Προς το περιεχόμενο

Leosounds "Growldogs" (sort of) review...


Earendil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λίγο πριν τις γιορτές, και αφού είχα αποφασίσει ότι οι Burstbuckers είναι μεν πολύ καλοί, αλλά όχι ακριβώς αυτό που θέλω, έβαλα στην πιστή -αν και πολύπαθη- Epiphone G400 το σετάκι "Growldogs" από www.leosounds.de. Πρόκειται για ένα χειροποίητο ζευγαράκι humbuckers με nickel καπάκια, "moderate output" φιλοσοφίας.

 

Η πρώτη εντύπωση ήταν πως θα μπορούσα άνετα να ξεγελαστώ ότι έχω ακόμα τους BB πάνω. Πράγμα που νομίζω πως είναι αρκετά κολακευτικό, σε πρώτη ανάγνωση τουλάχιστον, για έναν "άσημο" κατασκευαστή του Γερμανικού Νότου.

 

Λοιπόν, δεν είναι καθόλου κακοί!

 

Ο neck κάνει πολύ καλά αυτό που ενδιαφέρει ("Rhythm" παίξιμο με στρουμπουλά distortion). Μπήκα σε μια λογική να δοκιμάσω και κάτιτις jazzy, κι αν εξαιρέσει κανείς ότι είμαι κουλός, ηχητικά το αποτέλεσμα με το tone στη μέση ήταν πολύ εύγευστο.

 

Ο Bridge ΦΩΝΑΖΕΙ, και έτσι τα βιδάκια του κατεβήκανε κάμποσες βόλτες. Και πάλι όμως, δεν πρέπει ο κόφτης του να είναι κάτω από τις 7000 στροφές! Πολύ ψωμί για lead, sustain άφθονο, δρύινες απολήξεις και φρουτώδης επίγευση. ;D ;D

 

Στη μεσαία θέση, το κτήνος αλωνίζει χωρίς περιορισμούς. Σιροπάκι λέμεεε...

 

Εν ολίγοις, μια επιτυχημένη αγορά σε πολύ, πάρα πολύ καλή τιμή.

 

Σας τους συνιστώ, και λυπάμαι που στερούμαι κάθε μέσου ηχογράφησης για να σχηματίσετε κι εσείς τη δική σας άποψη.  :'(

 

Τα clip στο site πάντως είναι αρκετά ενδεικτικά. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

162 Ευρώ (τιμή μαζί με τα nickel καπάκια και τα μεταφορικά).

 

Νομίζω πως σώθηκα με δαύτους, η κιθάρα διατήρησε τον προφέ χαρακτήρα της, και τα...τσομπάνικα σφυρίγματα που άκουγα στα βαριά distortion φύγανε για άλλο βοσκοτόπι. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ποσο καλοι ειναι οι μαγνητες η οχι ,τα κλιπακια που ακουσα παντως στο site ηταν μαλλον δυσφημηση παρα διαφημηση...γιατι δεν βαζει ο ανθρωπος καποιον αλλον να παιξει ??? (αφου δεν το'χεις ρε μαστορα!!  ;D ;D)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ποσο καλοι ειναι οι μαγνητες η οχι ,τα κλιπακια που ακουσα παντως στο site ηταν μαλλον δυσφημηση παρα διαφημηση...γιατι δεν βαζει ο ανθρωπος καποιον αλλον να παιξει ??? (αφου δεν το'χεις ρε μαστορα!!  ;D ;D)...

 

;D Δεν έχεις κι άδικο, πάντως εγώ προτιμώ τα "αγυάλιστα" (τεχνικά και ηχητικά) clips από τα πολύ "ρετουσαρισμένα"...

 

Σημασία έχει ότι ο τύπος κάνει καλή δουλειά σε πολύ καλές τιμές. Αν βρει και κάποιον να του γράψει καινούρια clips... ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου