Προς το περιεχόμενο

Προταση για τον δεκαλογο συντηρησης κιθαρας


newmind

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην 'αναζητηση' του site εψαξα για κατι, κατα το δυνατον, ολοκληρωμενο για την συντηρηση της ή των κιθαρων μας. Σκορπια πραγματα βρηκα. Προτεινω να γραψει οποιος φορουμιστας θελει τον δικο του δεκαλογο. ΠΡΟΣΟΧΗ χωρις αντεγκλησεις και διαμαχες αλλα και χωρις σχολαστικες λεπτομερειες. Μονο τα ΒΑΣΙΚΑ που θα ειναι χρησιμα σε νεους μα και σε παλιους μερακληδες του ειδους.

Ειμαι της παλιας σχολης ερασιτεχνης αλλα καινουργιος στο φορουμ κι ενω ξεκουρντιζα τις κιθαρες οταν δεν τις χρησιμοποιουσα (δεν λεω δεν τις επαιζα), εμαθα απο το φορουμ οτι αυτο ηταν κακο.

Αρα οι νεοι ψαγμενοι και οι παλιοι εμπειροι ας καταθεσουν τον δεκαλογο τους.

Προτεινω, ο καλυτερος δεκαλογος (περιεκτικος, ουσιαστικος και λακωνικος) να μεινει σαν μονιμο θεμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είχε γραφεί σίγουρα ένα αρθρο για το σεταπ και χωρίς να είμαι σίγουρος πρέπει να είχε γραφτεί και κάτι για συντήρηση. Με την προ μηνών αναβάθμιση όμως κάπου τα έχασα.. ::)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε bluezlick δεν εννοω το setup, πολυ σπουδαιο θεμα μαλιστα το εχω εκυπωσει, αλλα εγω λεω για απλες καθημερινες συμβουλες για την καλη διατηρηση του οργανου (πχ σκονη,υγρασια,θερμοκρασια, ταλαιπωρια, αποθηκευση, ταξιδια, απραξια γυαλισμα, ξεσκονισμα κλπ)

Σιγουρα εγινα σαφεστερος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χοντρα χοντρα αν φερεσαι στις κιθαρες σου οπως φερεσαι στον εαυτο σου θα ειναι οκ... ;)

 

Με αλλα λογια απεφευγε να τις εκθετεις σε κλιματολογικες/περιβαλλοντικες συνθηκες που δεν θα εξεθετες τον εαυτο σου...

 

Αν τις εχεις σπιτι σου κρατα τες κουρδισμενες κανονικα ΕΞΩ απο τις θηκες τους.

 

Αν ταξιδευεις δεν χρειαζεται να ξεκουρδισεις τιποτα,ενα καλο Hardcase αρκει (αν ειναι Gibson ή set neck η κιθαρα,αν ειναι Fender και χωρις θηκη να την πεταξεις μεσα στη μπαγκαζιερα τιποτα δεν θα παθει... :))

 

Τσεκαρε το relief του μπρατσου ποτε-ποτε ειδικα αν ζεις σε μερος οπου αυξομειωνεται εντονα η υγρασια (στην Αθηνα σπανια συμβαινει κατι τετοιο...)

 

Αν η κιθαρα σου εχει rosewood/ebony ταστιερα περνα την 2-3 φορες το χρονο με ενα λαδακι....

 

Επισης 2-3 φορες το χρονο "μασκαρε" την ταστιερα σου και γυαλιζε τα ταστα με γυαλιστικη αλοιφη μεταλλων (για smooth bends & λιγοτερη φθορα ταστων/χορδων...)

 

Αυτα....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η κιθαρα σου εχει rosewood/ebony ταστιερα περνα την 2-3 φορες το χρονο με ενα λαδακι....

Επισης 2-3 φορες το χρονο "μασκαρε" την ταστιερα σου και γυαλιζε τα ταστα με γυαλιστικη αλοιφη μεταλλων (για smooth bends & λιγοτερη φθορα ταστων/χορδων...)

 

Κάποια συγκεκριμένα έχεις να προτείνεις; Οποιοδήποτε λάδι και αλοιφή κάνει;  ???

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μωρε εγω εχω παρει ενα σωληναριο απο το χρωματοπωλειο της γειτονιας μου και το χρησιμοποιω 10 χρονια τωρα... :)

 

Οσο για τη ταστιερα το αγαπημενο μου ειναι αυτο (κραταει 4-5 χρονια...)

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_griffbrett_reiniger.htm

 

(βγαζει και κατι καλο η Gibson... :))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκουπισμα των χορδων με ενα πανακι μετα απο ΚΑΘΕ παιξιμο, ειδικα αν ιδρωνουν πολυ τα δαχτυλα σας, οι χορδες διατηρουν τη ποιοτητα τους περισσοτερο.. εκτος αν θελετε να μπλεξετε με τις πλαστικο-elixir που δε καταλαβαινουν τιποτα..!!

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

o φιλος SF τα ειπε μια χαρα. ισως βεβαια θελησεις να κρατας τις κιθαρες μεσα σε θηκες ειδικα αν εχεις πολυ σκονη στο δωματιο, αλλα και το αντιθετο ειναι οκ, δε θα παθουν και τιποτα.

 

 αλλες δυο πρακτικες καλες συνηθειες ειναι να προσεχεις τον ηλιο (τη ζεστη) στο αμαξι το καλοκαιρι (γιατι αν ξεχασεις μεσα την κιθαρα για καμμια ωριτσα μπορει και να τη βρεις τοξο..), και το χειμωνα, οταν εχει πολυ κρυο, μπαινοντας σε ζεστο χωρο ασε την κιθαρα στη θηκη για λιγο πριν τη βγαλεις για να προσαρμοστει (εχω δει κατι cracks στο φινιρισμα που εγιναν στην αθηνα - οχι σε κανα νευροκοπι- και ηταν κριμα)

 

και βεβαια σκουπισμα χορδων και κιθαρας μετα το παιξιμο και οχι υπερβολες με τα καθαριστικα (εγω δε βαζω ποτε σχεδον)

 

οι ακουστικες κιθαρες ειναι παντα πιο ευαισθητες, βασικα σε θερμοκρασια και υγρασια. στην αθηνα το κλιμα ειναι οκ. αλλα αλλου θελει προσοχη, ενας λογος παραπανω που χρησιμοποιω καλες θηκες οταν ταξιδευω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εχω μια απορια.... ::) οσον αφορα τη θερμοκρασια,την υγρασια, τον καιρο και τις μεταβολες απο περιοχη σε περιοχη και οχι μονο...., πως τις μεταφερουν τις κιθαρες απο τα εργοστασια σε ολο το κοσμο και δεν παθαινουν τιποτα?εννοω τιποτα σημαντικο....

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου