Προς το περιεχόμενο

λάμπες και ηχεία σε έναν ενισχυτή... σε πιο βαθμό επιρεάζουν


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΛΑΜΠΕΣ

ερωτηση για λαμπες σε ενισχυτη:

1.εχει καποια εμφανη διαφορα μια λαμπα el84 ας πουμε fender απο μια λαμπα el84 mesa boogie;

 

2.ειχα διαβασει σε ενα αρθρο σε ενα site για mesa boogie οτι οι λαμπες που χρησιμοποιοντουσαν σε αμερικανικους ενισχυτες παλια ηταν οι 6L6 και οι 6v6 και ηχαν τον χαρακτηρηστικο ηχο απο american blues.και οτι οι λαμπες που χρησιμοποιοντουσαν σε αγγλικους ενισχυτες παλια ηταν οι EL84 και el34..ισχυει αυτο;(ρωταω γιατι τωρα στον mesa boogie f30 εχω FENDER EL84 λαμπες και σε εναν marshall jtm30 εχω6L6...το αντιθετο δηλαδη)

 

3.γενικα ποια ειναι τα χαρακτηρηστικα στον ηχο αυτων των λαμπων;

 

4.ποσο πολυ επηρρεαζουν τον ηχο σε ενα ενισχυτη οι λαμπες και ποσο τα ηχεια;

 

5.γενικα το κυκλωμα(αν το λεω σωστα,το ολο...κολπο εκει μεσα...) ειναι αυτο που κανει την διαφορα σε καθε ενισχυτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε takis αν ανοίξουμε αυτό το θέμα δεν θα τελειώσουμε ούτε του χρόνου γι αυτό θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο σύντομος μπορώ

 

1.Οι εταιρίες αυτές αγοράζουν λυχνίες από τα γνωστά εργοστάσια (που είναι πολύ λίγα σε όλο τον κόσμο) τις ελέγχουν (το λένε δε σημαίνει πως το κάνουν κιόλας) και τις καλύτερες τις μεταπωλούν σε μεγαλύτερες τιμές με το δικό τους λογότυπο. Απ’ότι ξέρω οι mesa τις διαλέγει για περισσότερο gain. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι καλύτερες. Υπάρχουν πολύ καλές και ακριβές μάρκες,πολύ καλές για τα λεφτά τους μάρκες,μόνο το όνομα μάρκες και χάλια μάρκες .Πάρε άκου και το αυτί σου θα είναι ο τελικός κριτής ,όχι ο mr.κάποιος που σου λέει αγόρασε την ακριβή γιατί είναι καλύτερη.

 

 

2. Ο ήχος του ενισχυτή (blues,αμερικάνικος,βρετανικός,κλπ) δεν εξαρτάται μόνο από τις λυχνίες στον τελικό αλλά από τις λυχνίες (ποσότητα,τύπο) στην προενίσχυση και πολλά άλλα.Για παράδειγμα ο Soldano SLO-100 έχει βρετανικό ήχο (γκαζωμένο Marshall) αλλά 6L6 στον τελικό.

 

3.Οι EL84,EL34 (ειδικά οι EL34) γκαζώνουν πιο πολύ από τις 6L6,6V6.Ως γνωστόν οι λαμπάτοι ενισχυτές ακούγονται καλύτερα σε μεγάλα volume.Αυτό συμβαίνει γιατί τότε η προενίσχυση υπερφορτώνει την τελική ενίσχυση με αποτέλεσμα να έχουμε παραμόρφωση (clipping) από τις «τελικές» λυχνίες που συντελεί με ένα τεράστιο ποσοστό στον γνώστο και αγαπητό λαμπάτο ήχο.

 

 

4.Οι πρώτοι πρώτοι marshall (δηλαδή πριν μπουν οι EL34 στον τελικό) ήταν ουσιαστικά αντίγραφα του fender bassman.Οι διαφορετικοί μετασχηματιστές και τα ηχεία έκαναν τη διαφορά . ¶λλο παράδειγμα ο Vox AC30 δεν θα ακουγόταν ποτέ έτσι αν δεν είχε τα ηχεία που φοράει..Με άλλα ηχεία θα έμοιαζε ίσως με ένα παλιό Gibson. Αν θες να αγοράσεις ένα ηχείο για να αντικαταστήσεις κάποιο άλλο κάντο δεν έχεις να χάσεις τίποτα.Αν δεν σ αρέσει το χρησιμοποιείς στην επόμενη αγορά.

Λυχνίες. Ο τύπος των λυχνιών και οι μάρκες που χρησιμοποιούνται (12ΑΧ7,12ΑΤ7,12ΑU7,EL34,6L6 κλπ) παίζουν μεγάλο ρόλο για το λόγους που σου είπα παραπάνω.

 

5.Κύκλωμα,λυχνίες,ηχεία.Όλα συμμετέχουν με ένα ποσοστό που αλλάζει από ενισχυτή σε ενισχυτή.

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός και όχι κουραστικός. Αν θες κάποια παραπάνω πληροφορία ή συμβουλή πες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια & ο electrictabs σωστά ελάλησε :lol: εγω θα αναφερθώ στο ΠΟΛΥ σημαντικό θέμα των μεγαφώνων

 

γενικά όσο πιο υψηλό το wattage των μεγαφώνων τόσο πιό καθαρός θα παραμένει ο ενισχυτής όσο τον ανοίγεις.

 

αυτός είναι και ο λόγος που πολλοί κιθαρίστες,οι οποίοι προτιμούν τα πολλά εφε & τον βρωμικό ήχο τους να προέρχεται απο πεταλάκια (μεταξύ των οποίων και εγω :oops: ) προτιμούν μεγαφωνα με πολύ υψηλό wattage (πολλές φορές μέχρι και 3 φορές παραπάνω απο αυτο του ενισχυτή) για να έχουν μια πολύ καθαρή "πλατφόρμα" ήχου.(μερικά πολύ καλά ηχεία τέτοιου τύπου ειναι τα ELECTRO VOICE EVML12,τα EMINENCE DELTA & LEGEND) τα μεγάφωνα τέτοιου τύπου είναι σχεδόν πάντα κεραμικά μια και "αντέχουν" περισσότερο απο τα alnico (αν και η FANE κατασκευάζει κάποια 100αρια alnico)

 

τα μεγάφωνα χαμηλότερου wattage ''βρωμίζουν" γρηγορότερα και τα alnico αυτής της κατηγορίας (πχ.Celestion blue) έχουν πιό γλυκό καθαρό & βρώμικο ήχο απο τα κεραμικά (χωρίς να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και θαυμάσια κεραμικά μεγλαφωνα χαμηλού wattage (πχ.CELESTION greenbacks,Weber κτλ)

 

τέλος υπάρχουν και μεγαφωνα τα οποία βρισκονται "μεταξύ των 2 παραπάνω" κατηγοριών τα οποία θα χαρακτήριζα "παντός καιρού" (Celestion vintage 30,Weber California κοκ)

 

η διαφορά στον ήχο ενος ενισχυτή όταν αλλαχθούν τα ηχεία του είναι ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

electrictabs δεν εγινες καθολου κουραστικος και σε ευχαριστω πολυ για το post.με εκανες να καταλαβω τι παιζει γενικα(οπως και ο superfunk :wink: ), που αλλωστε αυτο ηθελα.το post το εθεσα βασικα για εναν λογο.εχω εναν TWIN REVERB με τα ηχεια EMINENCE LEGEND και superfunk μαλλον αυτο που ελεγες ειναι που με χαλαει λιγο στον ηχο (για αυτο που ειχα εγω ακριβως στο μυαλο μου):cry: .αν και ξερω οτι για να ακουστει καλα ο ενισχυτης πρεπει να τον ανοιξω πολυ, δεν βγαζει αυτο το λιγο gain που ειχε ας δωσω ενα παραδειγμα ο stevie ray vaughan στο texas flood τον δισκο(ο ηχος που θελω στο περιπου να εχω ειναι αυτος).. αν κανω λαθος πες μου γιατι εσυ τον ξερεις καλυτερα τον ενισχυτη 8) και επειδη εγω δεν ειμαι τοσο ..πεταλας μηπως γιαυτο που θελω θα μου ταιριαζαν καποια αλλα ηχεια ή ακομα και λαμπες;σκεφτομουν για τα CELESTION greenbacks ή για τα Celestion vintage 30.μπορεις να μου πεις πως περιπου θα μπορουσε να γινει ο ηχος με τα παραπανω ηχεια;

ευχαριστω :wink:

 

 

 

[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά ο srv χρησιμοποιούσε ΑΚΟΜΑ πιο δυνατά ηχεία (συνήθως EV 300W) στους Fender του και ο ήχος του ήταν γενικά πολύ καθαρός (χρησιμοποιούσε πεταλακια για τα βρωμικα) βεβαια μαζι με τους Fender χρησιμοποιούσε ΜΑΖΙ άλλους 4-5 ενισχυτές.Αν τον ανοίξεις λίγο παραπάνω και βάλεις και λίγο παραμόρφωση απο το πετάλι θα έχεις μια καλή προσέγγιση του ήχου του.Twin που να παραμορφώνει ανοιγοντας τον δεν θα βρεις :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως είπε και ο Superfunk για τον ήχο που θες θα χρειαστείς ένα πεταλάκι Tube Screamer ή έναν χειροποίητο Dumble ενισχυτή που είχε και ο SRV και κάνει μόνο 10.000$ 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν είναι & απαραίτητος ο DUMBLE (έτσι κι αλλοιώς δεν υπάρχουν στην αγορά) :lol:

Το βασικότερο στοιχείο του ήχου του SRV ήταν ότι έπαιζε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ δυνατά στο στούντιο,τόσο πολύ που ήταν αδύνατο για οποιονδήποτε να σταθει στο amp room...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου