Προς το περιεχόμενο

Λαμπα VS τρανζιστορ (βρωμιά)


ax1ss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι απλα θες ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΜΠΙΝΑ..... ;) (Η 1Χ10 οτι και να της βαλεις πανω ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να αποκτησει ΟΓΚΟ και ΜΠΑΣΑ μια και οι νομοι της...φυσικης δεν το επιτρεπουν)

 

+10000  ;)

 

Να'σαι καλά που με έβαλες στο σωστό δρόμο τότε που μου πρότεινες την orange ppc212

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με Laney έπαιζε ο Iommi, κ γενικότερα θεωρείται ενισχυτής που αναδεικνύει τα μεσαία.

 

Άνετα χρησιμοποιείται για metal ειδικά με την προσθήκη πεταλιού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Laney που επαιζε ο  IOMMI (ουσιαστικα ιδιος με τους πρωτους plexi Marshall) εχει τοση σχεση με τον LC15 οσο η.....μουσταρδα με το...ρυζογαλο.. ;D ;D

 

Αλλον ηχο εχουν οι EL34 στα 100 βαττ  μεσα απο μια 4 χ 12 καμπινα και αλλο ενα ενισχυτακι με EL84 στα 15 βαττ μεσα απο ενα δεκαρακι...

 

Δυστυχως για τη μεση μας.....instant gratification για υπερβαρυ και υπερογκωδη ηχο μονο μια μεγαλη καμπινα (κατα προτιμηση ΚΛΕΙΣΤΗ ) θα μας δωσει σε "ζωντανο" παιξιμο (σε ηχογραφηση ειναι αλλου παππα ευαγγελιο..) 

 

Για αυτο σου λεω γυρνα το στο alternative & στην country να ΣΩΘΕΙ η μεσουλα σου!!!! ;D :)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι όλοι οι Laney ίδιοι.

 

 

Για την ιστορία έπαιζε και με Orange.

 

 

Ρε SF με έκανες και πείνασα  :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο σου λεω γυρνα το στο alternative & στην country να ΣΩΘΕΙ η μεσουλα σου!!!! ;D :)

 

Οι μεταλλάδες έχουμε μεριμνήσει γι'αυτό ρε συ, έχουμε τους....hellroadies  :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ πολυ σωστος ο SF

Ασε που ο Iommi ουσιαστικα επαιξε με Laney γιατι ο τελευταιος του σεταριζε τσαμπα τους Orange στην παλαιολιθικη εποχη και ηθελε να επιστρεψει την χαρη.

Οπως και να'χει νιωθω τι ψαχνεις,λοιπον χωσε μπροστα απο την κιθαρα σου ενα http://www.music123.com/Boss-MT-2-Metal-Zone-Effects-Pedal-151328-i1124483.Music123 (διαβασε και μερικα reviews που περιεχει η σελιδα)

Κλασσικη λυση,ασε που υπαρχουν ενα καρο Μods διαθεσιμα για το συγκεκριμενο.

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορω να κανω κατι στον λαμπατο για να μου δινει τον ογκο και τα μπασα του τσιπατου(iced earth style με λιγοτερο βρωμα  ;) ) εχοντας την ποιοτητα της λαμπας?

 

Ένα OD πεταλάκι και είσαι super.

Έχω τον ίδιο ενισχυτή, και -εμένα τουλάχιστον- μου "φωνάζει" για πεταλάκι...

Δοκίμασε κανένα clean booster ή κανένα screamer, ότι προτιμάς

 

 

 

mia kai pou to eipes den kserw ti eidous petalia einai ayta..

kai den kserw ti diafora tous epeishs..

voitheia pnigomai..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ πολυ σωστος ο SF

Ασε που ο Iommi ουσιαστικα επαιξε με Laney γιατι ο τελευταιος του σεταριζε τσαμπα τους Orange στην παλαιολιθικη εποχη και ηθελε να επιστρεψει την χαρη.

Οπως και να'χει νιωθω τι ψαχνεις,λοιπον χωσε μπροστα απο την κιθαρα σου ενα http://www.music123.com/Boss-MT-2-Metal-Zone-Effects-Pedal-151328-i1124483.Music123 (διαβασε και μερικα reviews που περιεχει η σελιδα)

Κλασσικη λυση,ασε που υπαρχουν ενα καρο Μods διαθεσιμα για το συγκεκριμενο.

 

Η δικιά μου γνώμη είναι να πειραματιστείς με διάφορα πετάλια πάνω στον ενισχυτή σου. Πάρτον μαζί σε ένα κατάστημα και δοκίμασε πάνω του αρκετά πεταλάκια.

 

Πάντως πιστεύω ότι τον ήχο που θες (- και παρόλο που είναι λαμπάτος ο ενισχυτής - μην αρχίσετε οι υπολοιποι...  ;D  :P ) θα τον προσεγγίσεις αρκετά με αυτό:

 

http://www.tech21nyc.com/gt2.html

 

έχει gain να φάνε και οι κότες και πάρα πολλούς διαφορετικούς "τύπους" ανάλογα την ρύθμιση. Πιστεύω θα βρείς αυτό που ψάχνεις κατά 95%.

 

Όσο για το Metal Zone να σου πω την αλήθεια εγώ ποτέ δεν έχω καταφέρει να βγάλω ήχο της προκοπής. Χωρίς mod βέβαια πάντα. Δεν ολοκληρώνω βέβαια και ποτέ το σετάρισμα γιατί ξαφνικά μου επιτίθονται τζίτζικες και μπάμπουρες...  ;D

 

Πάντως ο SF έχει απόλυτο δίκιο για το 10'' ηχείο. Είναι διαμάντι για twang αλλά όχι και ότι καλύτερο για metal ήχους.

 

Αυτά! Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 10ρι ηχείο όμως δεν επηρεάζει αρνητικά και τα βρώμικα ενός τρανζίστορ ενισχυτή? Θε έχει καλύτερο αποτέλεσμα με overdrive στον λάνευ από οτι με τον μάρσαλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου