Προς το περιεχόμενο

presets micro x


harisexp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερετε αν το Korg Micro X εχει τους ιδιους ακριβως ηχους με το TR;

Ενοω οχι απαραiτητα σε αριθμο αλλα τα presets.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, απ' όσο ξέρω το MicroX μοιράζεται μόνο ένα μέρος των ήχων του με το TR. Η Korg τα έχει κάνει κάπως έτσι:

 

-Το TR είναι μια νέα έκδοση του Triton Le που με τη σειρά του είναι ένα μικρό Triton

-Το TR μοιράζεται τα presets του με το X-50, είναι ίδια σε θέμα factory sound set (απ' όσο ξέρω)

-Το MicroX περιέχει την 32 Mb ROM του Triton και ίδιο effects system με το TR, άρα έχει σίγουρα κάποιους ήχους ίδιους αυτούς του TR

-Η συνολική ROM του MicroX είναι 64 Mb, τα υπόλοιπα 32 Mb είναι δείγματα που δεν υπάρχουν σε κανένα από τα φτηνά Korg και είναι προσανατολισμένα σε ηλεκτρονικά μονοπάτια (dance περισσότερο αν δεν απατώμαι)

 

Αυτά τα ολίγα. Αν ψάχνεις το sound set του TR, καλύτερα να πας προς X-50 μεριά... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχοντας το ΤR θα μπορουσε να ειναι συμπληρωμα το Χ;

Θα ειμουν καλυμενος απο πλευρας Korg οσο αφορα τους ηλεκτρονικους ηχους λες;

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ... Πιθανότα να μπορούσες να το δεις ως συμπλήρωμα, δεν λέω...

Νομίζω όμως ότι ένα R3 θα ήταν πολύ καλύτερο για ηλεκτρονικές δουλειές, έστω ένα Micro Korg.

 

Εκτός φυσικά κι αν δεν τίθεται περιορισμός για Korg μόνο. Σε τέτοια περίπτωση υπάρχουν πολλές και αξιόλογες εναλλακτικές που κυμαίνονται στην τιμή του Micro X. Αν θέλεις μπορούμε να το συζητήσουμε, θα βοηθούσε πάντως να έλεγες περίπου σε τι είδος θέλεις να κινηθείς και τι απαιτήσεις (και budget) παίζουν... :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεγα για το Χ επειδη εχω το ΤR και ξερω τον ηχο της Korg .Για οτιδηποτε αλλο αφου εδω Καβαλα δεν μπορω να ακουσω τιποτα γιατι

τα μαγαζια ειναι αδεια απο καλα οργανα και ειναι ρισκο να παρω κατι στα τυφλα.Δεν ξερω, το μικρο της Alesis ισως να ειναι καλυτερο αλλα...

Οσο αφορα τι ποσο διαθετω, περιπου οσο κανει  το Χ και μαλιστα το πετυχαινω να πωλειται μεταχειρισμενο , το σκεφτομαι επειδη βολευει

για μετακινησεις. 

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Επειδή ψάχνομαι προς την κατευθυνση που μαλλον γνωρίζετε για πείτε γνώμες. Θέλω dance/ club/ electronic ήχους και ατμόσφαιρες.. κάπως έτσι. Αυτή τη στιγμή δουλεύω κυρίως με ES motif αλλά κουράστικα να ψάχνω να μεταποιώ και να αλλάζω τους ήχους για να δημιουργώ νέους.. και αποφάσισα να πάρω κάτι νέο ώστε να μην είναι κοντά σε αυτούς του motif ώστε να υπάρχει ποικιλία. Budget έως κανα 1500αρι εφόσον αξίζει.Και παραπάνω αν είναι πια τόσο super.. Αυτά τα micro-x και microkorg και roland SH-201 είναι για αυτή τη δουλειά που λέω? μπορώ δλδ με midi να κάνω transmit σε ενα κανάλι άλλου πλήκτρου? γιατί τα 25 πλήκτρα είναι λίγα? Save πως κάνουν αυτά?Παίρνουν usb stick.. μένουν εσωτερικά?.. Επίσης για τους motifades κάτι σε αντίστοιχο σε κάρτα επέκτασης είναι η PLG-AN 150?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Done, καλύτερα να καταλήξεις σχετικά με το budget σου.

Τα 1500 ευρώ που λες είναι αρκετά για ένα πάρα πολύ αξιόλογο VA που θα συμπληρώσει τέλεια το Motif σου. Όμως όλα όσα ανέφερες (MicroKorg, SH-201) είναι πολύ φτηνότερα. Συμφωνώ ότι είναι εξαιρετικά όργανα για τα λεφτά τους αλλά σίγουρα δεν έχουν σχέση με ένα σοβαρό synth των 1000+ ευρώ. Ίσως θα πρέπει να το σκεφτείς αυτό και να αποφασίσεις σε ποιό μέρος της αγοράς θα κινηθείς.

 

Anyway, αν το budget των 1500 ευρώ ισχύει, θα σου πρότεινα να τσεκάρεις τα Clavia Nord Lead 2X, Korg Radias και το Waldorf Q για ελαφρώς παραπάνω.

Μπορείς να τσεκάρεις και την αγορά των μεταχειρισμένων για κάποιο Access Virus ή το Roland V-Synth που είναι επίσης φοβερά σύνθια.

 

Save σε τέτοια όργανα κάνεις μέσω MIDI αν και στα VA δεν παίζει η λογική που επικρατεί στα workstations τύπου "έχω-5000-ήχους-και-φορτώνω-όποιους-θέλω". Πάντως στα περισσότερα το σώσιμο γίνεται είτε στα banks του ίδιου του οργάνου είτε στο PC με κάποιον MIDI editor.

Αυτά θα τα δεις στην πορεία, σκέψου πρώτα όσα έγραψα παραπάνω. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται όντως πιο ενδιαφέρον ένα korg r3 ή ακόμη καλύτερα ένα korg radias μιας και έχεις τα πλήκτρα αλλά γιατί δε κοιτάς και κάτι άλλο όπως ας πούμε ένα virus ti desktop,ή κάτι σε waldorf?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρισκω λογο γιατι να μην καλυψει το micro x σε dance αφου ειναι ενα μικρο τριτον.Το εχω το οργανο για τα λεφτα του ειναι τελειο.Αφου  εκανε τον κυκλο της η σειρα τριτον η εταιρεια εβγαλε αυτο το οργανο για να αυξησει τα εσοδα της.Για αυτους που θελουν να παρουν τωρα korg ,το Χ συμφερει.Αν εξαιρεσουμε βεβαια τις προσθετες λειτουργειες των μεγαλυτερων μοντελων.Μιλαω για ηχους.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρισκω λογο γιατι να μην καλυψει το micro x σε dance αφου ειναι ενα μικρο τριτον.Το εχω το οργανο για τα λεφτα του ειναι τελειο.Αφου  εκανε τον κυκλο της η σειρα τριτον η εταιρεια εβγαλε αυτο το οργανο για να αυξησει τα εσοδα της.Για αυτους που θελουν να παρουν τωρα korg ,το Χ συμφερει.Αν εξαιρεσουμε βεβαια τις προσθετες λειτουργειες των μεγαλυτερων μοντελων.Μιλαω για ηχους.

Φίλε Χάρη, συμφωνώ μαζί σου. Το έγραψα και εγώ μερικά posts παραπάνω, το MicroX και τα λοιπά synths της κατηγορίας του είναι αστέρια αλλά όπως λες, είναι αστέρια ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ.

Για 5 κατοστάρικα το MicroX είναι φανταστικό αλλά μη μου πεις ότι μπορεί να συγκριθεί με ένα Nord Lead 2X ή ένα Waldorf Q σε θέμα ηλεκτρονικών ήχων, δεν υπάρχει καν αυτή η σύγκριση!

 

Αυτό είναι το όλο θέμα, πρέπει να δει ο φίλος πόσα λεφτά θέλει να δώσει τελικά και μετά να δει αν θα πάει σε κάτι καλό και φτηνό όπως το MicroX ή το MicroKorg, αλλιώς να ψάξει για κάτι πιο ανεβασμένο. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου