Προς το περιεχόμενο

ASH vs SWAMP ASH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπαρχει μια ευκαιρια για να ενα stratocaster σωμα απο swamp ash το οποιο ειναι κ πολυ ομορφο κ σκεφτομαι να το χτυπήσω! το σωμα που εχω στη στρατο μου ειναι ASH. διαβασα για μερικες διαφορες που υπαρχουν  αλλα θα θελα κ καποιος που θα εχει προσωπικη εμπειρια στο θεμα η ακομα να εχει ακουσει μια strato με SWAMP ASH να μου πει αν υπαρχει ουσιαστη διαφορα στον ηχο κ στο βαρος!

ευχαριστω! ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο βαρος εχουν διαφορα, στον ηχο οχι και τοσο, αλλα και παλι ειναι σε τι κομματι ξυλο θα πεσεις, δεν ειναι τιποτε απο αυτα απολυτο ;)

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε σχέση με το βάρος, μπορείς να ζητήσεις να σου ζυγίσουν το συγκεκριμένο και παράλληλα να ζυγίσεις το δικό σου και να αποφασίσεις αν υπάρχει διαφορά στο βάρος και -αν ναι- αν αυτή αξίζει τον κόπο. Υπάρχει διακύμανση της πυκνότητας από κομμάτι σε κομμάτι, αλλά και μικροδιαφορές του σχήματος των ρουταρισμάτων κλπ.

 

Αν πάντως αυτό που έχεις ήδη είναι κάτω από 1600 gr, το αγοράζω εγώ :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα αν θες την αποψη μου μετα απο πολλα (παααααρα πολλα ...:) ) "πειραματα" που εχω κανει ,το ειδος του ξυλου δεν παιζει και τοσο μεγαλο ρολο στον ηχο της ηλεκτρικης κιθαρας αλλα το ΒΑΡΟΣ παιζει,γενικα οσο βαρυτερο ειναι το σωμα τοσο πιο πολλα τα πριμα,το sustain & η "μπροστινη" νοτα,οσο πιο ελαφρυ τοσο πιο "γεματος'' και αερινος ο ηχος .... ;)

 

Ash υπαρχουν δυο ειδων το northern ash (το οποιο γενικα ειναι βαρυ) και το southern/swamp ash (το οποιο ειναι ελαφρυτερο & αν ειναι επιλεγμενο μπορει να ειναι και πολυ ελαφρυ)

 

Αν η κιθαρα σου οπως ειναι ΤΩΡΑ σε ικανοποιει σε συμβουλευω να ΜΗΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχε πεσει στα χερια μου ενα κομματι ξυλο ash ρωσσικο, το οποιο ηθελα το κανω σωμα για κιθαρα. Ηταν πραγματικα ασηκωτο....τοσο που ενω σχεδον το ειχα τελειωσει το παρατησα γιατι στο τελος καταλαβα οτι δεν θα μπορουσα να παιξω ορθιος με κατι τετοιο.....χωρις πανω ηλεκτρικα, βαψιματα, και hardware ηταν απο μονο του πιο βαρυ κι απο την κιθαρα που ηδη ειχα η οποια ειναι σχετικα βαρυα! :(

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω guys! ;D

 

Αν η κιθαρα σου οπως ειναι ΤΩΡΑ σε ικανοποιει σε συμβουλευω να ΜΗΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ.

 

εκει με βλεπω να καταληγω μαλλον....

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To swamp ash εχει κατα κανονα πιο ομορφα νερα απο το ash, μιας και ουσιαστικα προερχεται απ το κομματι που αρχιζουν οι "ριζες" της ποικιλιας του δεντρου ash που φυτρωνει στους βαλτους. Aν ειναι transparent το χρωμα δλδ θα ειναι πιο ομορφο. Checkαρε το βαρος επισης, οσο πιο βαρυ τοσο πιο κομπρεσαρισμενος ο ηχος και οσο πιο ελαφρυ τοσο πιο "αερινος". Βασικα, απο προσωπικη εμπειρια, για να καταλαβεις τετοιου ειδους ηχητικες διαφορες, πρεπει να χουν περασει απ τα χερια σου εκατονταδες οργανα και να χεις περασει απειρες ωρες πειραματισμου...οποτε...καταλαβαινεις!

Στο σταδιο που βρισκομαι παντως, χωρις να εχω καποια "φυσικη" εξηγηση και τελειως εμπειρικα, μου φαινεται πως πολυ μεγαλο ρολο στο ηχοχρωμα της κιθαρας παιζει το μανικι (για bolt on μιλαμε, μιας και σε τετοιες κιθαρες εχω πειραματιστει)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φαινεται πως πολυ μεγαλο ρολο στο ηχοχρωμα της κιθαρας παιζει το μανικι (για bolt on μιλαμε, μιας και σε τετοιες κιθαρες εχω πειραματιστει)...

 

+1.000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φαινεται πως πολυ μεγαλο ρολο στο ηχοχρωμα της κιθαρας παιζει το μανικι

 

Απόλυτα σωστό!

+1000

"Έχεις πάρει τον εαυτό σου πολύ στα σοβαρά..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω και εγώ με τους παραπάνω. Πάντως αν πρόκειται για καλό κομματι σε τιμή ευκαιρία και σε παίρνει οικονομικά, είμαι της άποψης να το χτυπήσεις το σωματίδιον το σουαμπ ας. Στην πορεία βρίσκεις και μια αντίστοιχη ευκαιρία σε μπρατσάκι (οχι θαλάσσης) παίρνεις και τα παρελκόμενα και έχεις άλλη μια κιθάρα. Μια κιθάρα παραπάνω ποτέ δεν έβλαψε κανέναν. Σωστόστ? ;D

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου