Προς το περιεχόμενο

Drum shells (το κέλυφος...)


Octapus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παραθετω το παρακατω link μια και βλεπω κατα καιρους καποιες ερωτησεις με το κελυφος των τυμπανων...για ριξτε μια ματια...

 

http://www.drumdojo.com/tech/shelldesign.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Διαβάστε πρώτα το site που προτείνει ο συνάδελφος octapus. Πολύ καλό site, ψάχνοντας μπορούμε να βρούμε συμπληρωματικά και άλλα με παρόμοιο περιεχόμενο, όσον αφορά τα ξύλα. Να τι έχω βρει κι εγώ στο net και για αυτούς που βαριούνται να μεταφράσουν ή απεχθάνονται κάπως την Αγγλική, γράφω μια μικρή περίληψη για τα συχνότερα ξύλα που χρησιμοποιούμε για να αναρτήσουμε επάνω τους τα δέρματά μας ή το ταλέντο μας. Ο ήχος που παράγεται από τα τύμπανά μας δεν είναι μόνο αποτέλεσμα του ξύλου που έχουμε επιλέξει. Ο ήχος επηρεάζεται από το είδος των μετάλλων, π.χ. κλειδιά στεφάνια και το πώς δένονται μεταξύ τους, ποιότητα δερμάτων, κούρδισμα μονώσεις ανάμεσα στα μέταλλα και στο κέλυφος που έρχονται σε επαφή και άλλα. Γενικά τα λεπτά κελύφη παράγουν ποιο ανοικτό ήχο ενώ τα παχύτερα ποιο στεγνό. Επίσης παίζει ρόλο αν μέσα στα τύμπανα υπάρχουν πρόσθετες ξύλινες στεφάνες (counter hoops), οι οποίες δίνουν ποιο θερμό ήχο και ελέγχουν την αντήχηση. Τέλος άλλοι υποστηρίζουν ότι το ξύλο αποδίδει καλλίτερα περασμένο μόνο με λάδι. ¶λλοι προτιμούν το βερνίκι και άλλοι όπως όλοι γνωρίζουμε επενδύουν το κέλυφος με πλαστικό διαφόρων χρωμάτων. Όλα είναι σχετικά και για όλα υπάρχουν αποδεκτές απόψεις. Επειδή όμως το θέμα μας είναι τα ξύλινα κελύφη….. Ξύλα όπως η Albasia falkata χρησιμοποιούνται ως υποκατάστατα του maple (κελεμπέκι), γιατί έχουν καλό φινίρισμα και είναι φθηνότερα σε τιμή. Παράγουν πριμαριστό τόνο και χρησιμοποιούνται κυρίως στην εσωτερική επένδυση των τυμπάνων.

Maple ή κελεμπέκι: Σκληρό ξύλο, με ζεστό τόνο, που παράγει σχεδόν πολυφασματικές συχνότητες κυρίως όμως αποδίδει πολύ καλές χαμηλές. Για να αποδώσει τα μέγιστα το δένδρο θα πρέπει να είναι κάποιας ηλικίας και να έχει αναπτυχθεί αργά και σε ευθεία ύψους, ενώ οι κύκλοι του δένδρου θα πρέπει να είναι ομόκεντροι. Είναι το ξύλο που προτιμούν οι περισσότεροι ντράμερ, ιδίως στο ταμπούρο.

Mahogany ή μαόνι: Το πραγματικό μαόνι Αμερικής ή Ονδούρας δίνει 20% αύξηση των χαμηλών συχνοτήτων, σε σύγκριση με το κελεμπέκι. Στις μεσαίες και υψηλές συχνότητες, είναι σχεδόν το ίδιο αλλά επειδή έχει αυτή την αύξηση 20% στις χαμηλές από το κελεμπέκι, είναι ακόμα ποιο «ζεστό».

Birch ή σημύδα: Σκληρό και ανθεκτικό ξύλο, με ανοιχτόχρωμη απόχρωση, που δουλεύεται καλά. Χάνει περίπου 10% σε χαμηλές συγκρινόμενο με το καλεμπέκι και έχει +20% αύξηση στις υψηλές, ενώ σε μεσαίες είναι περίπου τα ίδια. Έτσι, τα τύμπανα από σημύδα, γενικά ποιο σκληρά σε ήχο. Είναι ένα είδος που χρησιμοποιήθηκε πολύ σε στουντιακά σετ, ιδίως στα τέλη του ΄60, λόγω του ότι τα τύμπανα που θα πέρναγαν στην εγγραφή έπρεπε να ήταν δυνατά σε ήχο.

Poplar ή οξιά: Φθηνότερο ξύλο από τη σημύδα και το κελεμπέκι. Χρησιμοποιείται συνήθως στο εσωτερικό του κελύφους σε φύλλα, ως απομίμηση ακριβότερων ξύλων. Ακούγεται κυρίως σαν σημύδα, ή μαόνι και λιγότερο σαν καλεμπέκι.

Basswood ή φιλύρα: Καλό σκληρό αλλά φθηνότερο ξύλο, που μιμείται το κελεμπέκι ή για μερικούς το μαόνι. Υπάρχει αρκετό σε αφθονία με αποτέλεσμα να μπορούν οι κατασκευαστές να ρίχνουν την τιμή. Χρησιμοποιείται κυρίως ως πυρήνας των φύλλων του κελύφους και δίνει λίγο περισσότερες χαμηλές, γι’ αυτό σε μερικούς θυμίζει μαόνι.

Lauan: Πρόκειται για «απομίμηση» Αμερικάνικο μαόνι. Προέρχεται από τις Φιλιππίνες, Μαλαισία και Ινδονησία από διάφορες ποικιλίες δένδρων που μοιάζουν με το Αμερικανικό μαόνι. Σε μερικούς ο ήχος του μοιάζει με σημύδα και καθόλου με μαόνι, δηλαδή σχεδόν το αντίθετο απ’ ότι περιμένουμε να ακούσουμε από αυτή την επιλογή για τα τύμπανά μας και εδώ χρειάζεται προσοχή από ποιο πραγματικά ξύλο είναι κατασκευασμένα. Ελπίζω να βοήθησα μερικούς συναδέλφους που είχαν απορίες και ευχαριστώ τον octapus που έδωσε την ευκαιρία για να αναφέρουμε κάτι σ΄ αυτό το θέμα. :D

Then as it was, then again it will be...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Γεια σου φιλε μου. Ειμαι νεος στο νοιζ, αλλα οι πληροφοριες σου παντα ροκαρουν. Μπραβο σου που ξερεις να απαντας με ακριβεια και αναλυτικη σκεψη, αλλα και ταυτοχρονα δινεις και την πρακτικη πλευρα του θεματος. Πατησα <<αναζητηση>> για ξυλα drum set επειδη κι εγω θελω να παρω σετ και ειμαι αναμεσα σε maple,birch,mahogany. Διαβασα λοιπον το αρθρο σου. Το θεμα ειναι οτι στην wikipedia εχω διαβασει ακριβως τα αντιθετα, δηλαδη π.χ. οτι το birch σε σχεση με το maple εχει natural boost στο ακραιο κατω(μπασσο) και ακραιο πανω(υψισυχνο) μερος του συχνοτικου φασματος.Επισης οτι το birch ειναι πιο χαμηλο σε ενταση απο το maple(εννοειται μιλαμε παντα για ιδιες κατα τ'αλλα συνθηκες-αριθμος φυλλων κλπ).Επισης οτι π.χ. το maple προτιμηθηκε τις δεκαετιες 70-80-90 λογω της υψηλοτερης εντασης του ηχου του.Ισως,σκεφτηκα,λογω των περισσοτερων μπασσων το Birch σε ενα δωματιο χωρις ηχοαπορροφηση και ηχοδιαχυση στα μπασσα να ακουγεται εντονοτερα. Το θεμα ειναι οτι δεν ξερω τι ισχυει τελικα, και εκλιπαρω σε ...διαφωτιση.  Υπερωτηση-> υπαρχει στο νοιζ αρθρο με συγκρισεις στα πιο πανω ξυλα (π.χ. τονικη αποκριση, πυκνοτητα, αντοχη σε υγρασια κλπ)?

 

ευχαριστω προαιρετικα.

Μπορεις να ποσταρεις το σχολιο-ερωτηση μου (και την απαντηση,ελπιζω) οπου το θεωρεις απαραιτητο.

 

υ.γ.~ ο Πουλικακος ειναι στο αβαταρ σου ???

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα του ριξω και εγω μια ματια να σου πω.Απλα να πω οτι δακρυσα τωρα που μου θυμησες ενα τοσο παλιο μου post....θλιψ....σομπ.... :'(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου