Προς το περιεχόμενο

Κούρδισμα piano


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

έχω ένα upright piano Weber του '88 και θέλει κούρδισμα. Μήπως μπορεί κάποιος να κάνει λινκ σε κανένα site με καλές οδηγίες να το κουρδίσω μόνος μου; Εννοείται ότι μπορώ να το ψάξω μόνος μου αλλά θα προτιμούσα τη βοήθεια κάποιων πιο έμπειρων (ή και έ-μπυρων), καθώς είμαι κιθαρίστας και η επαφή μου με το πιάνο είναι μιδαμινή εως τώρα.

 

Thanx

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλα απιστευτο...πηγαινα να κανω thread για αυτο...Θα με βοηθουσε απιστευτα αν καποιος εδινε οδηγιες για κουρδισμα πιανου...

 

ΑΝ ειναι δύσκολο....μπορειτε να μου πειτε σε τι τιμές παιζει το κούρδισμα...γιατι το πιανο μου ειναι σε κατασταση εκτακτου αναγκης...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δείτε εδώ boys μπας και σας βοηθήσει καθόλου...

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Piano_tuning

 

Εκ πρώτης όψεως δεν μου φάνηκε και πολύ εύκολη διαδικασία πάντως... :-\

 

EDIT: Είχε ένα link στην προαναφερθείσα σελίδα με περιγραφή "How to tune a piano yourself" και το παραθέτω κι αυτό γιατί η Wiki είχε πιο θεωρητικά πράγματα: http://piano.detwiler.us/text.html

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγαπητέ Jasemeister το χόρδισμα του πιάνου δεν ειναι απλή υπόθεση.¨Οχι δεν θα σου πρότεινα να το κάνεις εσύ,αλλά κι αυτός που θα το κάνει να είναι πολύ εμπειρος.

Είμαι παθών γι'αυτό σου το λέω δεν πουλάω εξυπνάδα.

Ξέρω ανθρώπους και καλά χορδιστές,αλλά το μονο που κατάφερναν

ήταν να κανουν ζημιά στα πιάνα.Βρήκα εναν τυπο από Ρωσία που κατεβαίνει

μια φορα το χρόνο γι'αυτή και μόνο τη δουλειά.Εχει σπουδασει πάνω σ'αυτό

και κουρντίζει με το αυτι παρακαλω(φυσικά αυτό είναι και χάρισμα).Τέλεια δουλειά.Δες το λίγο καλύτερα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμενα, Χρόνια πολλά, καλή και δημιουργική χρονιά.

 

Ασχολήθηκα λίγο με το χόρδισμα ενος upright piano. Μέχρι στιγμής το πιάνο ειναι ξεκούρδιστο, και το μονο που ειναι κουρδισμένο (πολύ καλά) ειναι η μεσαία οκτάβα. Προσωπικά επειδή κανείς δεν διαμαρτύρεται για το πιάνο αυτο και επειδη μου αρέσει πολύ η διαδικασία του κουρδίσματος, σκοπεύω να συνεχίσω μόλις βρώ χρόνο. Σημειώνω λοιπόν οτι για άσχετο όπως εγώ, χρειάζεται  ά φ θ ο ν ο ς  χρόνος και ορισμένα εργαλεία όπως πχ κλειδί:

 

http://www.thomann.de/gr/km_167_stimmhammergarnitur.htm

 

ενα η 2 λαστιχα για muting:

 

http://www.thomann.de/gr/jahn_stimmkeil_gummi.htm

 

δεκατρια λαστιχα για χορδισμα μιας οκταβας:

 

http://www.thomann.de/gr/jahn_temperaturstimmrechen.htm

 

ορισμένες γνώσεις σχετικα με το πως είναι κατασκευασμένο το όργανο, και μερικες οδηγιες για τη σειρα που κανουμε mute σε μια νοτα και κουρδίζουμε, (απο τις 3 χορδες πρέπει να μιουταρουμε 2 χορδες και να κουρδισουμε την ελευθερη, κατοπιν τη άλλη ελευθερη και τελος τη μεσαια κλπ) που προκυπτουν και στην πορεία της ενασχολησης, και μια συχνότητα αναφοράς (τα περισσότερα πιανα σήμερα χορδιζονται με Α= 440 απο όσα διάβασα).

 

επίσης χρειάζεται πολύ υπομονη, ένα άδειο σπίτι και λίγη υπομονή.

 

Το σημαντικοτερο εργαλειο ειναι το αυτι, και αρκετή δόση υπομονής.

 

 

Γ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@taskor

 

Καλα εχω ακουσει πραγματική ιστορια απο την καθηγητρια μου...οπου ο κουρδιστιέρης εβγαλε την σουρντινα επειδη  "Δεν χρειαζοταν..."..... ;D ;D

 

==========

 

Kαλα μηπως τοτε παιζει να μου πειτε ενδεικτικές τιμές για κουρδισμα (σοβαρο) και κανενα τηλεφωνο απο μαστορα ο οποιος να ειναι εγγυηση σε αυτο που κανει...(οχι στυλ σκιτζή της παραπανω ιστοριας)

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελευταια φορά που είχα κουρδίσει το πιάνο μου ήταν πριν απο 7-8 χρόνια (είμαι απαράδεκτος,το ξερω) και νομίζω είχε στοιχίσει γύρω στις 50.000 δρχ

 

οπότε λογικά κανα 200άρι (ευρώ) και πάνω το κόβω να στοιχίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης χρειάζεται πολύ υπομονη, ένα άδειο σπίτι και λίγη υπομονή.

 

 

Και 200 ευρώ καβάτζα για παν ενδεχόμενο. ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα γνωστο που δουλευει χορδιστης κλπ ειναι σε εταιρια με πιανα στο εργαστηριο και κανει και αναπαλαιωσεις επισκευες και τετοια. Οχι ελλαδα βεβαια, αλλα νομιζω τωρα ειναι στην Αθηνα για τις γιορτες. Θα ριξω ενα τηλ και θα σου πω. Απο τιμες δεν εχω ιδεα

τσαμπα καιει η λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολήθηκα λίγο με το χόρδισμα ενος upright piano. Μέχρι στιγμής το πιάνο ειναι ξεκούρδιστο, και το μονο που ειναι κουρδισμένο (πολύ καλά) ειναι η μεσαία οκτάβα. Προσωπικά επειδή κανείς δεν διαμαρτύρεται για το πιάνο αυτο και επειδη μου αρέσει πολύ η διαδικασία του κουρδίσματος, σκοπεύω να συνεχίσω μόλις βρώ χρόνο.

 

 

 

ελπίζω όταν βρεις χρόνο να μην έχει ξεκουρδιστεί η οκτάβα που κούρδισες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου