Προς το περιεχόμενο

το ξέρει κανείς αυτό?


jmone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βρήκα στο Thomann το TUBE AMP DOCTOR F.A.N.T.A

απ ότι διάβασα είναι για να συνδέσεις την κεφαλή direct και να γράψεις 

 

το ξέρει κανείς? κάνει καλή δουλειά? μπορείτε να προτείνετε κάτι στα ανάλογα (πάνω-κάτω) χρήματα?

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συνδέεις ανάμεσα στην κεφαλή και την καμπίνα και αποκτάς ένα speaker simulated direct σήμα.

Χρήσιμο, αν και η ιδέα υπάρχει απο το 1984 στην αγορά απο τον πρωτοπόρο του είδους http://www.palmergear.com/recording_studio.shtml  Palmer, του οποίου το PGA04 χρησιμοποιώ συστηματικά.

Επίσης υπάρχει και το Red Box της Hughes & Kettner, αλλά όπως και το ..Fanta είναι απλό DI με Speaker Sim χωρίς το (απαραίτητο για silent recording) loadbox

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Speaker Simulator της palmer χρησιμοποιούνται κατά κόρων στις ηχογραφήσεις του guitar techniques... Αυτό που αγούγεται στις ηχογραφήσεις ειναι εξαιρετικό αλλά οταν παιζει πχ o Guthrie Govan  δεν ωφείλεται μόνο στο palmer αυτό που ακούς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Speaker Simulator της palmer χρησιμοποιούνται κατά κόρων στις ηχογραφήσεις του guitar techniques... Αυτό που αγούγεται στις ηχογραφήσεις ειναι εξαιρετικό αλλά οταν παιζει πχ o Guthrie Govan  δεν ωφείλεται μόνο στο palmer αυτό που ακούς.... Silot δεν μας γραφεις κανενα clipακι να ακουσουμε το μηχάνημα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το palmer το είχα δει και εγώ αλλά είναι πανάκριβο

δηλαδή αν δεν έχεις κανέναν ενισχυτή από χιλιάρικο

και πάνω δεν λέει να δώσεις 400€

για αυτό ψάχνω μια φτηνή λύση να ενώσω κεφαλή

direct με κάρτα ήχου και να ηχογραφώ

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τι ακριβώς κάνει το Speaker Simulator ?  ???  ::)

 

Είναι κοινότυπο αυτό που θα πω, αλλά οι καμπίνες για κιθάρα διαφέρουν πολύ από τις καμπίνες των hi-fi, υπό την έννοια ότι ο ήχος που παίρνεις να είναι πολύ διαφορετικός από το σήμα που τους στέλνεις. Χοντρικά, έχουν πολύ πιο "μεσαία" απόκριση από ένα hi-fi ηχείο, ενώ δεν είναι καθόλου "flat". Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα αν ηχογραφήσεις απευθείας το σήμα της κιθάρας να έχει "σκληρά" πρίμα και πιο "ψεύτικο" ήχο από ότι αν ηχογραφήσεις "παίρνοντας" τον ήχο που παράγει μία καμπίνα χρησιμοποιώντας μικρόφωνο.

 

Με τον όρο "speaker (ή cabinet) simulation" εννοούμε ένα "φίλτρο" το οποίο μιμείται τη φασματική (μαζί με τη φάση) απόκριση μιας καμπίνας με μεγάφωνο κιθάρας. Στέλνοντας την έξοδο του ενισχυτή σε αυτό και παίρνοντας το σήμα από την έξοδό του να μπορεί να ηχογραφήσεις χωρίς μικρόφωνο και ο ήχος να προσεγγίζει περισσότερο τον "φυσικό". Το φίλτρο αυτό μπορεί να υλοποιείται είτε αναλογικά (όπως εν προκειμένω ή στα tech21 GT ) είτε ψηφιακά, σαν τμήμα μιας προσομοίωσης που μπορεί να περιλαμβάνει και άλλα εφφέ ή/και ενισχυτές πριν από αυτό. (Π.χ.  tonelab, POD, Guitar rig). Πολλές από αυτές, μιμούνται τις αποκρίσεις από διάφορες "επιτυχημένες" καμπίνες.

 

Το συγκεκριμένο, δεν το ξέρω.... μπορεί να δουλεύει και σαν dummy load.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το συγκεκριμένο, δεν το ξέρω.... μπορεί να δουλεύει και σαν dummy load.

 

Μέχρι στιγμής οι μοναδικές (απ' όσα ξέρω) συσκευές που μπορουν να δουλέψουν σαν speaker sim / dummy load χωρίς να χρειάζονται καθόλου καμπίνα και να κοστίζουν λιγότερα απο €400 είναι τα δύο Palmer, PDI-03 & PGA-04

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

το ..Fanta είναι απλό DI με Speaker Sim χωρίς το (απαραίτητο για silent recording) loadbox

 

Και να πω ότι δεν το έλεγες παραπάνω ... (συγνώμη...δεν το είδα)  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτό ψάχνω μια φτηνή λύση να ενώσω κεφαλή

direct με κάρτα ήχου και να ηχογραφώ

 

Δεν τσιμπάς κανά Sansamp να κάνεις τη δουλειά σου;

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου