Προς το περιεχόμενο

Ambient live


harisexp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

boukaw7

 

Δεν ξέρω αν αυτή η κουβέντα βγαίνει offtopic. Αν είναι έτσι ας το πει ο harisexp.

 

Οχι,ειναι ενδιαφερων να επεκαταθει το θεμα :)

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να πω κ εγω 2 πραματακια,οχι οτι δεν επαναλαμβανω αυτα που εχουν ειπωθει ηδη.

 

Υπαρχουν 3 κατηγοριες:

 

1)αυτοί που πατάνε το play και παιζουν κονσερβα κ χορευουν στη σκηνη (δεν θα παρω)

2)αυτοι που κανουν το 1 αλλα παριστανουν οτι παιζουν,δλδ μας κοροιδευουν.πχ κονσερβα->play->KP-2 ή 3 +κονσολιτσα που εχουν κανει assign σε καποιο knob ενα delay (εχω παρει αλλα δεν θελω αλλο)

3)αυτοί που οντως παιζουν εκεινη τη στιγμη και τα σπάνε.Ημουν εκει που λεει ο lost highway (στην Αννούλα) και σας διαβεβαιω πως ηταν μια κοπελιτσα μπροστα σε ενα λαπτοπ και το κοινο παρακολουθουσε αποσβολωμενο ολες τις κινησεις της και δεν ακουστηκε κιχ απο κατω.Ξεκιναγε απο μια λουπα,πχ μια φωνη απο ενα νανουρισμα κ το ξεσκιζε οσο δεν παει,χωρις κοιλιά,χωρις κλισέ και κυριως χωρις να υποτιμα τους ακροατες της.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν εκει που λεει ο lost highway (στην Αννούλα) και σας διαβεβαιω πως ηταν μια κοπελιτσα μπροστα σε ενα λαπτοπ και το κοινο παρακολουθουσε αποσβολωμενο ολες τις κινησεις της και δεν ακουστηκε κιχ απο κατω.Ξεκιναγε απο μια λουπα,πχ μια φωνη απο ενα νανουρισμα κ το ξεσκιζε οσο δεν παει,χωρις κοιλιά,χωρις κλισέ και κυριως χωρις να υποτιμα τους ακροατες της.

 

Και, όπως εύστοχα μου είπε ο Blue εκείνο το βράδυ, "για κάτι τέτοιες μουσικές, ανεβαίνω σε τραπέζια".  ;D

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάντε ρε παιδιά ένα review, πως ήταν το πράγμα δηλαδή, έπαιζε κάποιο beat standard και από πάνω έβαζε λούπες και τις πείραζε? Έπαιζε και νότες ή μόνο πείραζε ήχους? Τι performance έκανε? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια πειτε στον λαο ποιο ηταν αυτο το live... ;D

Κάντε ρε παιδιά ένα review, πως ήταν το πράγμα δηλαδή, έπαιζε κάποιο beat standard και από πάνω έβαζε λούπες και τις πείραζε? Έπαιζε και νότες ή μόνο πείραζε ήχους? Τι performance έκανε? ???

 

"Μετά από απαίτηση των αναγνωστών"  ;D να πω δύο λόγια:

Η "Αννούλα" που αναφέρει ο Blue είναι η Πολωνέζα An on bast, η οποία παίζει κάτι σαν ambient-IDM. Δυστυχώς ό,τι έχω καταφέρει να ακούσω από αυτήν (μέσω MySpace) δεν έχει σχεδόν καμία σχέση με αυτά τα εκπληκτικά πράγματα που άκουσα εκείνο το βράδυ.

 

Η An χρησιμοποίησε το Ableton Live με έναν midi controller (είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ήταν ο Novation Remote Zero SL).

Δεν έπαιζε κάποιο beat standard (δεν υπήρχε πάντα ρυθμικό στοιχείο ή κάποια βάση που να έμενε για πολλή ώρα), ούτε έπαιζε με κάποιο προκαθορισμένο arrangement (αυτό δε θα το καταλάβαινα ενδεχομένως, απλώς μου το είπε η ίδια κατά το soundcheck). Είχε έτοιμα elements (όχι απαραίτητα "ολόκληρες" λούπες) τα οποία ενεργοποιούσε, έκοβε, έραβε, πείραζε με διάφορα εφέ σε real time και μάλιστα "ικανοποιητικά" γρήγορα, για να σου ερεθίζει τον εγκέφαλο.

 

Μη φανταστείτε ότι έμεινα έκπληκτος επειδή είδα μια "IDM-shredder"  ;D (δεν εντυπωσιάζομαι με τέτοια), απλώς αρκέστηκα στην περιγραφή τεχνικών λεπτομερειών διότι δύσκολα περιγράφεται αυτό που ζήσαμε.  ;)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το εύπλαστον - και εμμέσως διαδραστικό- στοιχείο σε τέτοιου είδους μουσική ακούγεται πολύ ενδιαφέρον.

 

Τι είναι/σημαίνει IDM?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Intelligent Dance Music.....

 

οι autechre ηταν απο τους πρωτους που χαρακτηρισαν την IDM

 

 

αν και μου παιζουν στα νευρα ολα αυτα τα υποειδη. electronica ειναι ρεεεεε ;D

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου