Προς το περιεχόμενο

Fx Loop αποριες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκιμασα εναν soldano απιστευτο αλλα δεν ειχει fx loops.

υπαρχει τροπος να βαλουμε εφε και να εχει το αποτελεσμα που θα ειχε με fx loop.

κυριως το delay και τα reverb ακουγονται τελεια σε fx loop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το FX Loop είναι ουσιαστικά η παράκαμψη της προενίσχυσης του ενισχυτή. Από 'κεί και πέρα, ποιός soldano δεν έχει λούπα?  ??? Περίεργο μου φαίνεται.

 

Όπως και να'χει, δοκίμασε τα εφφέ που θες πάνω στον ενισχυτή ως είναι, και άμα σου αρέσει πάρ'τον, αλλιώς κοίτα κανέναν άλλο. Εναλλακτικά, αν σ'αρέσει τόσο υπερβολικά πολύ ο ενισχυτής, πήγαινέ τον σε κάποιον μάστορα και πες του να σου προσθέσει fx loop, γίνεται - αν και δεν θα το συνιστούσα, γιατί πέφτει αρκετά η τιμή μεταπώλησης. Εκτός βέβαια αν τρελαίνεσαι να'χεις εφφέ στη λούπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά όσα γράφει ο Xminor. Mάλλον δοκίμασες τον Astroverb που όντως δεν έχει effects loop. Αντί να βιαστούμε να πούμε ότι είναι σοβαρή απώλεια, ας θυμηθούμε την κύρια χρήση του που είναι plug-in-and-rock χωρίς πολλά-πολλά εφφέ, βγάζοντας ένα ωραίο pre και power dist. από τα "λίγα" βατ του σε ψηλές ρυθμίσεις του vol. χωρίς να κουφαίνεις τον εαυτό σου ή τους συμπαίκτες σου, κάτι βεβαίως που θα σου χαρίσει και την συμπάθεια του ηχολήπτη και των γειτόνων (χλωμό σε κάθε περίπτωση το τελευταίο αλλά τεσπα...)

 

Αν όντως τα εφφέ όπως πχ. delay δεν ακουστούν τόσο ωραία (όταν παίζεις ΔΥΝΑΤΑ, βεβαίως) τότε μπορείς να αλλάξεις την πρώτη προενισχύτρια με κάποια μικρότερου gain, να βάλεις κάποιο πιο ευαίσθητο μεγάφωνο και με πιο πολλά βατ και τέλος, αν πράγματι δεν μπορείς να τον αποχωριστείς, να προχωρήσεις στο mod της προσθήκης ενός effects loop.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο εδω μπορει να λυσει το προβλημα σου...

 

http://www.xotic.us/effects/x_blender/

 

Αν εχω καταλαβει σωστα, ειναι FX-LOOP σε μορφη πεταλακίου. Δεν το εχω δει ομως να δουλευει real-time και γι αυτο επιφυλασσομαι. Ριξ΄του μια ματια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εννοω αυτο.

Ολοι μου ειπαν οτι το fx loop ριχνει την ποιοτητα ηχου του ενυσχητη (αν και μου φαινετε πολυ κουλο αυτο ειδικα αν ειναι καλης ποιοτιτας) και οτι για αυτο ο soldano δεν εχει.

Αλλα ολοι ξερουμε οτι ενα delay ειναι 100 φορες καλητερο στο fx loop.

Γενικα υπαρχει κανενα κολπο, (αυτο το πεταλη xotic effect παλο στελνει το σημα απο μπροστα, αρα δεν θα εχει αποτελεσμα αν βαλω γκαζι απο τον amp) που π.χ να μπαινει μετα τον ενυσχητη και πριν την καμπινα, η κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως, κι εμενα μου φανηκε κουλο το x-otic για τους ιδιους λογους που αναφερεις κι εσυ. Παντως δεν αποκλειω και το ενδεχομενο να εχουν κανει καμια καλη μαγκια που δεν μπορω να φανταστω, και να δουλευει μια χαρα. Γι αυτο σου ειπα να το ψάξεις. Τωρα, για τον αν το λουπ ριχνει την ποιοτητα του ενυσχητη, μαλλον μουφα μου φαινεται, εγω προσφατα αγορασα ενα mesa-boogie express 5/50 που έχει loop και βάζοντας delay (boss dd-20) και mxr 10 band EQ στη λουπα, εχω βρει την υγειά μου. Πολυ κοντά στον ιδανικο ηχο που έχω στα αυτια μου. Ας μας πουν και οι υπολοιποι τη γνωμη τους...

 

 

edit: Θεωρώ αυτονοητο (ας με διαψευσει καποιος) οτι αν θες να χρησημοποιησεις το γκαζι του ενυσχητη ΚΑΙ εφε τυπου delay, reverb κ.ο.κ τοτε η λουπα ειναι μονοδρομος. Αληθεια, εχετε ακουσει delay "πριν" την προενυσχηση, με hi-gain ηχο??? Αισχος!!! (τι ρωτάω, σιγουρα εχετε ακουσει...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν θες να χρησιμοποιησεις το βρωμικο καναλι του ενισχυτη (δεν ξερω καν αν εχει βρωμικο καναλι) τοτε το Effect Loop ειναι αχρηστο,μια και τα delay ακουγονται καλυτερα ΜΠΡΟΣΤΑ απο εναν ΚΑΘΑΡΟ ενισχυτη παρα στη λουπα του .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως ετσι ειναι

εβγαλα προσφατα το delay απο το fx του orange το εβαλα εισοδο ...και παιζει πολυυυ ζεστα!

Βεβαια ετσι θα πρεπει να παιζεις με dist pedal πριν απο το delay ...

οποτε το εβαλα στη θεση του παλι :)

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου