Προς το περιεχόμενο

The Sound - I Can't Escape Myself. Τι ήχος είναι αυτός;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φαντάζομαι πως οι περισσότεροι γνωρίζετε αυτό το κομμάτι των The Sound:

 

Ήθελα τη βοήθεια από τους πληκτράδες της παρέας να με βοηθήσουν να βρω τον ήχο που ακούγεται από τα πλήκτρα (σαν φάλτσα νότα).

 

Πώς μπορώ να πετύχω αυτόν τον ήχο;

 

Εάν κάποιος μάλιστα μπορούσε να μου στείλει κάποιο patch από Reason με αντίστοιχο ήχο θα ήμουν τρισευτυχισμένος!!!!

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες μαλλον για εκεινο το "ουουουου"  :P

εμεις οποτε το παιζουμε το κανει η τραγουδιστρια μια που εγω παιζω τα ρυθμικα και ειμαστε μονο μια κιθαρα

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες μαλλον για εκεινο το "ουουουου"

 

Ναι αυτό...;D αλλά η αλήθεια είναι πως θέλω να πετύχω τον ήχο όσο το δυνατόν πιο κοντά στο original

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να φτιάξεις έναν ήχο βασισμένο σε Square waveform με κάποιο LFO να ρυθμίζει το pitch του ήχου. Φρόντισε το sustain level του amplifier EG να είναι 0, για να σβήνει ο ήχος τελικά. Ρίξε και λίγο delay, κανα autopan και λίγο κόρους-ριβερμπάκι και μου φαίνεται πως θα τον πλησιάσεις επαρκώς τον ήχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...θέλω να πετύχω τον ήχο όσο το δυνατόν πιο κοντά στο original...

 

Αυτό μάλλον δεν το κατάφεραν ούτε οι ίδιοι οι Sound ;D. Στη live εκτέλεση του παρακάτω βίντεο ακούγεται κάτι άλλο από αυτό που γράψανε στο στούντιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου