks σε όλους για τις μέχρι τώρα γνώμες! :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα to V amp  κ το πουλησα για να παρω το Pocket pod. αρχικα το εκανα επειδη το ενα ηταν μικρο κ επιανε λιγο χωρο ασε που παιρνει κ μπαταριες! αλλα στην τελικη μου αρεσε πιο πολυ σε σχεση με το V amp! μου φανηκε πιο "αληθινο"

να ξες οτι με το Pocket pod κατεβασεις απο το site της line 6 ενα προγμαματακι συνδεεις το pod σοθ στο pc με USB κ κανεις ολες σοθ τις ρυθμισεις ανετα!

 

Το vamp το ένα είχες?Με το πετάλι?Αν ναι το πετάλι πώς σου καθότανε?Είχε παραμετροποιήσιμο το wah για το πετάλι ή μόνο volume?Επίσης απο κατασκευή την πάλευε με το πετάλι?

 

+1000000000

 

μεταχειρισμένο το pro καμιά 100άρα θα το βρεις και έχει πολλές και καλές επιλογές από εφέ μέχρι το κυριότερο προσομοιώσεις ενισχυτών

(εντάξει είμαι και λίγο κάφρος εγώ και δίνω βάσει στους high-gain ήχους )

 

ΥΓ εγώ από θόρυβο δεν έχω ακούσει τίποτα στο συγκεκριμένο μηχάνημα έχει και πολύ καλό Noise gate

 

Μιλάς για το pro ε?Καινούριο ξεφεύγει λίγο.Έχει πολλές αλλαγές σε σχέση με το vamp2 ή και το 1?Μπορεις να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που έχω δει ως εμφανή και σοβαρή διαφορά είναι ότι όταν επιλέγεις το mode L1 ή L2 στο v-amp 2

δεν έχεις άλλο ένα eq ενώ σε αυτά τα mode το pro σου δίνει άλλο ένα eq το οποίο θα είναι όπος θα το φτιάξεις

και ας αλλάζεις preset

 

φαντάσου ότι στο preset έχεις τα πετάλια σου και το eq του L1 ή L2 είναι το eq του ενισχυτή σου

 

και φυσικά έχουμε τα περισσότερα out και send/return

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα δεν αντιστάθηκα και τσίμπησα την RP80, λόγω προσφοράς thomann (49 ευρώ!!!) για να λέω ότι κάτι έχω και γώ από (σ)εξοπλισμό κιθάρας.

Αν και δεν περίμενα πολλά, τελικά η πεταλιέρα όντως αξίζει, και όντως ακόμα και ντράμμερ (σοβαρά μιλάω) μπορεί να την χειριστεί άνετα και να φτιάξει τους δικούς του ήχους.

Έχει 80 patches, από τα οποία τα 40 πρώτα μπορείς να τα σβήσεις και να τα κάνεις ότι γουστάρεις. Τα υπόλοιπα 40 είναι αντίγραφα των πρώτων 40, για να έχεις και τους μαμίσιους ήχους.

Εκτός από τα ωραία modulation εφφέ και οι παραμορφώσεις είναι καλές, βρήκα και ένα patch ότι πρέπει για μαυρομεταλικές καταστάσεις (μπούχαχαχα <-σατανικός γέλωτας).

Όταν με πιάσει η προκοπή, θα γράψω κλιπςςς.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το pocket και το PodXT. Αν αγόραζα τώρα θα έπαιρνα το pocket. Είναι μικρό και θαυματουργό. Το μόνο του πρόβλημα είναι ότι δεν έχει την ευκολία χειρισμού των μεγαλύτερων pod λόγω λίγων κουμπιών...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου