Προς το περιεχόμενο

KOGR LE ή KORG TR 61?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα πληκτράδες....

 

Θέλω να αγοράσω ενα καινούριο synthesizer κ δεν ξέρω ποιό να διαλέξω..

 

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δυο KORG LE k KORG TR61....

 

Ποιές οι μεγάλες διαφορές, ποια τα συν κ πλην κ ποιο να προτιμήσω?

 

Παίζω κυρίως σε live λαικό πρόγραμμα....

 

Ευχαριστώ για κάθε απάντηση

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια είναι φίλε , απλά το ένα είναι μαυρο και τα άλλο ασημένιο,

 

ΚΑτα τα άλλα απλά το Tr εχει περισσότερη rom απο κυματομορφές, αρα κάποιους ηχους παραπάνω, λιγο πιο φρεσκο δηλαδή και επίσης έχει άλλο μέσο αποθήκευσης, αλλου τυπου κάρτα μνήμης, πιο σύχρονη απο την παλιά smart media.

 

Τωρα απο λαϊκους ήχους , βρωμάει ο τόπος, απο γνωστό σε γνωστό, αλλά και απο το bonstudio , θα σου δώσουν ότι υπάρχει.

 

Πάρε το Tr αμα είναι αν θελεις να πάρεις οπωσδήποτε ένα απο τα δύο,

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης το Le δεν κυκλοφορεί καινούριο εδώ και αρκετό καιρό.

 

Όσο για ήχους...όρεξη να έχεις όπως λέει και ο cos_dr. Μπορείς να φορτώσεις απο όλη τη σειρά triton τους ίδιους ήχους αρκεί να μη βασίζονται στη moss των triton (δεν μπορείς καν να τους διαβάσεις με το TR) και να μην έχουν πάνω απο 1 ifx διότι τπ TR υποστηρίζει μόνο 1. Θα τους διαβάσει αλλά θα διαφέρουν.

 

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά τα είπαν οι προλαλήσαντες αλλά θα έρθω να συμπληρώσω ότι το TR έχει και θύρα USB με την οποία μπορείς να συνδέσεις το TR με τον υπολογιστή σου χωρίς να έχεις κάρτα ήχου με MIDI θύρες ή ξεχωριστό interface.

Χάρη στο USB, μπορείς να χρησιμοποιείς το TR κατευθείαν ως MIDI keyboard και βέβαια να διαχειρίζεσαι με κάποιον editor/librarian τους ήχους του.

Ξέρω, λεπτομέρεια είναι μιας και μπορείς να τα κάνεις όλα αυτά με κανονικές MIDI θύρες αλλά μπορεί να αποδειχθεί βολικό σε κάποιες περιπτώσεις.

 

Υ.Γ. Η θύρα USB μεταφέρει ΜΟΝΟ δεδομένα MIDI, όχι ήχο.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επέλεξε ένα τρίτο όργανο...γιατί είσαι σε δίλημμα...και οταν εισαι σε τετοια κατασταση τιποτα απο τα 2 δεν σε γεμιζει.

Δες και λιγο Roland.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συσχετίσεις το TR με τα 2 κριτίρια: Κόστους / Απόδοσης ,νομίζω θα έπερνε σίγουρα έναν δείκτη κοντά 9.0 ,αν πάλι ήσουν λαικός θα πήγαινε αυτομάτος κοντά στο 9.9.

 

Αν δεν έχεις δουλέψει πάνω σε κάποιο όργανο δεν μπορείς να μιλάς με σιγουριά γι'αυτό,εγώ το έιχα κοντά στους 9 μήνες και μπορώ να πω ότι μπορείς να κάνεις πολλά και ο korg_nikos το ξέρει αυτό πολύ καλά.

 

 

Υ.Γ. Ένα Extreme όμως με τη XA(moss) δεν συγκρίνεται με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου