Προς το περιεχόμενο

Vox AC15 - Αλλαγή Μεγαφώνου


vespa_boy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το "ξυρισμα" δοκιμασε ΑΤ η΄ ΑU σαν  πρωτη προενισχυτρια αν δεν θελεις να αλλαξεις  αμεσα μεγαφωνο.

Λογω "ψωναρας" δοκιμασα 4 διαφορετικα σετ λυχνιων , τα καλυτερα

αποτελεσματα τα πηρα (με νορμαλ λυχνιες) με τελικες TAD cz και προ  JJ gold  AT vo1 kai AX no2.

Tωρα εβαλα NOS και ειναι σαν να πηρα νεο VOX , αλλο πραμα !!!

Το tonker ειναι πολυ πλουσιο σε αρμονικες σε ολο το φασμα των συχνοτητων απο το stock  .....αλλα οταν ακους τον ενισχυτη , θα πρεπει να κοιταξεις  τι μαρκα γραφει επανω  .....  με εννοεις....

VOXιλα γιοκ.

 

τα ΑΤ ΚΑΙ ΑU δν εχει να κανει με το gain???τι σχεση εχουν οι λαμπες  με το eq του ενισχυτη?(δν ξερω ...κανονικη ερωτηση ειναι)

 

κανενα λινκ για τις λαμπες???ή ισχυει αυτο που ειχες δωσει στην αρχη του θρεντ??

 

κοιτα 70 Ε κανει το τονκερ...δν κανει κακο να δοκιμασει κανεις ;)...παντως οι επιλογες ειναι τοσες πολλες που μονο μεσω δοκιμων βγαζεις ακρη...

 

σε γενικες γραμμες (και διορθωστε με αν κανω λαθος) καλο θα ηταν να δοκιμασει καποιος στον ac15 του :

τονκερ

red fang

private jack

(και να προσθεσω εγω) g12-t75 και greenback  απο celestion..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για το "ξυρισμα" δοκιμασε ΑΤ η΄ ΑU σαν  πρωτη προενισχυτρια αν δεν θελεις να αλλαξεις  αμεσα μεγαφωνο.

Λογω "ψωναρας" δοκιμασα 4 διαφορετικα σετ λυχνιων , τα καλυτερα

αποτελεσματα τα πηρα (με νορμαλ λυχνιες) με τελικες TAD cz και προ  JJ gold  AT vo1 kai AX no2.

Tωρα εβαλα NOS και ειναι σαν να πηρα νεο VOX , αλλο πραμα !!!

Το tonker ειναι πολυ πλουσιο σε αρμονικες σε ολο το φασμα των συχνοτητων απο το stock  .....αλλα οταν ακους τον ενισχυτη , θα πρεπει να κοιταξεις  τι μαρκα γραφει επανω  .....  με εννοεις....

VOXιλα γιοκ.

 

τα ΑΤ ΚΑΙ ΑU δν εχει να κανει με το gain???τι σχεση εχουν οι λαμπες  με το eq του ενισχυτη?(δν ξερω ...κανονικη ερωτηση ειναι)

 

κανενα λινκ για τις λαμπες???ή ισχυει αυτο που ειχες δωσει στην αρχη του θρεντ??

 

κοιτα 70 Ε κανει το τονκερ...δν κανει κακο να δοκιμασει κανεις ;)...παντως οι επιλογες ειναι τοσες πολλες που μονο μεσω δοκιμων βγαζεις ακρη...

 

σε γενικες γραμμες (και διορθωστε με αν κανω λαθος) καλο θα ηταν να δοκιμασει καποιος στον ac15 του :

τονκερ

red fang

private jack

(και να προσθεσω εγω) g12-t75 και greenback  απο celestion..

 

 

 

Φυσικα και ειναι για το gain αλλα  οταν "γλυκαινεις" τον ηχο μειωνεις  και το ξυρισμα  (σαν πρωτη δραση το προτεινα , οχι σαν λυση) επισης και το βζζζζζζ  .

Οι λυχνιες που εβαλα ειναι αυτες απο το λινκ .

Το tonker το εβαλα και εγω και μου αρεσε το πλουσιο ηχοχρωμα του,

παιζει ομως με τις ΝΟΣ λυχνιες και δεν ξερω πως θα ακουγετε με τις

stock  ...(το ποταμι δεν γυριζει πισω.....) :-\

 

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα και εσυ ρε παιδακι μου πολυ φτηνιαρες λαμπες προτεινεις(οχι οτι δν υπαρχουν και πολυ πιο ακριβες αλλα λεμε τωρα....)....!!!! τσιγκουνη!!!! :D

τελικα θα αφησουμε τπτ στοκ στον ac ρε παιδια ??? μηπως να αρχιζουμε να αλλαζουμε πυκνωτες, βιδες, βυσματα κτλπ.....???!!!!!:D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα δεν ειναι φθηνες στην αγορα , αλλα ειναι στο αποτελεσμα

Οι VOX εγιναν γνωστοι για το ηχοχρωμα τους σε μια εποχη που οι λυχνιες ηταν τετοιες η' και καλυτερες  , εμεις τωρα περνουμε τα reis

και ψαχνομαστε να βγαλουμε καλο ηχο .

Οποιος λοιπον θελει να πλησιασει ηχο VOX τα χωνει για blue alnico και για λυχνιες

αλλιως  η προσπαθεια μας να την βγαλουμε οικονομικα εχει σαν αποτελεσμα  να μην ειμαστε ευχαριστημενοι απο τον ηχο και να γραφονται σελιδες στο Noiz  η' να τους πουλαμε κοψοχρονια για να παρουμε το "σωστο" μοντελο.

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

κατι εχω χασει...το link για τις λαμπες που ειναι ρε παιδια? και αν υπαρχει καμια προταση για αλλαγη με σκοπο να βελτιωθει το eq? εχω αλλαξει ηδη το μεγαφωνο σε ενα tonker 16Ω απλα θα ηθελα να μαζεψω λιγα πριμα ακομα.... εχει κανει κανεις αλλα mods πανω στον ενισχυτη? πχ να προσθεσει effects loop η να αλλαξει τη συχνοτητα αποκοπης στα καθως και το ποσοστο αποκοπης... η οτι αλλο τελος παντων...(τα τελευταια ειναι πιο πολυ προς πληροφορηση... να μαθαινουμε....βεβαια ενα effects loop δεν θα με χαλαγε καθολου... ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....παρτε και εναν τυπα που δινει τα blue alnico κοψοχρονια !

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=330205921634&_trksid=p3907.m32&_trkparms=tab%3DWatching#ShippingPayment

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vespa_boy, εκτος του ότι χρωστας clip, θα ήθελα να ρωτήσω μια geeky λεπτομέρεια....

Στον αντίστοιχο δικό μου, το stock μεγάφωνο είναι στερεωμέο μόνο με 4 βίδες (ενώ έχει 8 τρύπες). Εσένα ήταν έτσι?

Επίσης...εξακολουθεί να σου αρέσει το tonker ή ήταν ο ενθουσιασμός της στιγμής / του διαφορετικού?

 

(Παρεπιπτόντως, η γνώμη μου είναι ότι όντως "ξυρίζει" λίγο (κοινώς κάμποσο  ;D ) η stock κατάσταση αυτού του ενισχυτή αλλά όχι με ανεξέλεγτο τρόπο. Λ'ιγο προσοχή στα εφφέ θέλει...)

 

Γεια χαρα και απο μενα με τη σειρά μου.

Αργησα να απαντήσω λόγς έλλειψης χρόνου. Πόσο μάλλον για τα clipakia ... Το ξέρω τα χρωστάω τα clipakia και θα το κάνω κάποια στιγμή σίγουρα.

 

Τώρα όσο αναφορά το συνδυασμό Tonker με τον AC15 .... ο συνδυασμός απλά σκοτώνει στα 20 μέτρα (και βάλε!)

Δέν ήταν απλός ενθουσιασμός... τα αποτελέσματα ειναι μόνιμα και σίγουρα  ;)

Δεν περίμενα ότι ένας τόσο μικρός μπορεί να δώσει τετοιο headroom ούτε εγώ ούτε αυτοί που το ακούσανε!

 

Σε live συνθήκες δοκιμάστηκε και τα αποτέλεσματα ηταν επίσης εκπληκτικα.

 

Αυτά προς το παρόν...

 

Χρωστάω τα clipakia...  :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Σορυ παιδια που ξεθαβω το θεμα .Εγω εχω εναν vox ac30cc1 ολα στοκ και λεω να πειραματιστω με λαμπες και μεγαφωνο . Να δοκιμασω και γω το Tonker και αν ναι στα ποσα ohms . Επισης για λαμπες τι προτεινεται . Παιζω με τελε και σε στυλ 60-70ς blues-rock (Led Zeppelin , Rolling stones , who , Gallagher , Hendrix , Cream κτλ  ) με διαφορα πεταλια (για γκαζι πιο πολυ με fulltone ocd ) . Πιστευετε οτι αξιζει η αλλαγη και θα με παει πιο κοντα σε αυτον τον ηχο γιατι λοξοκοιταω και προς orange tiny terror , απλα με το vox μπορω να παιξω πιο πολλα διαφορετικα ειδη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου