Προς το περιεχόμενο

Vox AC15 - Αλλαγή Μεγαφώνου


vespa_boy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το άρθρο είναι κατατοπιστικότατο!

 

Αλλά, θέλω να ακούσω μερικές ακόμα απόψεις για τα 8Ω ή τα 16Ω.

 

Φίλε dkall, η διαφορά που είδα απο το ένα μεγάφωνο στο άλλο (απο το wharfedale της μαμας, στο πιωμένο του παλιού μου fender) ήταν πολύ μεγάλη. Το αποτέλεσμα θα είναι σίγουρα καλύτερο. Το θέμα είναι να καταλήξω στο καλύτερο δυνατο αποτέλεσμα για τα αυτιά μου μέσα απο τις απόψεις σας! Έτσι κιαλλιώς στα τυφλά θα το ψωνίσω το μεγάφωνο.

 

Όσον αφορά το θέμα που θέτεις για εξωτερικό ηχείο, παίρνω ακόμα ένα 8αρη και τα βάζω στη σειρά! Παλι 16Ω θα έχω! ;)

 

Σας ευχαριστω πολύ που ασχοληθήκατε με την περίπτωση μου τοσο ζεστα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 95
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αλλά, θέλω να ακούσω μερικές ακόμα απόψεις για τα 8Ω ή τα 16Ω.

 

τα ειπαμε αυτα,θα χρησιμοποιησεις μεγαφωνο με την ΙΔΙΑ εμπεδιση που εχει το STOCK μεγαφωνο του ενισχυτη σου. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο AC15 εχει επιλογή και για 8Ohm και για 16Ohm...  Wink

Οπότε γιατί να τον καταστρέψεις?

Αυτο που φοράει τώρα έιναι 8Ohm πχ.

 

Δεν υπάρχει άλλη διαφορά!? Δεν μπορεί!

 

αυτο δεν μας το ειπες (δηλ. οτι εχει δυο εξοδους)

 

γενικα οσο ανεβαινει η εμπεδιση τοσο ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ η "δυναμη" και η "αποδοση" του ενισχυτη...οποτε αν βαλεις 16αρι ο ενισχυτης σου θα ακουγεται πιο "αναιμικος"...

 

Δεν διαφωνώ ότι τα είπαμε αλλα στην παράθεση λες ότι θα έχεις μεγαλύτερη δύναμη.

Γιατι να μην πάρω το 8άρη. Ο λόγος είναι η φθορά του ενισχυτή?

Sorry αν γίνομε φορτικός! Αλλά άν θες μου εξηγείς!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα σου ειναι οτι μας τα λες...μπερδεμενα... :) :) ξεκινας και μας λες οτι ο ενισχυτης σου ειναι ...ρυθμισμενος στα 16ohm  μετα μας λες οτι τωρα φοραει 8αρι  ::) και δεν συμαζευεται...(ακομα δηλ. δεν εχω καταλαβει με τι μεγαφωνο ηρθε ο ενισχυτης σου :) :) :))

 

εν παση περιπτωσει εγω 8αρι θα εβαζα απο τη στιγμη που ο ενισχυτης μου "πριμαρει".

 

γενικα ο παραδοσιακος βρεττανικος ηχος (αυτος που ΔΕΝ σου αρεσει τωρα ) ερχεται απο μεγαφωνα στα 16 ohm (στα 16 δουλευουν και οι περισσοτεροι αλλοι κλασσικοι βρεττανικοι ενισχυτες) ,ο "αμερικανικος" ηχος ειναι συνηθως στα 4ohm (think Fender)

 

τα 8 ohm παιζουν καπου στη μεση.....αν ο ενισχυτης σου ηρθε με 16αρι μεγαφωνο (οπως παραδοσιακα εκανε οι vox)  ενα 8αρι θα περιορισει αρκετα το φυσικο feeziness που εχουν οι ενισχυτες EL84 με βαρυ distortion  ..

 

"κανονικα" πρεπει να χρησιμοποιεις την υψηλοτερη εξοδο εμπεδισης σε εναν ενισχυτη με taped transformer (οπως ο δικος σου ) μια και ετσι χρησιμοποιεις ολοκληρη τη δευτερευουσα περιελιξη αντι για ενα μονο κομματι αυτης (αλλα τωρα φανταζομαι οτι μετα απο τοση αναλυση ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΠΗΔΗΞΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ετσι δεν ειναι???  :) ;D) αλλα ειπαμε οτι εσυ θες ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ηχο.....

 

ο ενισχυτης σου δεν προκειται να παθει ΤΙΠΟΤΑ μια και "δεχεται" και 8αρια και 16αρια..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ηχείο του είναι επιεικώς άθλιο! Δοκίμασα να με εξωτερικό Distortion πεταλάκι (DS-2 BOSS) και το αποτέλεσμα ήταν σαν να ακούω Park 10Watt... Αίσχως!

 

Απ' ευθείας μπήκα σε διαδικασία αλλαγής του ηχείου. Το άλλαξα με ένα ηχείο από τον παλιό μου ενισχυτή(Fender Power Chorus) και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλύτερο.

 

Το τι φορούσε ο ενισχυτής το εξηγώ από την αρχή (Παραθέτω παραπάνω το Post). Απλά δεν ανέφερα ότι ήταν 8Ω αυτό του Fender!

 

Καταλαβαίνω αυτα που λες και δεν πηδαω από το παράθυρο! Ολα καλα!  ;)

Αλλα για να καταλήγουμε κάπου, γιατι και γώ νομιζω ότι πρεπει να καταλήξω κάπου,

Θα συνοψίσω λίγο αυτά που έχω στο μυαλό μου:

 

Ένα ηχείο όπως το Tonker, θα δώσει μεγαλύτερο headroom στον ενισχυτή (ετσι όπως λέει και το άρθρο που μου εδωσες Superfunk). Επίσης,το γεγονός ότι θα επιλέξω 8Ω θα μαζέψει αρκετα τα πρίμα. Άρα, μιλώντας συνολικά, η απόκριση του ενισχυτή κάνει ενα shift και πάει στις ποιο χαμηλές συχνότητες. Σωστά???

 

Άρα μάλλον καταλήγω στην λύση του "Eminence Tonker" στα 8Ohm!

 

  :D :D :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε σου αρέσει τόσο πολύ ο φυσικός ήχος του ενισχυτή, γιατί δεν τον πουλάς να πάρεις κάποιον άλλον; Ένα μεγάφωνο θα κάνει μια αλλαγή, αλλά μην περιμένεις και θαύματα! Οπότε μάλλον αστοχία στην αρχική επιλογή σου έκανες

 

Λέω τώρα εγώ.....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

 

Άρα μάλλον καταλήγω στην λύση του "Eminence Tonker" στα 8Ohm!

 

  :D :D :D

 

 

Aμήν.  ;D

 

Καλά ντεεεεε!!!  ;)

Θέλω να δώσω μια δευτερη ευκαιρία στον VOX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σε όλους για ακόμα μία φορά!

 

Εχθές δοκίμασα τον ενισχυτή μου με τον νέο του ηχείο (Vox AC15 με μεγάφωνο Emminence Tonker 8Ohm 150Watt)

 

Αρχικά δοκίμασα τον ενισχυτή με μια καμπίνα εξωτρική (Orange 4x12" με Celestion Vintage 30) και ο ήχος ήταν πάρα πολύ καλός όπως τον περίμενα. Έτσι αρχικά πέρασαν σκέψεις από το μυαλό μου να πάρω επιτόπου μια σέγα και ο Combo AC15 να μεταμορφωθεί σε κεφαλή !!!

 

Αφού φχαριστήθηκε το αυτή μου αποφάσισα να συνδέσv το νέο μου Tonker ...

Δεν πίστευα στα αυτιά μου...

Δεν περίμενα να έχει τέτοιο headroom ενα μόνο ηχείο...

Στην συνέχεια πάτησα τα πετάλια μου... (booster, overdrive με λάμπα και distortion DS-2)

Δεν πίστευα στα αυτιά μου... πάλι!!!! Το αποτέλεσμα ήταν θανατηφόρο

 

Αποτέλεσμα: Πολύ καλά και δυνατά καθαρά (με εντυπωσίασε το ποσο δύναμη μπορεί να έχει ένας 15άρης ενισχυτής)

Παχιά παραμόρφωση με όγκο...

Βέβαια όλα τα παραπάνω φιλτράρονται με το γούστο μου και τος περιορισμούς που έχει ένας combo 15άρης ενισχυτής.

 

Κατάληξη -> το Tonker "σκοτώνει" όπως είπε αρχικά ο φίλος Superfunk και σίγουρα δεν είχε άδικο...

 

Σας ευχαριστώ όλους για την υπομονή και την βοήθεια ...

 

Απόστολος

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου