Προς το περιεχόμενο

Και ένα δείγμα από εμένα... ακούστε και κρίνετε!


kkaravolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν δουλεύω επάνω σε ένα instrumental κομμάτι και θέλω την άποψή σας, τόσο από πλευράς σύνθεσης όσο και από πλευράς ηχοληψίας! Το κομμάτι φυσικά δεν έχει τελειώσει ακόμη, το clip είναι βασικά 2 από τα main riffs του ενωμένα, μαζί με ένα ατμοσφαιρικό σόλο...

 

Λοιπόν το έγραψα με την esp, καρφωμένη στον randall rg75 και απευθείας στο nuendo. Τα τύμπανα είναι ezdrummer / pop - rock set και τα χω πειράξει λίγο (comp,eq). Οι ρυθμικές είναι με τον bridge μαγνήτη, ενώ στο σόλο είναι ο neck και έχω χρησιμοποιήσει λίγο delay μέσα από το nuendo.

 

[glow=red,2,300]Enjoy...[/glow] ;D ;D ;D

 

EDIT:Το κομμάτι δεν έχει μπάσο προς το παρόν

EDIT #2:ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανε δουλειά το νέο κιθαρόνι βλέπω  ;)

 

Ωραία ρίφφια φίλε μου και ο ήχος σου metal. Αντε λίγο ακόμα δούλεψέ το και έτοιμο το πρώτο χιτ headbang.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύγε εύγε!

Κονγκρατούλια!

 

Μεγιά η κιθάρα, καλόπαιχτη καλοηχογράφητη! (αυτό εννοώ όταν λέω eso. Φαίνεται το πράμα ρε παιδί μου)

Μπάσο γιατί δεν έχει??? Δεν σου πούλησα?

 

Τεσπα... το κομμάτι εμένα μου αρέσει πάρα πολύ και το έβαλα και στ pc σε αυτα που ακούω συχνά και στ cd για το αμάξι.

Να σαι καλά, πάντα τέτοια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Justice For All ήχος σου βγήκε τυχαία ή τον ήθελες? Μπράβο!

Πάντως δεν χρειάζεται μπάσσο γιατί και στο Justice ούτε που ακούγεται ο καημένος ο Newsted. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

 

lambros το μπασάκι σου αναμένει καινούριες χορδές και όπως καταλαβαίνεις θέλω όταν το γράψω να ακούγεται καλά και να έχω και μια καλή μπασογραμμή, που αυτή τη στιγμή δεν έχω!  ;)

 

Haryy να σου πώ την αλήθεια, για το συγκεκριμένο riff φανταζόμουν έναν τέτοιο ήχο, σφικτό και στακάτο δλδ, όμως δε τον επιδίωξα άμεσα. Η πλάκα είναι όμως ότι τώρα που τον βρήκα μπορώ να τον αναπαράγω όσες φορές θέλω γιατί έχει να κάνει με τη θέση στην οποία έχω βάλει το mic (off-axis και λίγα εκατοστά από το μεγάφωνο για να μη μπουμάρει)! Επίσης είμαι της άποψης ότι οι κιθάρες πρέπει να αφήνουν χώρο στο μπάσο και την μπότα για να "αναπνέουν" συχνοτικά, γιαυτό και τους έχω κόψει λίγα μπασάκια.

 

Πάντως δεν χρειάζεται μπάσσο γιατί και στο Justice ούτε που ακούγεται ο καημένος ο Newsted.

Έλα ντέ! Τον έθαψαν τον κακομοίρη... εγώ αν είχα πάντως τέτοιους συν-γκρουπίτες, θα τους δάγκωνα το λαρύγγι κανονικά! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επανέρχομαι καθώς συνέχισα το κομμάτι και του έβαλα και μπάσο. Επίσης του έκανα ένα πρόχειρο "master" πειράζοντας κομπρέσσορες κλπ.

 

Ορίστε το λινκ

http://www.box.net/shared/g58c0r7cww

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ωραιο φιλε kkaravolas και ηχητικα και παικτικα!!.. ;).....μια ερωτηση μονο...στην τελευταια αλλαγη του κομματιου οπου γινεται και το fade out, τα τυμπανα με ποιον τροπο εχουν προγραμματιστει-γραφτει?....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλά φίλε μου! Τα τύμπανα σε όλο το κομμάτι, και στο τέλος που λες είναι παιγμένα "στο χέρι" με το midi κλαβιέ μου. Δεν τα έχω προγραμματίσει. ;)

 

EDIT:Γι'αυτό και τα πολλά "λάθη" στο ρυθμό και κάποια άκυρα πιατίνια εδώ κι εκεί :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλά φίλε μου! Τα τύμπανα σε όλο το κομμάτι, και στο τέλος που λες είναι παιγμένα "στο χέρι" με το midi κλαβιέ μου. Δεν τα έχω προγραμματίσει. ;)

καλα το καταλαβα...σου εχουν "φυγει" καποια χτυπηματα (λογικο ειναι) και το κομματι δεν γκρουβαρει οσο θα μπορουσε να γκρουβαρει....(ενδιαφερον ηταν παντως και το σολο) ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΚ ωραίο το κλιπ, χαίρομαι που η καινούρια σου κιθάρα σε έχει πορώσει υπέρμετρα και ηχογραφείς τόσο καλά πράγματα  8)

 

p.s. να κανονίσουμε κάποια στιγμή μετά τις γιορτές για τη....μαρμελάδα (jam) που λέγαμε  :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου