Προς το περιεχόμενο

Η πιο ομορφη κιθαρα που εχετε δει


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτόν τον ήχο!

 

https://www.youtube.com/watch?v=j7kgyWgYZ0g

 

Σερ,απο κιθαρες και απο κιθαροπαιξιμο δεν πολυξερω αλλα.....

το Stop messin' καθε φορα που το ακουω ειναι σαν την πρωτη που το ακουσα,με πιανει απ'το λαιμο και με φτιαχνει.

 

Σχωρατε με για το off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 214
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Όχι ακριβώς. Κάνε έναν κόπο και διαβασε την ιστορία της συγκεκριμμένης κιθάρας και το πώς απο ένα εργοστασιακό (πιθανότατα) λάθος στην συνδεσμολογία/τοποθέτηση των μαγνητών προέκυψε ολόκληρη ηχητική σχολή.

Το γιατί την έδωσε ο Green καλύτερα να διαβάσεις (επίσης) τις συνθήκες και την τότε κατάσταση του και όχι να βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα "ελαφρά τη καρδία"...

Τέλος, η συγκεκριμμένη κιθάρα ΔΕΝ αξίζει αυτά τα χρήματα ως όργανο, τα αξίζει (για κάποιους) ως "η κιθάρα του Peter Green"...

 

Νέστορα,

το ζήτημα του ήχου -αυτού καθ'εαυτού- δεν είναι πλέον πρόβλημα.

Άλλωστε, ο συγκεκριμμένος ήχος χωρίς το ταλέντο και την αισθητική του Green ίσως δεν έγραφε την ιστορία που γνωρίζουμε...

Για του λόγου το αληθές (να είχα κανα διχίλιαρο... :'( ):

 

Γνωρίζω καλά και την ιστορία της κιθάρας και του Peter Green και τα συμπεράσματά μου, επίτρεψέ μου δεν είναι αυθαίρετα, γι' αυτό και επιμένω στα δάκτυλα και το γούστο του Green.

Όπως κι εσύ αναφέρεις παρακάτω, το ζήτημα του συγκεκριμένου ήχου της κιθάρας έχει εδώ και αρκετά χρόνια αποσαφηνισθεί...

Στην εποχή μας δυστυχώς δίνουμε μεγαλύτερη αξία στο μέσο και το αντικείμενο και πολύ λιγότερο στην δημιουργία, αν με καταλαβαίνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στην εποχή μας δυστυχώς δίνουμε μεγαλύτερη αξία στο μέσο και το αντικείμενο και πολύ λιγότερο στην δημιουργία, αν με καταλαβαίνεις...

 

Ασφαλώς καταλαβαίνω, no hard feelings  :).

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε, αίσχος. Ειδικά το λογότυπο εκεί τι το βάλανε?  ??? ::)

 

 

Ε,και οι ενισχυτες εκει το εχουν,οποτε μαλλον γι αυτο πηρε αυτη τη θεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέστορα,

το ζήτημα του ήχου -αυτού καθ'εαυτού- δεν είναι πλέον πρόβλημα.

Άλλωστε, ο συγκεκριμμένος ήχος χωρίς το ταλέντο και την αισθητική του Green ίσως δεν έγραφε την ιστορία που γνωρίζουμε...

Για του λόγου το αληθές (να είχα κανα διχίλιαρο... :'( ):

Ηλία το ξέρω, μάλιστα για τον συγκεκριμένο ήχο "χάλασα" μια custom shop Les Paul μου βάζοντας για bridge έναν Van Zandt με "ανάποδη καλωδίωση" και τη βρίσκω με 1000!  ;)

Εσύ την είδες βέβαια!

N.Z..jpg.1d2db7c68313093cef5293c12f0fb9a4.jpg

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλία το ξέρω, μάλιστα για τον συγκεκριμένο ήχο "χάλασα" μια custom shop Les Paul μου βάζοντας για bridge έναν Van Zandt με "ανάποδη καλωδίωση" και τη βρίσκω με 1000!  ;)

 

 

Δεν χρειαζεται να χαλασεις τιποτα την επομενη φορα,με ενα Push/pull pot εχεις και τον κανονικο και τον out of phase ηχο

 

phase-reverse.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Mια που πιάσαμε τον Peter Green και τον ήχο στη middle position, εντελώς πληροφοριακά, όσες φορές το έχω κάνει με τον καλωδιακό τρόπο, ο μαγνήτης παρέμεινε άθικτος, ενώ όσες (2) έχει γίνει με τον μηχανικό τρόπο (αντιστροφή του μαγνήτη) μέτρησα μια αύξηση στο DC resistance της τάξης των 0,5ΚΩ. Με ό,τι κι αν αυτό συνεπάγεται στην αλλαγή (ή και όχι) της συμπεριφοράς του ηχητικά.

 

Να βάλω και καμιά εργοστασιακή; (ξέρω το θρεντ είναι για ΤΗΝ πιο όμορφη κιθάρα, αλλά... ::) )

 

 

2400408846_gtr_frt_001_rr.png

1_StratotoneH49_1_002.jpg

4333_Rickenbacker_38112v69_fireglo_1242676_1.jpg

18995_Used_52_Les_Paul_Goldtop_24008_1.jpg

fe9231002797-xl-02.jpg

 

c9c26ed5f407c6da718e4de8557ba374.jpg

yamaha-sgv300-640996.jpg

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου