Προς το περιεχόμενο

Αξιολογηση 12χορδης ΕΚΟ


newmind

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την εβλεπα στη βιτρινα και παθαινα ζημια (καψουρα, ερωτας) για τις καμπυλες, το χρωμα και για τις 12 χορδες.

Μαγικο πραγμα. Ετος 1978 κι ενα ηλεκτρικο στουκας που ειχα δεν με καλυπτε.

Την πηρα, ειμουμα σε φαση "μπαλαντα παραλια". Περσι το καλοκαιρι μετα απο πολλα πολλα χρονια την ξαναπιασα, αγορασα χορδες (Richard by Salonika) και απο τοτε ολοι την κατηγορουν.

Αλλά και ολοι θελουν να την δοκιμασουν.

Τη γνωμη σας θελω δερβισια μου. 12χορδη ΕΚΟ Italy. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα ως κιθαρα ειναι γενικως...ψιλομουφα ;D τα ξυλα της ειναι ,οπως και στις περισσοτερες ιταλικες κιθαρες της εποχης,plywood (δηλ.καπλαμας και οχι solid top) οποτε μη περιμενεις και κανεναν ηχο ....Μartin :) :)

 

Παντως ειναι σκυλια απο αποψη αντοχης και οτι πρεπει για την..παραλια.. :)

 

τωρα για αξια μη περιμενεις και πολλα,αυτες οι κιθαρες φτιαχνονταν κατα χιλιαδες και πωλουνταν σαν ζεστα κουλουρια στους ...αφραγκους της εποχης :) , οι ...νεολαιοι του φορουμ αυτοι ειναι τρομερα τυχεροι  που στην εποχη μας μπορουν  με ελαχιστα χρηματα να αγορασουν αξιοπρεπη οργανα  ;)  εμεις...τοτενες  :) μονο κουπια μπορουσαμε να παρουμε....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EKO Respect!!!

 

 

Έχω ακόμα μια κλασσική από 25ετίας που την έχω γυρίσει σε όλα τα κάμπινγκ εκδρομές κλπ κλπ , και αν δεν της έσπαγα δυο φορές !!! το μπράτσο δε θα παροπλιζόταν.  :-[

 

Επίσης το πρώτο μπάσο που έπαιξα ήτο ΕΚΟ, ελαφρύ και γλυκούλι  :D

 

 

 

 

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παίξει με μπάσο(-viola) ΕΚΟ, 31 έτους (το μπάσο, όχι εγώ... ;D)...

 

Προσεγμένο όργανο, κατασκευαστικά καλό, και "ξεχωριστό"...

 

Μάλιστα, όταν αγοράστηκε, ήταν το αμέσως καλύτερο, μετά το Fender....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λεξη αξιολογηση στον τιτλο δεν εχει να κανει με κοστος (δεν θελω να την πουλησω  φιλε Suprefunk).

Η αξιολογηση αφορα τον ηχο και τις εντυπωσεις, ακομα και αναμνησεις, απο αυτους που ειχαν καποτε το ιδιο οργανο.

Η δικια μου ηταν ηλεκτροακουστικη, δηλαδη ειχε μαγνητη κι οχι τα σημερινα πιεζοηλεκτρικα κλπ.

Ο Superfunk εχει δικιο για το κοστος των οργανων. Η 12χορδη αγοραστηκε 3500 δρχ το '78. Το ιδιο καλοκαιρι που δουλευα για το χαρτζιλικι του χεινωνα (αλλες εποχες παλληκαρια) το μηνιατικο ηταν για μενα τον μικρο 4500 δρχ.

Παντως το μπρατσο της ΚΡΑΤΑΕΙ.

Καλη χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας και καλή χρονιά.

η ΕΚΟ η 12χορδη με τον μαγνήτη.... τι μου θύμησες.

την έχω ακόμα , βέβαια σε μαύρο χάλι , αλλά τα λεφτά της τα έβγαλε.

θα διαφωνήσω με τον superfunk (αν και σχεδόν πάντα συμφωνώ με τα λεγόμενα του).

ήταν μια πολύ καλή value for money κιθάρα , με κυριότερο προσόν της το καταπληκτικό μπράτσο της αλλά και την ρυθμιζόμενη (ναι με βίδες) γέφυρα της.

ο ήχος της (άσχετα από ξύλα και καπλαμάδες) λίαν ικανοποιητικός.

τέλος έχει χρησιμοποιηθεί στην ελληνική δισκογραφία 69-72 από συγκροτήματα της εποχής (poll , Σαββόπουλος ).

υπάρχουν μερικά κομμάτια ακόμη σε μαγαζιά στην Αλιπέδου στον Πειραιά .

 

one more pls ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θυμάμαι ότι είχε βρεθεί μια στα χέρια μου για λίγο καιρό από έναν φίλο και την είχα κάνει εξάχορδη αλλά... είχα ρυθμική συνοδεία από τα άδεια κλειδιά λόγω συντονισμού. Τα πέρασα όλα με λαστιχάκια λοιπόν και από εκεί και πέρα έκανα τη δουλειά μου...

Ιστορικό όργανο για τους μουσικούς της Ελλάδας.

Επίσης, όταν άρχισα να παίζω, είχα παίξει για αρκετό καιρό με ένα δανεικό μπάσο / σκάφος της ΕΚΟ. Μια χαρά για την παλαιότητά του.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη κιθάρα που έπιασα στα χέρια μου μιά ΕΚΟ Baraccuda του 1964 η αμέσως καλύτερη τότε μετά την 335 της Gibson, με rosewood ταστιέρα P90 μαγνήτες, παροπλίστηκε από καθημερινή χρήση προ τριετίας για να προστατευτεί....

:'( :'( :'( :'( :'(

 

Σχεδόν ίδια είναι αυτή:

01.jpg

 

Αν βρεί κανείς καμμιά τέτοια σχεδόν ίδια θα ήμουν ευγνώμων αν μπορέσω να αγοράσω μιά τέτοια για μένα (η άλλη είνα του πατέρα μου).

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου