Προς το περιεχόμενο

mighty mite guitar parts


whiteNoise

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοεί αν τα κουρδιστήρια αυτά χωράνε στις τρύπες του headstock...

Shaller τυπου tuners χωρουν οχι Gotoh style.

 

Ναι sorry αν δεν έγινα κατανοητός, αυτό ακριβώς ρώταγα.

Ok thanks!!  ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 222
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

hey guyz

 

σκεφτόμουν να αλλάξω το neck της squire affinity strat μου με αυτό : http://cgi.ebay.co.uk/FENDER-STRAT-STRATOCASTER-STANDARD-MAPLE-GUITAR-NECK_W0QQitemZ140196432796QQihZ004QQcategoryZ41423QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

αφενός επειδή το 70ς χεδστοκ που έχει η δικιά μου το σιχαινομαι και αφετέρου γιατί περασε καιρός απο το τελευταίο της upgrade (GFS Premium II) και με τρώει να της βάλω κάτι.

Πρόσφατα δοκίμασα την highway strat ενος γνωστού μου και η αίσθηση που άφηνε στο χέρι το neck ηταν μοναδική (σαν πολυ λεπτο βερνικι/satin)

υπαρχει περιπτωση το παραπάνω neck να μου δωσει ως καποιον βαθμο αυτην την αισθηση? σε συναρτηση με το νεκ της squire μου παντα. Αποτελει δηλαδη upgrade στην περίπτωσή μου η να μην κάνω τον κόπο?

και φυσικά ταιριάζει στην squire μου το συγκεκριμένο?

 

Thanx in advance

Soulshine is better that sushine, is better than moonshine, damn sure better than rain

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

αφενός επειδή το 70ς χεδστοκ που έχει η δικιά μου το σιχαινομαι και αφετέρου γιατί περασε καιρός απο το τελευταίο της upgrade (GFS Premium II) και με τρώει να της βάλω κάτι.

Πρόσφατα δοκίμασα την highway strat ενος γνωστού μου και η αίσθηση που άφηνε στο χέρι το neck ηταν μοναδική (σαν πολυ λεπτο βερνικι/satin)

υπαρχει περιπτωση το παραπάνω neck να μου δωσει ως καποιον βαθμο αυτην την αισθηση?

φίλε μου αν κρίνω απτό mighty mite neck που παρέλαβα εγώ, έχω να σου πω πως όχι απλά αξίζει αλλα είναι φανταστικό.

το μπράτσο είναι καρφί ίσιο, τα τάστα είναι τέλεια γυαλισμένα(είμαι πολύ παράξενος γενικότερα με τα necks και ιδιαίτερα με τα τάστα τους) και τριμμένα και το πίσω μέρος έχει απίστευτα απαλή αίσθηση με satin finish.

δεν θα πιστεύεις στα μάτια σου και στα χέρια σου απτήν ποιότητα του αλλά το πιο κούφο ακόμη, την τιμή!!!

ο συγκεκριμένος seller στο ebay όπως διαπιστώθηκε δεν λέει φανφάρες και φούμαρα και εγγυάται πως σου στέλνει ακριβώς αυτό που διαλέγεις και βλέπεις στην φωτο.(έτσι έγινε με εμένα και τσίμπησε ένα ακόμη θετικό feedback)

εν ολίγοις αυτό που παρέλαβα εγώ έχει πανέμορφο πολύ 'πυκνό' και 'σγουρό' birdseye maple(βέβαια το διάλεξα ανάμεσα σε πολλα necks που πουλάει ο τύπος)indian rosewood fretboard το οποίο είναι και αυτο τριμμένο, γυαλισμένο και περασμένο με satin oil finish(πρώτη φορά βλέπω τοσο προσεγμένο rosewood και μάλιστα με finish) και πραγματικά abalone inlays,σαν της fender deluxe δηλαδή!

είμαι τρομερά ικανοποιημένος!!

συνολικό κόστος neck και μεταφορικά, πλήρωσα 100 Ευρώ!

ΥΓ : το μόνο που θέλει αλλαγή είναι το nut γιατί είναι πλαστικό και μου γυρίζουν τα άντερα όταν το βλέπω(λέω να βάλω ένα nut της earvana για τέλειο intonation)

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον τα εχεις μπερδεψει ολα τα Fender decal που χρησιμοποιει η Fender ειναι water slide.... ;)

Νομιζω οτι δεν εχεις δικιο,αλλα οπως και να'χει τα βερνικωνουν υστερα.Εαν ο φιλος θελει να τριψει "απαλα" το χεντοστοκ και να το ξαναπερασει ενα χερακι ας το κανει αλλα εαν αφησεις αυτοκολητο waterslide "χυμα" θα σε "αφησει" συντομα!Εχω εμπειρια πικρη. ;)

Τα vinyl ειναι κυριολεκτικα bulletproof!

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

αφενός επειδή το 70ς χεδστοκ που έχει η δικιά μου το σιχαινομαι και αφετέρου γιατί περασε καιρός απο το τελευταίο της upgrade (GFS Premium II) και με τρώει να της βάλω κάτι.

Πρόσφατα δοκίμασα την highway strat ενος γνωστού μου και η αίσθηση που άφηνε στο χέρι το neck ηταν μοναδική (σαν πολυ λεπτο βερνικι/satin)

υπαρχει περιπτωση το παραπάνω neck να μου δωσει ως καποιον βαθμο αυτην την αισθηση?

φίλε μου αν κρίνω απτό mighty mite neck που παρέλαβα εγώ, έχω να σου πω πως όχι απλά αξίζει αλλα είναι φανταστικό.

το μπράτσο είναι καρφί ίσιο, τα τάστα είναι τέλεια γυαλισμένα(είμαι πολύ παράξενος γενικότερα με τα necks και ιδιαίτερα με τα τάστα τους) και τριμμένα και το πίσω μέρος έχει απίστευτα απαλή αίσθηση με satin finish.

δεν θα πιστεύεις στα μάτια σου και στα χέρια σου απτήν ποιότητα του αλλά το πιο κούφο ακόμη, την τιμή!!!

ο συγκεκριμένος seller στο ebay όπως διαπιστώθηκε δεν λέει φανφάρες και φούμαρα και εγγυάται πως σου στέλνει ακριβώς αυτό που διαλέγεις και βλέπεις στην φωτο.(έτσι έγινε με εμένα και τσίμπησε ένα ακόμη θετικό feedback)

εν ολίγοις αυτό που παρέλαβα εγώ έχει πανέμορφο πολύ 'πυκνό' και 'σγουρό' birdseye maple(βέβαια το διάλεξα ανάμεσα σε πολλα necks που πουλάει ο τύπος)indian rosewood fretboard το οποίο είναι και αυτο τριμμένο, γυαλισμένο και περασμένο με satin oil finish(πρώτη φορά βλέπω τοσο προσεγμένο rosewood και μάλιστα με finish) και πραγματικά abalone inlays,σαν της fender deluxe δηλαδή!

είμαι τρομερά ικανοποιημένος!!

συνολικό κόστος neck και μεταφορικά, πλήρωσα 100 Ευρώ!

ΥΓ : το μόνο που θέλει αλλαγή είναι το nut γιατί είναι πλαστικό και μου γυρίζουν τα άντερα όταν το βλέπω(λέω να βάλω ένα nut της earvana για τέλειο intonation)

 

Θελει οποσδηποτε αλλο nut,εγω εβαλα ενα bone απο StewMac.Επισης εβαλα και roller string retainers και επαθα την πλακα μου!

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έφτιαξα μιά StudioCaster με Parts από Mighty Mite.....

Το σκάφος μασιφ Alder, χρώμα Redburst, wilkinson tremolo.

Ηλεκτρικά??? Μαγνήτες Hot Rails Mighty Mite (τους σπλιτάρω κιόλας χε χε χε)

Neck Mighty Might..... εβένινο με κλειδιά Wilkinson φυσικά έχει μπεί nut από γραφίτη και Waterslide που ξεκόλησε......

Η ποιότητα όλων των υλικών είναι πάρα πολύ καλή, οι δε μαγνήτες έχουν τόσο πολύ γκάζι που με έχουν εκπλήξει να σκεφτείτε ότι τους έχω κατεβάσει σχεδόν τέρμα κάτω (διότι θέλω και καθαρά), ούτε οι EMG που φοράει η μεξικάνα δεν είναι τόσο δυνατοί.....

Σύντομα θα την βγάλω φωτογραφία και θα την δείτε θέλω να αλλάξω pickguard διότι αυτό που της έβαλα είναι πολύ παρδαλό.....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ομιζω οτι δεν εχεις δικιο,αλλα οπως και να'χει τα βερνικωνουν υστερα

 

σε ολες τις Fender μεχρι το 1968 & σε ολα τα reissue το decall εμπαινε/μπαινει ΑΠΟ ΠΑΝΩ απο το φινιρισμα και ΔΕΝ βερνικωνεται....ηταν/ειναι δε απλη χαλκομανια... ;)

 

μονο στις "μοντερνες" Fender & στις Fender απο το 68 και μετα βερνικωνεται απο πανω το decall....oποτε αν θες να φτιαξεις vintage style Fender το σωστο ειναι να βαλεις το decal "απο πανω" χωρις βερνικωμα μετα. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ομιζω οτι δεν εχεις δικιο,αλλα οπως και να'χει τα βερνικωνουν υστερα

 

σε ολες τις Fender μεχρι το 1968 & σε ολα τα reissue το decall εμπαινε/μπαινει ΑΠΟ ΠΑΝΩ απο το φινιρισμα και ΔΕΝ βερνικωνεται....ηταν/ειναι δε απλη χαλκομανια... ;)

 

μονο στις "μοντερνες" Fender & στις Fender απο το 68 και μετα βερνικωνεται απο πανω το decall....oποτε αν θες να φτιαξεις vintage style Fender το σωστο ειναι να βαλεις το decal "απο πανω" χωρις βερνικωμα μετα. 

ακριβως οπως τα λεει ο superfunk ειναι.(βεβαια δεν γνωριζω τοσες λεπτομεριες για τις χρονολογιες οπως εκεινος)

τις προαλλες που δοκιμασα την fender custom shop του taq(χαθηκαμε ρε ψυχη) το decal ηταν κολλημενο απτην μαμα fender επανω απτο βερνικι.

ακομη και το πισω decal του custom shop  ;)

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έφτιαξα μιά StudioCaster με Parts από Mighty Mite.....

Το σκάφος μασιφ Alder, χρώμα Redburst, wilkinson tremolo.

Ηλεκτρικά??? Μαγνήτες Hot Rails Mighty Mite (τους σπλιτάρω κιόλας χε χε χε)

Neck Mighty Might..... εβένινο με κλειδιά Wilkinson φυσικά έχει μπεί nut από γραφίτη και Waterslide που ξεκόλησε......

Η ποιότητα όλων των υλικών είναι πάρα πολύ καλή, οι δε μαγνήτες έχουν τόσο πολύ γκάζι που με έχουν εκπλήξει να σκεφτείτε ότι τους έχω κατεβάσει σχεδόν τέρμα κάτω (διότι θέλω και καθαρά), ούτε οι EMG που φοράει η μεξικάνα δεν είναι τόσο δυνατοί.....

Σύντομα θα την βγάλω φωτογραφία και θα την δείτε θέλω να αλλάξω pickguard διότι αυτό που της έβαλα είναι πολύ παρδαλό.....

θελουμε και κλιπακια  :-*

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ομιζω οτι δεν εχεις δικιο,αλλα οπως και να'χει τα βερνικωνουν υστερα

 

σε ολες τις Fender μεχρι το 1968 & σε ολα τα reissue το decall εμπαινε/μπαινει ΑΠΟ ΠΑΝΩ απο το φινιρισμα και ΔΕΝ βερνικωνεται....ηταν/ειναι δε απλη χαλκομανια... ;)

 

μονο στις "μοντερνες" Fender & στις Fender απο το 68 και μετα βερνικωνεται απο πανω το decall....oποτε αν θες να φτιαξεις vintage style Fender το σωστο ειναι να βαλεις το decal "απο πανω" χωρις βερνικωμα μετα. 

Μαζι σου ρε Marlon δεν το ηξερα αλλα μαζι σου.

Το θεμα βεβαια ειναι αλλο,ειναι οτι ξεκολανε και γρηγορα μαλιστα.Δεν ξερω τι υλικο ηταν αυτο που χρησιμοποιουσε η Fender αλλα αυτα που πωλουν στο εμποριο διαφοροι,ειναι κακης ποιοτητας(ala Σιμιτης!)

Φιλε whitenoiz θα μας πεις σε λιγο καιρο. ;)

Τι string retainer εβαλες?

Ααα για tuners http://imagehost.vendio.com/bin/viewimage.x/00000000/bezdez/829Wilk3.jpg?vvid=33140045&sp=0

 

20$μονο! Και κανουν δουλεια! Δεν μασανε με τιποτα!

Πιθανον ο παραπανω φιλος με την Custom Mighty Mite να εχει τα ιδια.

Ο StewMac εχει φοβερους μαγνητες μπαι δε γουει ;)

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου