Προς το περιεχόμενο

Vox AC15 - Αλλαγή Μεγαφώνου


vespa_boy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους...

 

πριν από τρείς μέρες αγόρασα ένα VOX AC15(απλή έκδοση)

http://www.thomann.de/gr/vox_ac15_cc1.htm

 

Τον παρελαβα και αρχισα να τον δοκιμάζω...

 

Πρώτη εντύπωση... απογοητευση!!! :o :o :o

Το ηχείο του είναι επιεικώς άθλιο! Δοκίμασα να με εξωτερικό Distortion πεταλάκι (DS-2 BOSS) και το αποτέλεσμα ήταν σαν να ακούω Park 10Watt... Αίσχως!

 

Απ' ευθείας μπήκα σε διαδικασία αλλαγής του ηχείου. Το άλλαξα με ένα ηχείο από τον παλιό μου ενισχυτή(Fender Power Chorus) και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλύτερο.

 

Το ζήτημα είναι τώρα τι ηχείο να διαλέξω.

Το Celestion Blue Alnico που δίνει η Vox με την ακριβή έκδοση του ενισχυτή είναι αποτρεπτικά ακριβό για μένα.

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα Eminence Governor (16Ohm).

 

Όσο για τον υπόλοιπο εξοπλισμό μου, έχω μια κιθάρα Fender American Standard και διάφορα πετάλια που μερικά απο αυτά είναι:

Boss DS-2

Ibanez tube screamer

Boss Blues driver(κυρίως για Boost χρήση)

Απο κεί και πέρα έχω και κάποια ακόμα modulation effects που δεν νομιζω ότι ενδιαφέρουν για το παρον θέμα.

 

Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για τον πραπάνω συνδυασμό που σκέφτηκα.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τίποτα δεν ξεπερνάει τον συνδυασμό της "μπλε καμπάνας" της Celestion με τους Vox... φτιάχτηκαν εξ αρχής για να ζουν μαζί, και νομίζω ότι ο "γάμος" είναι πολύ ευτυχισμένος μέχρι σήμερα. Oπότε η συμβουλή μου είναι να κάνεις μερικές οικονομίες και υπομονή για να το αποκτήσεις. Πώς θα διαμορφώσεις άποψη επ' αυτού; Πήγαινε σε ένα μαγαζί που έχει τον Vox AC15 CC1x Blue Bulldog (που το φοράει) για να τον ακούσεις.

 

 

YΓ. Κι αυτό το DS-2 τι το θες βρε παιδί μου... έχεις έναν υπέροχο ενισχυτή και πας και του βάζεις τέτοιο πράγμα;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως και το ds-2 δεν μου κανει και πολύ για τετοιους ενισχυτές. Δοκιμασα στον deluxe reverb μου ενα boss ds-1 και ακουγόταν χαλια.....Με το tubescreamer σου αρεσει αυτό που ακούγεται;(αν και πολύ πιο low gain απο το ds-2)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΑΚΡΙΑ απο το Governor !! Με τον AC15 θα τονίσει περιοχές που αλλοιώνουν εξαιρετικά τον χαρακτηριστικό  ήχο του ενισχυτή...Καλύτερα να πάς στο Private Jack ή ακόμη καλύτερα στο Red Fang (Alnico). Οι τιμές στους στην Ελλάδα δεν ξεπερνούν τα €125 και €150 αντιστοίχως.

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

YΓ. Κι αυτό το DS-2 τι το θες βρε παιδί μου... έχεις έναν υπέροχο ενισχυτή και πας και του βάζεις τέτοιο πράγμα;

 

Έχεις να προτείνεις λατι καλύτερο. Γενικα ρώτάω. Χρειάζομαι σφιχτά και βαριά βρώμικα.

 

Πάντως, άν τελικα προτιμήσω την καμπάνα (Blue Alnico Celestion) υπάρχουν δύο αντιστάσεων. Η μια είναι 8Ω και η άλλη είναι 15Ω.

Ποιά από τις δύο να διαλέξω και γιατί???

Και αν διαλέξω την 15Ω θα είναι συμβατή με τον ενισχυτή αφού αυτός ρυθμίζεται στα 16Ω.

 

Ευχαριστώ,

Απόστολος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σφιχτα και βαρια βρωμικα ΔΕΝ θα βγαλεις με τα μπλε celestion (και δυστυχως δεν θα βγαλεις με ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ μεγαφωνο μια και πηρες ΛΑΘΟΣ ενισχυτη...)

 

Μια και τον εχεις αγορασει ηδη ομως κατα την ταπεινη μου γνωμη ενα μεγαφωνο (και οχι ΗΧΕΙΟ...) με υψηλο headroon & αποδοση στα μπασα νομιζω οτι θα βελτιωσει τα πραγματα.

 

Μια πολυ καλη λυση ειναι το EMINENCE TONKER (φυσικα στα 16 ohm)

 

http://www.thomann.de/gr/eminence_tonker16.htm

 

το εχω χρησιμοποιησει σε αρκετους VOX & ...βοξιζοντες ενισχυτες με μεγαλη επιτυχια....το μεγαλο του καλο ειναι οτι παρα το πολυ υψηλο wattage του εχει πολυ μεγαλο sensitivity οποτε οδηγειται ανετα και αποδιδει ακομα και με παρα πολυ μικρους ενισχυτες με ολα τα καλα που δινει ενα "κτηνακι" μεγαφωνο (headroom,μπασα,ογκο) και χωρις τα κακα του ("ψοφιος" & "κλινικος" ηχος,ψυχροτητα κτλ) ειδικα με "βρωμα" σκοτωνει...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"...EMINENCE TONKER-16

 

EMINENCE TONKER-16, guitarspeaker with ferrite-magnet, 12", 150W RMS, 16 ohms, 102 dbA SPL, 70 Hz-5,5 kHz (-3db), shipping weight 5,9 kg, rem.: English Rock,Southern Rock, Country ( great with a Telecaster ) ..."

 

Σούπερφανκ, είσαι πιό σατανάς και από τους Arkhon Infaustus.

Το επόμενο βήμα είναι να σε προτρέψει να πάρεις μια ακατανόμαστη.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα...θα ελεγα οτι το συγκεκριμενο ειναι Great w/ a LES PAUL.... :) μια και το υψηλο του headroom του και ο σφιχτος ηχος του, σου επιτρεπουν να μπορεις να παιξεις καθαρα (λεμε..τωρα οσο καθαρα μπορει να παιξει αυτο το πραμα... ;D) ακομα και με LP... :)

 

 

Παντως και το ds-2 δεν μου κανει και πολύ για τετοιους ενισχυτές. Δοκιμασα στον deluxe reverb μου ενα boss ds-1 και ακουγόταν χαλια.....Με το tubescreamer σου αρεσει αυτό που ακούγεται;(αν και πολύ πιο low gain απο το ds-2)

 

sorry αρχηγε μου αλλα οση σχεση εχει ο Deluxe reverb με τον AC15 τοσο εχει και το ...μετρο της Αθηνας με το μετρο του...Τοκυο... :) :)

 

επισης εντελως διαφορετικη "δουλεια" κανει το TS απο το DS το ενα ειναι overdrive & το αλλο distortion....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου