Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για αγορα μικρου λαμπατου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν έχει νόημα η ανάλυση σε αυτό το τόπικ, αλλά μιας και το θέμα έχει συζητηθεί ήδη πολλές φορές, θα τα πω μαζεμένα :

 

-τα 5W είναι υπεραρκετά για practice σε σπίτι, από πλευρά στάθμης έντασης

-η χαμηλή τιμή των μικρών λαμπάτων δεν είναι τυχαία : τα μεγάφωνα και η ποιότητα κατασκευής των καμπινών προδίδουν το μηδαμινο τους κόστος

-στις περισσότερες περιπτώσεις τα παραπάνω προκαλούν "boxy" ήχο (που οφείλεται και στη μικρή καμπίνα και στην ποιότητα κατασκευής), αλλά και τριγμούς, συντονισμούς κλπ.

-το σπάσιμο του ενισχυτή σε χαμηλές εντάσεις είναι το βασικό τους προτέρημα, αλλά η συχνή απουσία effect loop, στερεί τη δυνατότητα χρησης κάποιων εφέ (πχ delay) σε αυτή τη ρύθμιση

-η λύση κεφαλής-καμπίνας απαλείφει σχεδόν τα προβλήματα thin-boxy ήχων, αλλά ταυτόχρονα θυσιάζει την ευκολία της πλήρους φορητότητας

 

έχω αρκετούς μικρούς λαμπάτους και έχω δοκιμάσει εκτενώς περισσότερους. Πέραν του οτι είναι πανέμορφα κιθαριστικά gadgets με ιδιαίτερες χροιές, ισχυρίζομαι οτι με οποιονδήποτε modeling ενισχυτή στην ίδια κατηγορία χρημάτων, παίρνουμε σχεδόν πάντα καλυτερο ήχο για τα περισσότερα μουσικά είδη και ταυτόχρονα μια σειρά από άλλες ευκολίες (μικρότερα επίπεδα θορύβου,εξοδος για ακουστικα, rec out, onboard fx κλπ)

 

Ενας μικρός ενισχυτής μπορεί κάλλιστα να αποτελεί ενα καταπληκτικό εργαλείο για κάθε περίσταση, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα κοστίζει 150-250€. Αν αυτό είναι το budget και αφορά στην αγορά ενός ενισχυτή που θα χρησιμοποιείται σαν κύριος (δηλαδή δεν υπάρχει διαθέσιμος και κάποιος κανονικός-αξιόπιστος ενισχυτής), τότε δεν θεωρώ οτι είναι η καλύτερη αγορά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου