Προς το περιεχόμενο

SY77-πολικοτητα sustain pedal.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παίδες.

Ερώτηση για το SY77.

Ξέρει κανείς αν αλλάζει η πολικότητα του sustain pedal μέσα από το μενού του SY77.

Αν όχι, μένει μόνο να κολλήσω τα καλώδια του πεντάλ ανάποδα, έτσι?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας. ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από τα υπόλοιπα : ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ ΣΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ FORUM !

(καλώς σας βρήκα κλπ. κλπ.)

 

Οχι, μέσω του λογισμικού του SY77 κάτι τέτοιο δε γίνεται.

Μάλιστα στο manual δε λέει τίποτα για το πρόβλημα που έχεις.

 

Για δοκίμασε το εξής κόλπο :

Ανοιξε το SY77 πατώντας το πετάλι από πριν στην ΚΑΤΩ θέση.

Ισως το μπερδέψεις και δουλεύει κανονικά μετά

(όσο αστείο και να ακούγεται σε μερικά synth δουλεύει!)

 

Υπάρχουν και πετάλια που έχουν polarity switch.

 

ΥΓ Ασχετο ! Προς κατόχους SY77 : ρε παιδιά, το floppy σας δουλεύει ακόμη ;

Το δικό μου παρέδωσε το πνεύμα εδώ και χρόνια πολλά ! :-)

Η μπαταρία σας λειτουργεί ακόμα ; Κρατάει τα presets ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Όντως, το μανουαλ δεν αναφέρει τίποτα και η καλύτερη λύση είναι το πεντάλ με διακόπτη.

Σχετικά με το floppy,το δικό μου δουλεύει ακόμα και η μπαταρία κρατάει τα presset.

Ερώτηση, μπορώ να αλλάξω την μπαταρία μόνος μου, και σε ποιο σημείο του οργάνου βρίσκετε?

Και κάτι ακόμα, που θα βρω τα buton που αλλάζουν προγράμματα κτλ. γιατί πολλά έχουν κολλήσει.

Ευχαριστώ .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το floppy,το δικό μου δουλεύει ακόμα και η μπαταρία κρατάει τα presset.

Καλό αυτό. Συνήθως το floppy είναι το πρώτο πράγμα που χαλάει σε αυτό το μηχάνημα. Και δεν βρίσκεις και ίδιο.

 

Ερώτηση, μπορώ να αλλάξω την μπαταρία μόνος μου, και σε ποιο σημείο του οργάνου βρίσκετε?

Με την μπαταρία ισχύει το εξής περίεργο : ενώ το manual γράφει ότι κρατάει κάποια χρόνια (γύρω στα 5) η δικιά μου έχει ξεπεράσει τα 17 και μάλλον επαναφορτίζεται γιατί αλλιώς δεν εξηγείται... Οπότε καλύτερα μην κάνεις καμμία κίνηση πριν αποκτήσεις πρόβλημα με αυτήν.

 

Και κάτι ακόμα, που θα βρω τα buton που αλλάζουν προγράμματα κτλ. γιατί πολλά έχουν κολλήσει.

Πριν κάνεις αλλαγή δοκίμασε να τα πατήσεις - όχι πολύ δυνατά - αρκετές φορές γιατί μερικές φορές αυτό τα κάνει να ξεκολλάνε.

Δυστυχώς δεν ξέρω που έχει τέτοια κουμπιά : ρωτά κάποιον γνωστό σου ηλεκτρονικό ή πάρε κανένα τηλέφωνο στο Νάκα μήπως έχουν ιδέα (μην τους το πας πάντως).

 

Μην ξεχνάμε ότι πολλά πράγματα μπορούν να γίνουν μέσω σύνδεσης με Η/Υ. Ετσι έκανα κι εγώ όταν χάλασε το floppy : φόρτωνα τους ήχους μέσω του Η/Υ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το floppy και εμενα ειχε χαλασει πριν κατι χρονια,αλλα ενα μελος του noiz μου το αντικατεστησε πολυ ευκολα και πολυ φτηνα.

 

Και καποια κουμπια που δεν δουλευαν, μου το ανοιξε, πηρε ενα κομπρεσερακι αερα και το καθαρισε, και τα κουμπια ολα δουλευουν.Η δουλεια εγινε, πριν 5-6 χρονια.

 

Το εχω και εγω καμμια 15 χρονια και η μπαταρια καλα κραταει.

 

Μην ξεχνάμε ότι πολλά πράγματα μπορούν να γίνουν μέσω σύνδεσης με Η/Υ. Ετσι έκανα κι εγώ όταν χάλασε το floppy : φόρτωνα τους ήχους μέσω του Η/Υ.

 

Τι ακριβως εκανες; Τι εννοεις φορτωνες ηχους;

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβως εκανες; Τι εννοεις φορτωνες ηχους;

 

Αντί να φορτώνω τους ήχους από το floppy τους έστελνα από midi με system exclusive messages.

Δυστυχώς, βέβαια, έπρεπε να μετατρέψω πρώτα το format από τη δισκέτα στη μορφή sysex που περίμενε το sy77 (πίκρααα).

Οι δισκέτες διαβάζονται κανονικά από το PC αν και χωράνε 720 kbytes βέβαια.

 

Μπράβο υποστήριξη πάντως με το floppy ! Πρέπει να έγινε παλιά αυτό γιατί σε διάφορα forum έχω διαβάσει ότι δεν είναι εύκολο να βρεις το μοντέλο αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα προς το παρών παρόλο που κουβαλάει 14 χρόνια στην πλάτη του δεν μου παρουσίασε ποτέ πρόβλημα εκτός από ένα led που έχει καεί όταν πηγαίνεις στο 15 present.

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε ενα καινουριο της yamaha αυτην την φορα(18€)..ελπιζω να γινεται σε σενα γιατι ειναι παλιο,μετα μπορεις να αλλαξει τα καλωδια με το κολητηρι..το εκανα εγω,δεν ειναι τιποτα,αλλα σε μενα παλι δεν επιασε για ηταν θεμα προγραματισμου του synth,δηλ εννοω οτι με πατημα που εκανα το πληκτρο ασχετα με την πολικοτητα επερνε 0 (ποσοστο sustain) οταν το αφηνα επερνε 127 ποσοστο..αρα δεν το ενοιαζε + - αλλα τι ρυθμηστηκε να κανει...να αφηνει η να κοβει..αρα υπαρχει η περιπτωση να μην γινει τιποτα με αλλαγη καλωδιου στα pin εσωτερικα στο πενταλ..κανε κοληση και αν δεν πιασει παρε yamaha sustain το απλο με 18€.αλλα ψαξε καλα στο οργανο μην εχει τιποτα να αλλαξεις πολικοτητα γιατι θα εχει προβλημα και στο επομενο πεταλι αμα ισχυουν ολα τα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου