Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με μαγνήτη κιθάρας HELP!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια epiphone les paul standard απο θωμα

χθες έπαιζα στον neck μαγνήτη και όταν άλλαξα στον bridge η ένταση του ήχου μειώθηκε αρκετά. Είπα πως έφταιγε το καλώδιο και έτσι το άλλαξα με ένα καινούργιο που είχα, και όλα οκ... (ή μάλλον έτσι πίστευα!)

 

 

Απόψε πάλι τα ίδια!!!! Όμως αυτή τη φορά ο ήχος του bridge ίσα που ακούγεται, τόσο με το παλιό όσο και με το καινούργιο καλώδιο!

 

 

Τι φταίει??????? Τι πρέπει να κάνω???  ???

 

(έχω πανικοβληθεί λίγο) :-[

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Oι epiphone Lp έχουν ένα θέμα με τον 3 θέσιο επιλογέα μαγνητών και παρουσιάζουν ακριβώς αυτό το φαινόμενο. Δεν χρειάζεται να πανικοβάλλεσαι, είναι ένα στάνταρντ πρόβλημα που λύνεται με 3 τρόπους:

α) η αλλαγή του επιλογέα μπορεί να γίνει από τεχνικό και να μπει νέος καλύτερος επιλογέας(όχι epiphone πάλι...) με μερικές κολλήσεις. Η εργασία της αλλαγής μπορεί να κοστίσει ~10ευρώ

β) η επισκευή του επιλογέα. Ο επιλογέας έχει 3 ελάσματα για επαφές και χαλαρώνουν με τη χρήση πολύ εύκολα. Ένα τεχνικός μπορεί άνετα να λυγίσει λίγο τα ελάσματα και να τα ψεκάσει με καθαριστικό επαφών για να κάνουν καλή αγωγή. Η αλλαγή με νέο επιλογέα είναι πιο σίγουρη λύση πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλλαγή με νέο επιλογέα είναι πιο σίγουρη λύση πάντως...

Έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με τη Gibson μου...που βρίσκουμε στην Αθήνα ένα καλό επιλογέα?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι ένα στάνταρντ πρόβλημα που λύνεται με 3 τρόπους:

α) η αλλαγή του επιλογέα μπορεί να γίνει από τεχνικό και να μπει νέος καλύτερος επιλογέας(όχι epiphone πάλι...) με μερικές κολλήσεις. Η εργασία της αλλαγής μπορεί να κοστίσει ~10ευρώ

β) η επισκευή του επιλογέα. Ο επιλογέας έχει 3 ελάσματα για επαφές και χαλαρώνουν με τη χρήση πολύ εύκολα. Ένα τεχνικός μπορεί άνετα να λυγίσει λίγο τα ελάσματα και να τα ψεκάσει με καθαριστικό επαφών για να κάνουν καλή αγωγή. Η αλλαγή με νέο επιλογέα είναι πιο σίγουρη λύση πάντως...

τον 3ο δεν μας τον ειπες - να μεινουμε με την απορια ??  ;D ;D ;D

 

Έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με τη Gibson μου...που βρίσκουμε στην Αθήνα ένα καλό επιλογέα?

με gibson ?? παραξενο μου κανει εκτως και αν το εχεις ξεφτιλισει στο πανω κατω - στο guitarstore ξερω οτι εχει gibson parts παντως.......αν σε βοηθησα.......... ??? ???

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα όλα οκ !!!!

 

Νομίζω οτι οι μαγνητες είναι passive... Ανοιξα και πίσω τα καπάκια (έτσι απο περιέργεια)... Δεν είδα κάτι κομμένο... Ούτε είδα να μπαίνει κάπου μπαταρία.

 

Ξέρω οτι οτιδήποτε απο parts μπορούμε να βρούμε στο ebay. Τώρα τι είναι καλό και τι όχι δεν ξέρω.... Αν ξαναπαρουσιαστεί το πρόβλημα θα σας πω για περεταίρω συμβουλές :) ....

 

Ευχαριστώ πολύ :)

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με τη Gibson μου...που βρίσκουμε στην Αθήνα ένα καλό επιλογέα?

Κλασσικά Bon Studio ή εδώ

http://www.voodoomusic.gr/php/plugins/shop/shop/?p=productsList&sWord=toggle

έχω έναν τέτοιο της all parts 15ετίας και ακόμα παίζει άψογα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ αν χρειαστεί να παρω ποιον πρέπει να πάρω??? (θυμίζω: epiphone lp standard)

Τα ίδια με παραπάνω, απλά εσένα μπορεί ο διακόπτης (λόγο epiphone) να είναι ο κινέζικος κλειστού τύπου 3 way, οπότε και το αναφέρεις έτσι στο όποιο κατάστημα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου