Προς το περιεχόμενο

Nordstand Big Singles


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι μπασίστες τα φώτα σας παρακαλώ.  8)

Έχω ένα ωραίο μπασάκι, είναι και στο άβατάρ, μου, και αποφάσισα να αλλάξω τους μαγνήτες του.

Να πω οτι κατα καιρούς κάνω τέτοιες αλλαγές, είτε σε μαγνήτες είτε σε προενισχύσεις.

Βρήκα λοιπόν απο ένα φίλο ένα ζευγάρι μονοπήνιους απο Squier Jazz bass 5άρι, έκανα και μια ωραία πατέντα και τους προσάρμοσα στην θέση των soapbars που φορούσε το όργανο. Να πώ οτι όταν το αγόρασα φορούσε Bartolini P2, αλλά τα τελευταία χρόνια το παίζω με ένα σέτ Seymour Duncan Basslines.

Ο ήχος μου άρεσε τρομερά, το μπάσο πήρε την ατάκα που ήθελα, και τώρα ψάχνω για κάτι καλύτερο σε single coils.

Από ότι είδα στο νετ, η μοναδική επιλογή που βρήκα για μονοπήνιους σε μέγεθος soapbars είναι οι

Nordstand Big Singles. Θα με βοηθούσατε άν ξέρατε να μου πείτε τι άλλο υπάρχει σε μονοπήνιους σε αυτό το μέγεθος, επίσης θα ήθελα να ξέρω άν κάποιος τους έχει ακούσει, ή ακόμα καλύτερα άν υπάρχει κανένα sound clip να τους ακούσω.

Ευχαριστω εκ των προτέρων

 

Βασίλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμμμμμμμμμμμ...

Νομίζω οτι είναι, αλλά είναι λίγο εκτός του γούστου μου οι EMG.

Τους βρίσκω λίγο ..... ας πούμε Hi-Fi.

Και οι S.Duncan είναι λιγο προς τα εκεί σαν ήχος, αλλά όχι τόσο.

Για να πω την αλήθεια ψάχνομαι για κάτι περισσότερο ζεστό. Γράψε τις εντυπώσεις σου Nikoubis μόλις τον τοποθετήσεις. Για τί όργανο τον προορίζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράψε τις εντυπώσεις σου Nikoubis μόλις τον τοποθετήσεις. Για τί όργανο τον προορίζεις?

 

Για κανενα. ;D

 

Δεν εχω στο νου μου καποια αλλαγη αυτη τη στιγμη (ουτε καποιο οργανο διαθεσιμο που να ταιριαζει) και ουτως η αλλως, αν εβαζα EMG, θα προτιμουσα τους κλασικους DC humbucker.

 

Παντως, αν μπορεις να βρεις καποιο μπασο που να φοραει τους "σκετους" EMG J, υποτιθεται πως ειναι ο ιδιος μαγνητης σε αλλο σχημα, οποτε λογικα θα μπορεις να παρεις μια ιδεα για τον ηχο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νikoubis τους EMG τους είχα δοκιμάσει στο συγκεκριμένο όργανο πρίν βάλω τους S.Duncan και προτίμησα τους δεύτερους. Κάτι με είχε ενοχλήσει στα ψηλά μεσαία τους, ίσως δέν ήταν θέμα μαγνήτη αλλά πάντως σε συνδυασμό με τον γραφίτη του μπάσου μου δέν μου άρεσαν.

 

Τι ήχο ψάχνεις? (Περίπου)

Ψάχνω για όγκο με καλό definition στα ψηλά, κάτι σάν αυτό ας πούμε...

http://www.youtube.com/Kjungbass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για όγκο με καλό definition στα ψηλά, κάτι σάν αυτό ας πούμε...

 

Χμ, ο κυριος ειναι μελος στο TB και εχουμε συζητησει καμια δυο φορες (κυριως για ενισχυτες/καμπινες, οπου ειναι ψιλογκουρου). Παιζει με διαφορα superjazz, κυριως με Alleva Coppolo νομιζω. Στο video στο προφιλ του παιζει με Sadowsky, που τωρα φορανε δικους τους μαγνητες. Παλαιοτερα αν θυμαμαι καλα ειχαν (και) Nordstrand, οποτε παιζει να ειναι αρκετα κοντα σε αυτο που ψαχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμ....

Kάτι σε Ultra Jazz 5 (dimarzio) μου θυμίζει ο ήχος στο βιντεάκι που είδα.

Πάντος και οι ΒΑ57J1 (Bartolini), έχουν παρόμοιο χαρακτήρα με τους παραπάνω (και ίσως πιο μαλακά τα μεσσαία τους απ'οτι οι dimarzio).

 

Edit: Να και κάτι απ'το σωλήνα ;D

Με τους Ultra Jazz.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως έτσι ακούγεται με τους Basslines, με αυτό το παράξενο κλίκ στα ψηλά, που έρχεται απο τον γραφίτη, και δέν μου αρέσει ιδιαίτερα. Ψάχνω για καλύτερο snap στα ψηλά με καλό punch.

Επειδή το όργανο είναι τρομερά ουδέτερο, και αρκετά "ψυχρό" λόγω του γραφίτη. Επίσης να πώ οτι είναι Neck through πράγμα που του δίνει λιγότερο atack, και 36" super long scale, οπότε καταλαβαίνετε οτι για να πάρεις νότα θέλει διαδικασία  ;D

Απο την άλλη βέβαια το sustain του είναι τρομακτικό.

Με τους μονοπήνιους που φόρεσα τώρα παίζει καλύτερα στα δικά μου αυτιά απο ότι με τους soapbars. Αλλά είναι φορεμένοι με πατέντα, (έκανα μια βάση κ τους κόλλησα επάνω της , και η βάση βιδώθηκε στα άκρα της πάνω στο ξύλο, γιατί στην μέση είναι ο γραφίτης κ δέν έχει τρύπες, και δέν τρυπάει κιόλας ο άτιμος).

Δέν δείχνει άσχημο απο μακριά, & απο κοντά θα πρέπει να το προσέξει κάποιος πολύ για να καταλάβει οτι είναι πατέντα, αλλά το πιο σωστό θα ήταν να βάλω ένα ζευγάρι στις διαστάσεις του bart P2.

Βρίσκω τους Big singles στην Αγγλία 190 λίρες με τα μεταφορικά δηλ περίπου 210 €.

Λέω να βγάλω τους Bart στο σφυρί και να χτυπήσω ένα σετάκι  ;D

Σήκωσα αγγελία και στο ΤΒ για καμμιά ανταλλαγή. Οι Ρ2 είναι αρκετά δημοφιλείς σνάμεσα στους jazz players στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού.

Πάντως και οι Big Singles κάτι σαν super jazz θεωρούνται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου