Προς το περιεχόμενο

Bolt on vs Neck through


heretic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, θα ηθελα να μου πει καποιος τι διαφορα εχουν στον ηχο οι 2 κατηγοριες. Τι θεωρειται 'καλυτερο' αν μπορει κανεις να πει κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ήχο και τις όποιες διαφορές αν υπάρχουν θα σε κατατοπίσει μια πρόχειρη ματιά στα θέματα του φόρουμ. Η διάσταση των απόψεων που θα βρεις είναι αν μη τι άλλο ενδεικτική.

 

Το neck-through θεωρείται "καλύτερο". Είναι πιο χρονοβόρο και ακριβό στην κατασκευή από το bolt-on.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα απο τα δυο δεν ειναι καλυτερο.

 

Γενικα μιλωντας το neck through δινει πολυ (εως και υπερβολικο) sustain οποτε αν δεν σε ενδιαφερει το sustain δεν ειναι και οτι καλυτερο...επισης οι περισσοτερες neck through κιθαρες που εχω παιξει ειχαν υπερβολικα υψηλομεσαια (κατι που προσωπικα δεν μου πολυ αρεσει...) 

 

Το neck through ειναι ενας ΠΟΛΥ "σπανιος" (και ακριβος) τροπος "δεσιματος" μιας κιθαρας και να σου πω τη  αληθεια δεν τρελλαινονται & πολλοι κιθαριστες για αυτον... ;D (η μονη πετυχημενη,αλλα με εξαιρετικα χαμηλες πωλησεις, κιθαρα που ξερω ειναι η Gibson Firebird (& ισως & η YAMAHA SG2000)

 

Απο εκει και περα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα,γενικα το neck through εχει συχνοτερη (και πιο "πετυχημενη") εφαρμογη στα μπασα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, θα ηθελα να μου πει καποιος τι διαφορα εχουν στον ηχο οι 2 κατηγοριες. Τι θεωρειται 'καλυτερο' αν μπορει κανεις να πει κατι τετοιο?

 

Μήπως εννοείς set neck???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσοτερα neck thru μοντελα ειναι με maple και στα πλαινα μερη εχουν αλλο ξυλο. Γι αυτο οπως ακριβως ειπε και ο superfunk εχουν εντονα υψηλομεσαια. Απλα ποτε μην μπερδεψεις κιθαρες οπως οι Les Paul ως neck thru, ειναι απλα set neck (δηλ κολιμενο το μπρατσο με το σωμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, θα ηθελα να μου πει καποιος τι διαφορα εχουν στον ηχο οι 2 κατηγοριες. Τι θεωρειται 'καλυτερο' αν μπορει κανεις να πει κατι τετοιο?

 

Μεταξυ των set neck, neck through και bolt on δεν υπαρχει καλυτερο και χειροτερο.....ειναι τρεις διαφορετικοι τροποι κατασκευης που καθενας εχει τα πλεονεκτηματα και τα μεινοεκτηματα του, αναλογως και με τις προτιμησεις του εκαστοτε χρηστη. Οι δυο πρωτες εχουν περισσοτερο sustain καπως πιο "ζεστο" ηχο, ειναι πιο δυσκολες κατασκευαστικα, δεν εχουν την ατακα των bolt on......Συνηθως στις πρωτες "επιφανειακες" μας ενασχολησεις με την ηλεκτρικη κιθαρα το sustain και το γκαζι που τα γονατιζει ολα ειναι "μαγικοι οροι", εξου και η εντυπωση των περισσοτερων περι "καλυτεροτητας"  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D των set neck/neckthrough.... ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον φιλο Fenderiarh στην αναλυση ...και ανακεφαλαιωνω

Οταν εισαι μικρος και απειρος , παιρνεις μια φθηνη συναρμολογουμενη κιθαρα

(bolt on) μεχρι να μαθεις  και μετα , οταν αποκτησεις εμπειρια παιρνεις μια

πραγματικη κιθαρα , δηλ set neck  ;D ;D

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι σα να λεμε...σ'αρεσουν οι φραουλες η οι μπανανες??....και τα δυο φρουτα νοστιμα ειναι ....ειπα ομως μπανανες και θα πεταχτει ο Κωστας τωρα!!.. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον φιλο Fenderiarh στην αναλυση ...και ανακεφαλαιωνω

Οταν εισαι μικρος και απειρος , παιρνεις μια φθηνη συναρμολογουμενη κιθαρα

(bolt on) μεχρι να μαθεις  και μετα , οταν αποκτησεις εμπειρια παιρνεις μια

πραγματικη κιθαρα , δηλ set neck  ;D ;D

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D εγω το αντιθετο ελεγα αλλα δεν πειραζει  ;D ;D ;D ;D ;D ;) ;) ;) ;) ;)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου