Προς το περιεχόμενο

Λυχνίες και μεταλλικός θόρυβος/κουδούνισμα/τριξιμο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα!

 

σήμερα πήγα και αγόρασα ένα σετάκι ματσαρισμένες λυχνίες el84 για τον ενισχυτή μου ο οποίος παρουσίαζε το παρακάτω πρόβλημα:

 

βάραγα μια νότα και μαζί τις ακουγόταν ένα μεταλλικό τρίξιμο (ζζζζζζ) το οποίο συνεχιζόταν στην ίδια ένταση ανεξάρτητα απο το decay της νότας. Υπέθεσα πως μπορεί να βγαινει απο τις ταλαιπωρημένες τελικές μου, οπότε πήρα το νέο σετάκι.

 

όταν τις έβγαλα απο το κουτι, τις κούνησα διπλα στο αφτι μου και ανακάλυψα πως η μια δεν έκανε καθολου θορυβο απο μέσα (ισως ενα ελαφρυτατο ηχο καποιου ελασματος) αλλά η άλλη εβγαζε απο μέσα της ενα μεταλλικο θορυβο οπως οι λάμπες βολφραμιου που εχουν καει.

 

φυσικά με το ματι καμια διαφορα, στο κουνημα ομως η μια ακουγοταν η αλλη οχι.

 

τις έβαλα στον ενισχυτη, και το πρόβλημα που ειχαν οι προηγουμενες (οι οποιες δεν βγαζαν θορυβο στο κουνημα) σταμάτησε.

 

το θέμα είναι οτι τώρα με τις καινούριες πάλι εχω το ιδιο φαινομενο, απλά το ζζζζζζ ειναι διαφορετικό με πριν, ακουγεται σε πολύ μικρότερο βαθμό και μονο σε συγκεκριμένες νοτες, καθως και σε υψηλότερες εντάσεις.

 

 

αναρωτιέμαι αν έκανα μια τρυπα στο νερό με την αγορά νεων λυχνιών.

 

μήπως φταίει καμια προενισχυτρια?

 

η καινουρια λυχνια που οταν την κουναω κανει θορυβο μπορει να είναι καλή? να τις πάω για αλλαγή?

 

 

γενικά πως καταλαβαινουμε αν η λυχνια που πηραμε ειναι καλή?

 

 

ευχαριστώ και συγγνώμη για τα πολλά λογια

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφείλεται μάλλον σε συντονισμό λυχνιών, των προενισχυτικών ή κατά πάσα πιθανότητα των τελικών. Πολύ συνηθισμένο πρόβλημα. Κοίτα αυτά τα τρία θρεντ - έχουν πολλές πληροφορίες επί του θέματος (και σε δυο από αυτά περιγράφω τι έκανα εγώ):

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=183324.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=167243.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=168520.0

 

Οι πιο προφανείς μικροφωνισμοί (αλλά όχι όλοι, απλά οι πιο "τρανταχτοί" σε βαθμό που να καθίσταται η λυχνία ελαττωματική και να δικαιολογείται επιστροφή) ακούγονται όταν ο ενισχυτής είναι αναμμένος: παίρνεις ένα μολυβάκι με μια γομίτσα στην άκρη και τις χτυπάς ελαφρά μια-μια. Αν ο ήχος ακουστεί (...στο πολλαπλάσιο) από τον ενισχυτή τότε εκείνη η λυχνία είναι ο κύριος φταίχτης. Το πρόβλημα πάντως μπορεί να υπάρχει ακόμη κι αν το τεστ αυτό δεν αποκαλύψει τον ένοχο. Πχ. εγώ ξέρω ποια μου το κάνει αλλά δεν με απασχολεί μιας και έχω αυτά τα tube dampers (για τις τελικές) που δουλεύουν άψογα: http://herbiesaudiolab.net/guitar.htm

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks bloody!

 

αυριο θα δοκιμάσω αυτό με τη γομίτσα (αλήθεια πόσο ελαφρύ είναι το ελαφρά που λες? ;D) και βλέπουμε.

 

ένα ακόμα στοιχείο είναι οτι και οι παλιές λάμπες δεν το καναν αυτό ένα χρόνο τώρα. Μάλλον απο την πολλή χρήση ξεχαρβαλώθηκαν? Γιναν επιρρεπείς στις ταλαντώσεις του ηχείου?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκριβώς αυτό πιστεύω κι εγώ. Μου έχουν τύχει πχ. λυχνίες που στην αρχή ήταν οκ αλλά μετά άρχισαν να "κουδουνίζουν". Οι μοναδικές που λέγεται ότι δεν το παρουσιάζουν σχεδόν ποτέ (μιλάμε για κόμπο που γίνεται της κακομοίρας κι όχι για κεφαλές που τα πράγματα είναι πιο ήπια από πλευράς κραδασμών) είναι οι Sovtek οι οποίες έχουν παροιμιώδη αντοχή - έχω διαβάσει πως εχρησιμοποιούντο στα... ρωσικά MiG - αλλά μετριότατη ηχητική ποιότητα. Και σύμφωνα με τη δική μου πείρα οι τελικές είναι και το πιο κρίσιμο στάδιο στη διαμόρφωση της ποιότητας του καθαρού σου.

 

Όσο για το χτυπηματάκι... με ρέγουλα!  ;D Κοίτα πχ. εδώ (αν και το "riiiiiiiinnnng" δεν ακούγεται):

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετώπισα ένα παρόμοιο, αν όχι το ίδιο πρόβλημα τις προάλλες. Μετά πό 10'-15' παιξίματος, συνεχής μικροφωνισμός (ακόμη και με κλειστό το vol της κιθάρας). Το πρόβλημα ήταν μια από τις 6 προενισχύτριες.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω!

 

τα ειχα δει αυτα τα βιντεάκια πριν πολύ καιρο και τα ειχα ξεχασει!

 

μολις τον δοκίμασα, χτυπησα με δαχτυλο, με μολυβακι, ελαφρα, δυνατοτερα, αλλά τιποτα.

 

το μόνο που άκουσα ήταν το "ακουστικο" τριξιμο της μιας τελικής, τιποτα απο το μεγάφωνο ομως, και τον ειχα βαλει αρκετα δυνατα τον ενισχυτη.

 

οι προενισχυτριες μου δεν φαινεται να μικροφωνιζουν τοσο ευκολα οσο αυτουνου στο βιντεο, ομως εμενα δεν εχουν καλυμμα "βαρελάκι" αλλά απλά ενα συρμα ελαστικο που τις "πιεζει" και καλα προς τη βαση τους.

 

χτυπώντας την V1 με το μολυβι ακουσα εναν ακουστικό ήχο που μου φανηκε της ιδιας συχνότητας με αυτό το ελαχιστο ζζζ που ακουγεται τώρα. Ισως σε μεγαλυτερες εντασεις καταφερνει και περναει στο ηχειο? τι να πω.

 

οπως και να'χει ενταξει δεν ειναι και τιποτα σοβαρο, εγω ειμαι λιγο ψειρας μ'αυτα

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό είναι πως αυτός ο ήχος μπορεί να περάσει σε μια ηχογράφηση, και βεβαίως είναι και εκνευριστικός. Αλλά παίζουν και άλλοι παράγοντες, όπως πχ. η καμπίνα του κόμπο: αν δεν είναι στιβαρή οι κραδασμοί θα μεταδίδονται πιο εύκολα (ένας παλιός εφιάλτης μου με έναν Hot Rod Dlx. που είχα: συντονιζόταν πάντα - με το ανάλογο rriiiiiinnnnnnnnng - στη χαμηλή ρε). Άλλο παράδειγμα: oι Boogies από τον Μark IIc και μετά είχαν ελαστικούς δακτύλιους κάτω από τις βίδες της στήριξης του πάνω πάνελ έτσι ώστε οι κραδασμοί της καμπίνας να μεταδίδονται λιγότερο στις λυχνίες. Άλλες υλοποιήσεις είναι και άξιες βραβείου σε αυτό τον τομέα με φοβερή στήριξη, όπως πχ. αυτή του Koch Studiotone.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα δοκιμάσω να αλλαξω την V1 με καποια απο τις αλλες 2 να δω πως θα παει.

 

μπορει οι αλλες να σφιξουν καλύτερα.

 

μακάρι να τα καταφερω να αποκτησω κι εγώ εναν studiotone! τον εχω βαλει στο ματι καιρο τωρα...

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα ξαναδοκιμασα βρηκα τη νοτα που συντονιζει και τον γυρισα απο την αλλη, εβαλα το αφτι μου πολυ κοντα στις λαμπες (ευτυχως ειναι ολες εξω εξω) και πατουσα στην ταστιερα τη νοτα και ακουγα μια μια λαμπα.

 

ειμαι σιγουρος οτι ακουγεται απο τη μια τελική.

 

δεν κανει τιποτα στα χτυπηματακια με το μολυβι, συντονιζει ομως κατι μεσα της σε μια συχνοτητα. Ακουγεται δηλαδη το ιδιο ζζζ που ακουω απο το ηχειο, αλλα η ακουστικη βερσιον του μεσα απο τη λαμπα. Σα να ακους τη βελονα του πικαπ μαζι με τα ηχεια ενα πραμα ;D

 

αυτο θεωρειται προβλημα της λυχνιας, ετσι?

αυριο θα παω στον καγμακη να μου δωσει αλλες, ελπιζω να μην εχω προβληματα

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα στον καγμακη του το ειπα και ο ανθρωπος ειπε να μου δωσει ενα καινουριο σετ, μόνο που δεν ειχε αλλο σετ JJ οπότε πήρα ένα electro-harmonix να το δοκιμασω κιολας, δεν εχω ακουσει ποτε.

 

μια χαρά οι λαμπες, καθολου τριγμοί, εκτός απο απανθρωπες εντασεις που ειναι λογικο τριζει ολο το σπιτι!

 

 

α! καλές και οι electro-harmonix... ΣΑΝ να μου φανηκε οτι εχουν λιγο πιο "ζεστο" (μπασσατο εννοω) ήχο, ενώ οι JJ λίγο πιο πριμαριστό.

 

διαφορετικες.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου