Προς το περιεχόμενο

Nuendo Keyboard Control, how to?


hartzoul

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με κάτι φίλους χρησιμοποιούμε το nuendo την ώρα που παίζουμε live.

Το κακό είναι ότι δεν έχουμε την δυνατότητα χειρισμού-αλλαγής πολλών ρυθμίσεων σε real time.

Εγώ έχω μια ακουστική και σε κάποια κομμάτια θέλω να βάλω ένα effect μέσω του Inspector, στο κανάλι μου (ένα insert effect)

Θέλω λοιπόν σε κάποια κομμάτια να έχω πχ ένα flanger του guiter rig3, μέσω του nuendo και να το ενεργοποιώ - απενεργοποιώ με το πόδι.

 

Θα μου πειτε "Πάρε ένα MIDI foot controller". Το να ενεργοποιήσω όμως ή να απενεργοποιήσω ένα μόνο insert effect, ή και όλα τα effects σε ένα μόνο κανάλι, δεν γίνεται με κάποια συνηθισμένη εντολή του Nuendo. Δεν υπάρχει καταχωρημένη τέτοια δυνατότητα, ούτε παρέχεται το γνωστό "learn feature" για να αποτυπώσω μια τέτοια εντολή σε κάποιο MIDI foot controller.

 

Σκέφτηκα λοιπον να έχω ένα PC keyboard στα πόδια μου, να του ξυλώσω τα περισσότερα κουμπιά, και να αφήσω καμιά δεκαριά τα οποία θα καταχωρήσω

μεσω του file-->key Commannds να κάνουν κάποιες βασικές λειτουργίες. Μου φαίνεται πολύ καλό και πρακτικό, αλλά και πάλι, μέσω του key commands,

δεν βρισκω την δυνατότητα να turn on/off κάποιο insert effect σε ένα καναλι.

 

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να παρέχει MIDI control σε κάποια εφαρμοφή, και μεσω του πληκτρολογίου να μπορώ να καταγράψω μια κίνηση που να εκτελώ μετα με ένα κουμπί?

Κάποιο πρόγραμμα που να κάνει κάτι σαν αυτό?

 

Αυτό που έχω καταφέρει, μέσω του key commands, είναι να παρακάμπτω όλα τα insert effects, σε όλα τα καναλια... αλλά αυτό δεν με βολεύει.

Συγκεκριμένα αν πας File-->Key Commands  kai meta  Mixer-->Bypass:Inserts βάζεις ότι κουμπί θες και ΟΚ

 

Επίσης βρήκα και αυτό, gia to Cubase. Θα με βόλευε αν  κάτι αντίστοιχο υπάρχει στο nuendo.

 

Λέτε το User Panel που υπάρχει στο Inspector του nuendo να κάνει κάτι αντίστοιχο?

 

Κάθε απάντηση και γνώμη θα με βοηθήσει πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μάλλον η απάντησή μου θα είναι αρκετά μεγάλη  ;D και για να σε γλυτώσω από άσκοπες πληροφορίες, μπορείς να μου πεις αν υπάρχει στο nuendo κάποιο μενού "Devices" με υποεπιλογή "Device setup" ή "Generic device setup"? (ή κάτι τέτοιο; )

 

Αυτά που μπορώ να προτείνω, ξέρω ότι γίνονται στο cubase, που -απ'ότι ακούω- είναι πάνω/κάτω το ίδιο σαν interface, αλλά ας το σιγουρέψουμε καλού κακού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μενού Devices με υπομενού Device Setup  στο Nuendo.

Πιο συγκεκριμένα, κάνει πολύ σημαντικές λειτουργίες για το πρόγραμμα, όπως Inputs-outputs, midi devices κλπ.

 

Αν όμως την συγκεκριμένη λειτουργία την στηρίζει το Cubase, τότε πείτε μου το για να παίξουμε με αυτό  αντό για το Nuendo, μιας και εχουν πολλά κοινά στοιχεία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.

 

Πήγαινε στο μενού Devices/Device Setup και ψάξε για μια επιλογή "Generic Remote Surface" ή κάτι τέτοιο. Κάπου πάνω αριστερά υπάρχει ένα κουμπάκι με ένα "+" επάνω. Πάτα το και θα δημιουργήσει ένα generic remote surface. Αυτό είναι ουσιαστικά το interface του cubase/nuendo για να μπορεί να ελεγθεί από οποιαδήποτε συσκευή (επιφάνεια ελέγχου) στέλνει και δέχεται midi, ακόμα και όταν δεν υποστηρίζεται απ'ευθείας απ'την Steinberg.

 

Όταν επιλέγεις το surface αυτό στο μενού, σου ανοίγει κάποιες επιλογές. Αρχικά πρέπει να καθορίσεις σε ποιες θύρες midi είναι συνδεδεμένη η επιφάνεια ελέγχου. Έπειτα υπάρχουν δύο λίστες, όπου στην πρώτη δηλώνεις ποια μυνήματα midi θα στέλνει η συσκευή (Πχ. CC, Note On/Off με συγκεκριμένες τιμές κτλ.), και στη δεύτερη αντιστοιχίζεις αυτά τα μηνύματα με λειτουργίες του cubase.

 

Στην περίπτωσή σου, φαντάζομαι ότι θα πρέπει να δηλώσεις κάποιο Note Οn μήνυμα με κατάλληλη τιμή στην πρώτη λίστα (υπάρχει midi learn εδώ, οπότε μην ανυσηχείς για την "κατάλληλη τιμή") Όταν θα το επιλέξεις στη δεύτερη λίστα θα σου βγάζει διαδοχικά pop-up menu με διάφορες εντολές για να του αντιστοιχήσεις. Εσύ θα πρέπει να διαλέξεις "Mixer ή "VST Mixer", μετά το audio track που σε ενδιαφέρει, και μετά το plugin που θέλεις (θα σου βγάλει λίστα με όλα τα Insert) και τέλος την επιλογή "bypass". Με αυτό τον τρόπο μπορείς να ελέγξεις οτιδήποτε, από εντολές transport, μέχρι οποιαδήποτε ρύθμιση σε οποιοδήποτε Plugin.

 

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω, κατά πόσο θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις πληκτρολόγιο υπολογιστή για αυτή τη δουλειά (και να είναι πρακτικό)... Εκτός του ότι δεν έχει νόημα να χαλάσεις κουμπιά που αργά ή γρήγορα θα χρειαστείς, θα πρέπει να βρεις κάποια εφαρμογή που να μπορεί να στέλνει μηνύματα midi παιγμένα από το pc keyboard, καθώς και κάποια εφαρμογή για virtual midi ports (πχ. midi yoke) ώστε να τα στέλνεις στο cubase/nuendo.

Δεν έχω ιδέα από foot switches/controllers, αλλά πιστεύω ότι κάτι τέτοιο (http://www.thomann.de/gb/behringer_fcb_1010.htm?sid=8e9bed9cdefbcf7a8bbacd0d1be54b78) είναι ό,τι ακριβώς ψάχνεις. Εκτός κι'αν έχεις ήδη κάτι αντίστοιχο που να μπορεί να στείλει midi.

 

Αυτή είναι η διαδικασία σε γενικές γραμμές. Ελπίζω να βγάζεις άκρη όπως τα έγραψα, γιατί πραγματικά θέλει αρκετό "λιώσιμο" αν δεν σου δείξει κανείς... Ελπίζω να μην έχω κανένα λαθάκι κάπου, έχει αρκετό καιρό που τα έκανα αυτά τελευταία φορά και δυστυχώς έχω και το cubase σε άλλο partition, οπότε δεν μπορώ να ξανατσεκάρω κάποιες λεπτομέρειες... Πάντως αν κολλήσεις κάπου, πες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ ΠΑΡΑ πολύ για τις κατατοπιστικότατες πληροφορίες!

 

Θα το ψάξω και θα σε ενημερώσω!

Το MIDI foot controller της Behringer το έχω στα υπ'οψιν για αγορά, και μάλλον εκεί θα καταλήξω, αρκεί να επιβεβαιώσω την ικανότητα εκτέλεσης των εντολών που θέλω.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Μπασίστας έχει την Boss GT-10B πεταλιέρα και δοκίμασα να την συνδέσω μέσω USB στο PC. Στο Nuendo Ομως λειτουργεί με τον MOTU ASIO driver, για να παίξουν οι δύο MOTU 8pre που χρησιμοποιούμε. Με τον ΜΟTU Asio Driver, δεν γίνεται να "δει" την πεταλιέρα το Nuendo, μέσω της USB (η οποία usb δεν βρίσκεται στην κάρτα ήχου πάνω, αλλά στο PC).

 

Ο μόνος τρόπος για να δεί την πεταλιέρα, είναι να χρησιμοποιήσω τον ASIO multimedia driver, o οποίος δεν μας κάνει λόγω υψηλού latency....

 

Αν μέχρι εδώ έχω κάνει κάποιο λάθος, ας με ενημερώσει κάποιος, μήπως μπορώ να βγάλω άκρη με το USB...

 

Οπότε το συμπέρασμα είναι ότι θα πρέπει να συνδέσω την πεταλιέρα από το MIDI OUT στο MIDI IN της κάρτας ήχου. Έτσι και έκανα, και μπόρεσε να την δει το nuendo. Απλά ζορίζομαι λίγο ακόμη στο να δεχθεί μήνυμα το nuendo από την πεταλιέρα.

Πηγαίνω Device -> Device setup και στα ΜΙDI INPUTS βλέπω την #8pre1, όπου και έχω συνδέσει την πεταλιέρα. Όλα καλα ως εδώ.

Πρόσθεσα Generic Remote, ρύθμισα το MIDI input στο #8pre, και προσπαθώ στον πάνω πίνακα, (upper table) να αλλάξει κάποια τιμή στην στήλη channel, πατώντας κουμπάκια στην πεταλιέρα, αλλά τίποτα....

 

Το ΜIDI Status το έχω βάλει στο Controller, αν το βάλω κάπου αλλού και πατήσω Learn, ξαναγυρίζει στο Controller. Τέλος στα Flags έχω βάλει το receive μόνο.  Καποια στιγμή μου έβγαλε address 80, και χάρηκα, αλλά δεν ξαναέγινε κάτι τέτοιο, μόνο μία φορά.

 

Κάνω κάτι λάθος?

Πρέπει να πειράξω τις ΜIDI ρυθμίσεις της πεταλιέρας? Εχει και Omni, με επιλογές Omni on/off.

Έχει και RX Channel, με τιμες 1-16... Τα αλλάζω, ψάχνομαι αλλά δεν έχω βγάλει άκρη.

 

Αν μπορεί κάποιος να μου ρίξει λίγο φως...

 

Ευχαριστώ, sorry για το μεγάλο κείμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Μπασίστας έχει την Boss GT-10B πεταλιέρα και δοκίμασα να την συνδέσω μέσω USB στο PC. Στο Nuendo Ομως λειτουργεί με τον MOTU ASIO driver, για να παίξουν οι δύο MOTU 8pre που χρησιμοποιούμε. Με τον ΜΟTU Asio Driver, δεν γίνεται να "δει" την πεταλιέρα το Nuendo, μέσω της USB (η οποία usb δεν βρίσκεται στην κάρτα ήχου πάνω, αλλά στο PC).

 

Ο μόνος τρόπος για να δεί την πεταλιέρα, είναι να χρησιμοποιήσω τον ASIO multimedia driver, o οποίος δεν μας κάνει λόγω υψηλού latency....

 

Αν μέχρι εδώ έχω κάνει κάποιο λάθος, ας με ενημερώσει κάποιος, μήπως μπορώ να βγάλω άκρη με το USB...

 

Σε αυτό το κομμάτι δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν γνωρίζω τη συγκεκριμένη πεταλιέρα. (γενικά είμαι άσχετος από πεταλιέρες)

Πιο συγκεκριμμένα, δεν ξέρω αν στέλνει μηνύματα midi στον υπολογιστή μέσω usb και έχει απλά τις midi θύρες σαν εξτρά midi interface για να συνδέσεις hardware, ή αν πρέπει να συνδέσεις τον υπολογιστή στο midi in της. Κάποια controller έχουν διάφορα "operational modes" που καθορίζουν αυτή ακριβώς τη συμπεριφορά. Σου προτείνω να πάρεις το manual της από τον μπασίστα ή να το κατεβάσεις και να διαβάσεις λεπτομερώς τι λέει για αυτό το θέμα. Λογικά θα έχει και εικόνες με τις σωστές συνδεσμολογίες. Θα σε γλυτώσει από αρκετό κόπο. Δες επίσης μήπως μπορείς να καθορίσεις τον τύπο και τις διευθύνσεις των μηνυμάτων Midi που θα στέλνει.

 

 

Πρόσθεσα Generic Remote, ρύθμισα το MIDI input στο #8pre, και προσπαθώ στον πάνω πίνακα, (upper table) να αλλάξει κάποια τιμή στην στήλη channel, πατώντας κουμπάκια στην πεταλιέρα, αλλά τίποτα....

 

Το ΜIDI Status το έχω βάλει στο Controller, αν το βάλω κάπου αλλού και πατήσω Learn, ξαναγυρίζει στο Controller. Τέλος στα Flags έχω βάλει το receive μόνο.  Καποια στιγμή μου έβγαλε address 80, και χάρηκα, αλλά δεν ξαναέγινε κάτι τέτοιο, μόνο μία φορά.

Πρώτα, σιγουρέψου αν καταλαβαίνει το nuendo ότι έρχονται midi μηνύματα απ'την πεταλιέρα... Υπάρχουν δύο μικρές γραφικές μπάρες στο transport panel που λέγονται "midi activity". (αν δεν είναι ορατές κάνε δεξί κλίκ και ενεργοποίησε το) Αν τρεμοπαίζει η αριστερή, σημαίνει ότι υπάρχουν εισερχόμενα midi, το ίδιο για την δεξιά για εξερχόμενα... Βλέπεις καμιά κίνηση όταν πατάς στην πεταλιέρα;

 

Επίσης είσαι σίγουρος ότι κάνεις το Midi learn σωστα; Πρέπει να κρατήσεις το κουμπάκι "Learn" πατημένο με το ποντίκι, μετά να "στείλεις το μήνυμα" απ'την πεταλιέρα μερικές φορές, και μετά να αφήσεις το κουμπί του ποντικιού. Αν δεν δουλεύει ούτε έτσι, μπορεί να μην είναι ρυθμισμένα σωστά τα μηνύματα απ'την πεταλιέρα. Διάβασε το manual, ή προσπάθησε να γράψεις εσύ τις διευθύνσεις midi (αν τις ξέρεις) χωρίς midi learn.

 

Για το omni, φαντάζομαι δεν θα έχει σημασία αφού προς το παρόν δεν μας ενδιαφέρει αν παίρνει σήματα η πεταλιέρα. Για το RX Channel δεν γνωρίζω τίποτα, δες τι λέει το manual. Όσο για το flags στα μηνύματα του generic remote, λογικά με receive μόνο θα είσαι ok. Δοκίμασε να βάλεις και transmit αν θέλεις αμφίδρομη επικοινωνία αλλά να ξέρεις ότι μπορεί να σου κολλήσει το μηχάνημα αν δεν έχεις καταλάβει καλά πώς και από που επικοινωνούν το pc και η πεταλιέρα (μπορεί να γίνει κάποια "ατέλειωτη" midi λούπα μεταξύ τους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paidia kalispera epeidi eimai kainourgia kai dn ta pw kala me ola auta elpizw na eimai swsta  :-[

thelw na kanw mia erwtisi sxetika me to nuendo

ginetai na paroume ena palio kommati kai na katharisoume ton hxo?

 

καλύτερα το Adobe Audition για τετοιες δουλειες. Πιο ευχρηστο, πιο καταλληλο ισως κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου