Προς το περιεχόμενο

Σώστη "συνδεσμολογία" μιας πεταλιέρας


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετα απο μια μικρη...ερευνα που εκανα σχετικα με το θεμα του να συνδεουμε τα πεταλια μας με true bypass ή oχι κατεληξα σε διαφορα συμπερασματα αλλα και αποριες που ελπιζω καποιοι να μπορεσουν να μου τις λυσουν.

 

 

καταρχην να πω οτι στην πεταλιερα μου τωρα εχω τα εξης πεταλια:

 

1)MJM blues devil(true bypass)

 

2)rc booster(true bypass)

 

3)S.I.B. varidrive(true bypass)

 

4)boss digital delay dd-2(επειδη θελω να το βαζω στο effect loop αλλα το effect loop του marshall ειναι χαλια προσωρινα το εχω και αυτο εκτος...)

If you have a digital delay or reverb pedal that whines when powered from a switching adapter, you can argue all day about wether the pedal or the adapter is to blame. The fact remains: You want to use the pedal - that's why you bought it in the first place, right? - so the adapter will have to go. It's as simple as that. Increased hum or noise can come from trying to power dist/overdrive pedals together with power-hungry pedals like digital delays, chorus pedals etc. If you get noise, try separating them and powering them from two separate adapters.

 

5)boss sd-1 overdrive(το ειχα και αυτο παρατημενο αλλα σκεφτομαι να το χρησιμοποιησω σαν buffer)

 

6)dunlop cry baby(επειδη μου χαλουσε τον ηχο και δεν το εχω κανει bypass,αυτην την στιγμη το εχω εξω απο την αλυσιδα)

 

 

 

αν καταλαβα καλα σε μια αλυσιδα απο πεταλια δεν θα πρεπει ποτε να ειναι ολα true bypass γιατι στην ουσια ετσι το σημα φτανει αναλλοιωτο απο την κιθαρα μεχρι και τον ενισχυτη αλλα αυτο συγχρονως αυξανει το μηκος του καλωδιου ας πουμε στα 6,5 μετρα το οποιο εχει σαν συνεπεια(λογω του μεγαλου μηκους του καλωδιου),παλι να χαλαει και να εξασθενει το σημα χανοντας tremple και bass..(τα λεω στο περιπου ετσι;;αν πω κατι λαθος διορθωστε..)

 

ενας τροπος να το.."διορθωσεις" αυτο ειναι οπως διαβασα να βαλεις στην αρχη,στο τελος ή και στην αρχη και στο τελος,δυο πεταλια τα οποια θα λειτουργουν σαν buffers και τα οποια δεν θα ειναι TRUE BYPASS.

 

τo boss sd1 overdrive που εχω θεωρειται σωστο σαν "buffer" γιαυτην την δουλεια;

ενας αλλος τροπος αν καταλαβα ειναι να βαλω στην αρχη της αλυσιδας σαν Buffer το πχ. VHT Valvulator ή ενα booster η eq pedal τα οποια θα εχω συνεχεια ανοιχτα αναλογως ποιο απο ολα θα βαλω στην αρχη.

αλλα διαβασα οτι μπορει και στην θεση του πχ.VHT Valvulator να ειναι και ενα συνηθησμενο Boss/Ibanez τυπου πεταλι,σε bypass mode..αλλα συγχρονως λεει οτι αν εχω ενα buffered pedal καπου αλλου στην αλυσιδα το οποιο θα το εχω "active",παλι θα ειμαι οκ...αλλα εχω μπερδευτει τωρα και δεν ειμαι οκ....

διαβασα οτι τα πεταλια με Buffered output (low impedance),ακουγονται συνηθως καλυτερα κατευθειαν μπροστα απο τον ενισχυτη.ποια θεωρουνται πεταλια με Buffered output ας πουμε απο αυτα που εχω;

 

ελπιζω να μην εγινα κουραστικος...

 

Υ.Γ.ακολουθωντας τις συμβουλες του..τυπου που τα διαβασα αυτα εκανα καποιες αλλαγες οι οποιες ειναι αυτες και τα αποτελεσματα ηταν οντως παρα πολυ φανερα!!!

χρησιμοποιωντας αυτην την στιγμη στην πεταλιερα μου μονο τα 3 πεταλια που εχω τα οποια ειναι true bypass παιζω τα 2 με μπαταριες(το varidrive μπαινει στην πριζα...),και δεν χρησιμοποιησα τον μετασχηματιστη μου που ειναι ο κλασσικος της boss με τις 5εξοδους.

τα συμπερασματα:τα πεταλια τα 2 που τα παιζωμε μπαταρια(rc booster,blues devil),ακουγονται πολυ πιο ωραια και με λιγοτερο θορυβο και δευτερο συμπερασμα ο μετασχηματιστης της boss μου χαλουσε τον τονο απο τα πεταλια και μου δημιουργουσε πολυ θορυβο.τωρα δεν ξερω κατα ποσο θα μεινω με..τις μπαταριες αλλα τουλαχιστον εχω ηχο και δεν εχω θορυβο ειδικα οταν ηχογραφω!!!

 

η σελιδα του τυπου τα διαβασα τα πιο πολλα ειναι αυτη που εκανε Post και ο fenderiarhs για το mod του dunlop..και ειναι αυτη:

 

http://members01.chello.se/pastorn/index.htm

http://www.stinkfoot.se/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν καταλαβα καλα σε μια αλυσιδα απο πεταλια δεν θα πρεπει ποτε να ειναι ολα true bypass γιατι στην ουσια ετσι το σημα φτανει αναλλοιωτο απο την κιθαρα μεχρι και τον ενισχυτη αλλα αυτο συγχρονως αυξανει το μηκος του καλωδιου ας πουμε στα 6,5 μετρα το οποιο εχει σαν συνεπεια(λογω του μεγαλου μηκους του καλωδιου),παλι να χαλαει και να εξασθενει το σημα χανοντας tremple και bass..(τα λεω στο περιπου ετσι;;αν πω κατι λαθος διορθωστε..)

 

 

 

Σωστά.Με όλα τα πετάλια true bypass θα χάσεις λίγη ένταση και κάποιες συχνότητες (πιο πολύ treble)

 

 

 

ενας τροπος να το.."διορθωσεις" αυτο ειναι οπως διαβασα να βαλεις στην αρχη,στο τελος ή και στην αρχη και στο τελος,δυο πεταλια τα οποια θα λειτουργουν σαν buffers και τα οποια δεν θα ειναι TRUE BYPASS.

 

 

Κι αυτό πολύ σωστό(εξαρτάται βέβαια κι από τα εφφέ που χρησιμοποιείς ,θα σου εξηγήσω παρακάτω).Αλλά προτείνω ή μόνο στην αρχή της αλυσίδας ή και στην αρχή και στο τέλος.Μόνο στο τέλος που λες δεν είναι κι ότι καλύτερο γιατί θα έχεις ήδη κάποια απώλεια από τα προηγούμενα καλώδια αν το καλοσκεφτείς.

Το Buffer είναι τις περισσότερες φορές ένα απλό κύκλωμα με low output impedance που προσπαθεί να μην χρωματίσει καθόλου τον ήχο και το οποίο έχει συνήθως 2 σκοπούς.

1.Να περνάει το σήμα χωρίς απώλειες από κάμποσα μέτρα καλωδίου.

2.Να απομονώνει το σήμα που παίρνει στην είσοδο από το σήμα που δίνει στην έξοδο για την αποφυγή θορύβων(oscillation) και ground loops.

 

τo boss sd1 overdrive που εχω θεωρειται σωστο σαν "buffer" γιαυτην την δουλεια;

ενας αλλος τροπος αν καταλαβα ειναι να βαλω στην αρχη της αλυσιδας σαν Buffer το πχ. VHT Valvulator ή ενα booster η eq pedal τα οποια θα εχω συνεχεια ανοιχτα αναλογως ποιο απο ολα θα βαλω στην αρχη.

αλλα διαβασα οτι μπορει και στην θεση του πχ.VHT Valvulator να ειναι και ενα συνηθησμενο Boss/Ibanez τυπου πεταλι,σε bypass mode..αλλα συγχρονως λεει οτι αν εχω ενα buffered pedal καπου αλλου στην αλυσιδα το οποιο θα το εχω "active",παλι θα ειμαι οκ...αλλα εχω μπερδευτει τωρα και δεν ειμαι οκ....

 

 

Οι buffers της Boss όπως λέει και το έμπειρο αυτί του παππού Superfunk (αυτόν ξέρουμε αυτόν εμπιστευόμαστε) είναι καλοί οπότε ναι το sd1 θα την κάνει την δουλειά. Ακόμα και κλειστό(bypass mode) αν είναι στην αρχή της αλυσίδας θα διατηρεί τα πριμάκια σου κρυστάλλινα και καθαρά.Το sd1 σε bypass mode δεν θα χρωματίζει τον ήχο σου σε αντίθεση με ένα πάντα ανοιχτό eq ή booster,compressor.Τώρα αν εσένα ο χρωματισμός σου αρέσει πάσο.

 

διαβασα οτι τα πεταλια με Buffered output (low impedance),ακουγονται συνηθως καλυτερα κατευθειαν μπροστα απο τον ενισχυτη.ποια θεωρουνται πεταλια με Buffered output ας πουμε απο αυτα που εχω;

 

Απλά για να διευκρινίσω o όρος buffered output χρησιμοποιείται όταν μιλάμε για εφφέ σε κατάσταση ON μην το μπλέξουμε με το buffer bypass γιατί πολλά εφφέ έχουν buffer bypass αλλά όχι buffered output.

Όχι πάντα .Για παράδειγμα τα fuzz δεν ακούγονται καλά όταν έχουν buffer αμέσως πριν την είσοδο ή μετά την έξοδο.Δηλαδή το προηγούμενο ή επόμενο εφφέ. Τους αρέσει η σχετικά υψηλή output impedance των μαγνητών της κιθάρας σου. Τα screamerοειδή γουστάρουν τους buffer…κλπ

Ο «νόμος», με λίγες εξαιρέσεις, λέει για να ακούγονται καλά πρέπει να ισχύει μεγάλη input impedance και μικρή output impedance.

Ένας ενισχυτής και ειδικά λάμπα έχει input impedance κατά πολύ μεγαλύτερη από την output impedance ενός unbuffered pedal.Αν θα δεις τεράστια διαφορά εξαρτάται και από το κάθε κύκλωμα. ¶κουσε και διάλεξε.

Το sd1 έχει buffered output για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω γιατι δεν έχω δει το κύκλωμα τους.

 

 

Υ.Γ.ακολουθωντας τις συμβουλες του..τυπου που τα διαβασα αυτα εκανα καποιες αλλαγες οι οποιες ειναι αυτες και τα αποτελεσματα ηταν οντως παρα πολυ φανερα!!!

χρησιμοποιωντας αυτην την στιγμη στην πεταλιερα μου μονο τα 3 πεταλια που εχω τα οποια ειναι true bypass παιζω τα 2 με μπαταριες(το varidrive μπαινει στην πριζα...),και δεν χρησιμοποιησα τον μετασχηματιστη μου που ειναι ο κλασσικος της boss με τις 5εξοδους.

τα συμπερασματα:τα πεταλια τα 2 που τα παιζωμε μπαταρια(rc booster,blues devil),ακουγονται πολυ πιο ωραια και με λιγοτερο θορυβο και δευτερο συμπερασμα ο μετασχηματιστης της boss μου χαλουσε τον τονο απο τα πεταλια και μου δημιουργουσε πολυ θορυβο.τωρα δεν ξερω κατα ποσο θα μεινω με..τις μπαταριες αλλα τουλαχιστον εχω ηχο και δεν εχω θορυβο ειδικα οταν ηχογραφω!!!

 

 

Κάποιοι από τους μετατροπείς του εμπορίου δεν είναι καλοσχεδιασμένοι.Τι θέλω να πω…

Όλοι μετατρέπουν το εναλλασσόμενο (230V) στο επιθυμητό ας πούμε 9V και ύστερα το δίνουν σε όσες εξόδους θέλουν.Σωστά?Ο θόρυβος που ακούμε προέρχεται από δύο κύριες πηγές.

Α) Nα είναι το ρεύμα unregulated ή πιο πιθανά όχι επαρκώς regulated.

Regulation(τελείως χοντρικά)=

Σταθερό ρεύμα δηλαδή πάντα 9V και όχι 8.5V τώρα, ύστερα από ένα δευτερόλεπτο 9.2V και πάει λέγοντας…

Φιλτράρισμα από ανεπιθύμητους θορύβους

Β) Ground Loops/Hum.Oι φτηνοί μετατροπείς έχουν ένα μετασχηματιστή για τη μετατροπή από 230V AC σε 9VDC και μετά με ένα απλό splitter to χωρίζουν σε όσες εξόδους θέλουν.Κι έτσι εμφανίζεται το γνωστό σε όλους hum.Κάποιοι από τους ακριβούς μετατροπείς έχουν ένα μετασχηματιστή για κάθε μία εξοδο 9V.Όποτε είναι απολύτως αθόρυβοι.

 

 

ελπιζω να μην εγινα κουραστικος...

 

 

Το ίδιο κι εγώ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καταλαβα καλα σε μια αλυσιδα απο πεταλια δεν θα πρεπει ποτε να ειναι ολα true bypass γιατι στην ουσια ετσι το σημα φτανει αναλλοιωτο απο την κιθαρα μεχρι και τον ενισχυτη αλλα αυτο συγχρονως αυξανει το μηκος του καλωδιου ας πουμε στα 6,5 μετρα το οποιο εχει σαν συνεπεια(λογω του μεγαλου μηκους του καλωδιου),παλι να χαλαει και να εξασθενει το σημα χανοντας tremple και bass..(τα λεω στο περιπου ετσι;;αν πω κατι λαθος διορθωστε..)

 

Aυτο μπορει να συμβει (δεν συμβαινει ομως παντοτε) οταν εχεις ΠΟΛΛΑ πεταλια εσυ εχεις μονο 3 οποτε ειναι σαν να "προσθετεις" μισο μετρο καλωδιο στο ηδη υπάρχον οποτε no problem :wink:

 

ενας τροπος να το.."διορθωσεις" αυτο ειναι οπως διαβασα να βαλεις στην αρχη,στο τελος ή και στην αρχη και στο τελος,δυο πεταλια τα οποια θα λειτουργουν σαν buffers και τα οποια δεν θα ειναι TRUE BYPASS.

 

δεν αρκει να ειναι μη tbp πρεπει να ειναι και low impedance (χαμηλης εμπεδησης)(κατω απο τα 600 ohms δηλ. και καλυτερα κοντα στα 200) & αρκει να τα βαλουμε στην ΑΡΧΗ. (στο τελος δεν χρειαζονται)

παντως γενικα τα low impedance buffers χρησιμοποιούνται οταν ΔΕΝ εχουμε tbp πεταλια & καποια απο αυτα (συνηθως μαρκες οπως MXR,DUNLOP,EH) ειναι προβληματικα και χαλανε το σημα μας οταν ειναι off. (τα BOSS τουλαχιστον κατα την εμπειρια μου δεν εχουν τετοια προβληματα αν χρησιμοποιείς μεχρι & 5-6 πεταλια)

 

τo boss sd1 overdrive που εχω θεωρειται σωστο σαν "buffer" γιαυτην την δουλεια;

 

οχι,και οπως σου εξηγησα & παραπανω δεν χρειαζεσαι buffer :wink:

 

διαβασα οτι τα πεταλια με Buffered output (low impedance),ακουγονται συνηθως καλυτερα κατευθειαν μπροστα απο τον ενισχυτη.ποια θεωρουνται πεταλια με Buffered output ας πουμε απο αυτα που εχω;

 

κανενα πεταλι σου απο οτι ξερω δεν εχει low impedance buffer (παντως αν ποτε σκεφτεσαι να κανεις μια τεραστια πεταλιερα το Valvulator,το Axess bf,& το VISUAL SOUND ROUTE 66 εχουν/ειναι low impedance buffers)

 

Υ.Γ.ακολουθωντας τις συμβουλες του..τυπου που τα διαβασα αυτα εκανα καποιες αλλαγες οι οποιες ειναι αυτες και τα αποτελεσματα ηταν οντως παρα πολυ φανερα!!!

χρησιμοποιωντας αυτην την στιγμη στην πεταλιερα μου μονο τα 3 πεταλια που εχω τα οποια ειναι true bypass παιζω τα 2 με μπαταριες(το varidrive μπαινει στην πριζα...),και δεν χρησιμοποιησα τον μετασχηματιστη μου που ειναι ο κλασσικος της boss με τις 5εξοδους.

τα συμπερασματα:τα πεταλια τα 2 που τα παιζωμε μπαταρια(rc booster,blues devil),ακουγονται πολυ πιο ωραια και με λιγοτερο θορυβο και δευτερο συμπερασμα ο μετασχηματιστης της boss μου χαλουσε τον τονο απο τα πεταλια και μου δημιουργουσε πολυ θορυβο.τωρα δεν ξερω κατα ποσο θα μεινω με..τις μπαταριες αλλα τουλαχιστον εχω ηχο και δεν εχω θορυβο ειδικα οταν ηχογραφω!!!

 

ο μετασχηματιστης της BOSS ειναι ελαφρως της πλακας δωσε 25 ευρω & παρε το ONE SPOT της Visual Sound ,βεβαια ολα σου τα πεταλια με εξαιρεση το delay (το οποιο θα σου τρωει μια μπαταρια ανα 20 λεπτα) μπορουν να λειτουργησουν για παρα πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα με μπαταριες :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις!

για αρχη με βοηθησατε πολυ σε αυτα που ειχα αποριες(εχω και αλλες τι νομιζατε τοσο γρηγορα θα τελειωναμε;;;)

 

για αρχη μια χαζη ερωτηση...

λεμε συνεχεια:"αν είναι στην αρχή της αλυσίδας...".

για να μην μπερδευτω.οταν το λεμε αυτο εννοουμε απο την κιθαρα προς ενισχυτη ή απο ενισχυτη η αρχη και παει προς κιθαρα;

 

superfunk ομως εχω μονο 3 πεταλια για αλλους λογους...εγω σχεδιαζω εκτος απο αυτα τα 3 να εχω και ενα fuzz,το delay μου,ενα cry baby και το tuner όποτε το κανω true bypass..αρα φτασαμε στα 7...αα..ισως και ενα chorus..αρα 8....

αλλα και παλι με τα τρια πεταλια True bypass το συγκεκριμενο το καλωδιο το δικο μου γινεται 7,5μετρα.δεν ειναι πολλα και αρκετα ωστε να χανω σημα;

 

για το delay εχω σκεφτει να το βαλω σε ξεχωριστο μετασχηματιστη στην λουπα.σιγα μην το αφησω με μπαταρια και να αγοραζω οπως λες και εσυ σωστα καθε 20 λεπτα.. :lol: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα στην αρχη της αλυσιδας ενοούμε το πρωτο πεταλι που "χτυπαει" το σημα εξερχομενο απο την κιθαρα :wink:

το cry baby να το κανεις tbp γιατι αλλοιως κοβει πολλα πριμα.

ακομα & με τα πεταλια που θα προσθεσεις δεν νομιζω να χρειαστεις buffer αφου τα non tbp θα ειναι ολα Boss η αναλογου τυπου (& τα περισσοτερα fuzz ειναι tbp) :wink:

τι tuner σχεδιαζεις να χρησιμοποιήσεις?

7,5 m καλωδιο ειναι πολυ λογικο :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτάσεις Τάκι

 

fulltone wah η budda wah με boost (θα σου είναι χρήσιμο παίζοντας blues)

 

delay replica Trex

 

chorus analogman small clone (πάρε το mini να κερδίσεις χώρο)

 

για κουρδιστήρι πάρε το strobostomp (αυτονόητο με την κιθάρα που πήρες)

 

Παιδιά από τα pedalboard στον ενισχυτή τι μήκος καλωδίου προτείνετε ώστε να μην χρειαστεί να αλλάξω κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες καλώδιο

(σκέφτομαι george l .225)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

analog thanks για τις προτασεις αλλα ξερω ηδη στο περιπου τι θα παρω οταν μπορεσω...

απο wah το καλυτερο ισως στην αγορα αυτην την στιγμη ειναι το Geoffrey Teese Real McCoy (RMC3).αλλα και το DUNLOP EQ αν το εκανα true bypass.το budda που λες το ξερω και το εχω ακουσει στον κουρμπη.παρα πολυ καλο οντως. :wink:

το dd-2 με καλυπτει απολυτα..για chorus δεν το σκεφτομαι καν για τωρα.

superfunk για κουρδιστηρι αν δεν μπορεσω να κανω true bypass to korg dt-7 που εχω θα παρω αυτο που λεει και ο analog το strobostomp :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανενα πεταλι σου απο οτι ξερω δεν εχει low impedance buffer (παντως αν ποτε σκεφτεσαι να κανεις μια τεραστια πεταλιερα το Valvulator' date='το Axess bf,& το VISUAL SOUND ROUTE 66 εχουν/ειναι low impedance buffers)

 

[/quote']

 

sorry παππούλη αλλά νομίζω ότι το sd1 έχει

 

 

αλλα και παλι με τα τρια πεταλια True bypass το συγκεκριμενο το καλωδιο το δικο μου γινεται 7' date='5μετρα.δεν ειναι πολλα και αρκετα ωστε να χανω σημα;

[/quote']

 

Ναι σε τεστ που έκανα...

δοκίμασα κιθάρα-3μ καλώδιο-ενισχυτή

και κιθάρα-3μ καλώδιο-2 εφφέ tbp(ενωμένα με 20εκ καλώδιο)-3μ καλώδιο- ενισχυτή και είδα διαφορά στα πρίμα

τα καλώδια ήταν όλα klotz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Korg δεν κανει για πεταλιέρα & ουτε tbp γινεται :wink:

 

analog τι να σου πω εγω χρησιμοποιώ συνηθως ενα George L (το λεπτο) γυρω στα 15 μετρα χωρις κανενα προβλημα,καλο καλωδιο να ειναι και με χαμηλο capacitance & μεχρι 15 μετρα θα εισαι οκ (οταν παιξεις στο WEMBLEY θα χρησιμοποιήσεις ασυρματο ετσι κι αλλοιως! :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανενα πεταλι σου απο οτι ξερω δεν εχει low impedance buffer (παντως αν ποτε σκεφτεσαι να κανεις μια τεραστια πεταλιερα το Valvulator' date='το Axess bf,& το VISUAL SOUND ROUTE 66 εχουν/ειναι low impedance buffers)

 

[/quote']

 

sorry παππούλη αλλά νομίζω ότι το sd1 έχει

 

 

αλλα και παλι με τα τρια πεταλια True bypass το συγκεκριμενο το καλωδιο το δικο μου γινεται 7' date='5μετρα.δεν ειναι πολλα και αρκετα ωστε να χανω σημα;

[/quote']

 

Ναι

 

δεν θα το ελεγα :lol: (Output Impedance 10 k ohms or greater )

 

http://www.stevesmusiccenter.com/BossSD-1.html

 

 

 

αν ηταν με 8 μετρα καλωδιο να εχαναν οι κιθαριστες σημα τοτε δεν θα υπήρχε κιθαριστικη μουσικη :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου