Προς το περιεχόμενο

πώς γίνεται εγγραφή του dsp reverb μιας κάρτας ήχου στο cubase


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις?

Το reverb πως το βγαζει η καρτα wet?

Δηλ ξεχωριζει το dry signal?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τη motu ultralite η οποία διαθέτει dsp.Διαθέτει eq ,comp, και reverb ...πώς μπορώ να τα κάνω εγγραφή στο cubase.Ευχαριστώ και χρόνια πολλά.

 

λογικα με το software που εχει (το cuemix) και τον driver που παρεχει,  θα μπορείς να ανοιξεις στο cubase ενα bus του/των καναλιων που θελεις να περασεις μεσα απο τα effect , θα οριζεις  return το οutput που ειναι ενεργοποιημένα τα effect και θα μπορεις να τα ακους και αντιστοιχα να τα γράφεις.

 

Καπως ετσι.

 

Τωρα δεν το εχω μπροστα μου, αλλα πρεπει να περιγραφεται στο manual η διαδικασια.

Απο οτι βλεπω στην σελιδα του προϊοντος υποστηριζει το software τη λειτουργια με τις αντιστοιχες ρυθμισεις στα inputs και οutputs, send και return στα virtual καναλια του audio host και με προβλεψη για μηδενικο latency. Eτσι λεει.

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη για τη καθυστέρηση στις απαντήσεις.το return πώς ορίζεται;(μέσω του cuemix ή του cubase);

 

στο cubase πρεπει να τα ρυθμισεις λογικα.

Προσωπικά δεν ξερω τι σου βγαζει για επιλογες. Αμα δεν τα εχω μπροστά μου............

Περιμενε μηπως σε βοηθησει καποιος που εχει το cubase.

 

Φαντάζομαι οτι στο κανάλι που θα θελεις να περασεις τα εφφε θα πρεπει να διαλέξεις ως output απο το cubase τα out της καρτας που ειναι ενεργοποιημένα τα effect και μετα στο bus που θα ανοιξεις θα βαλεις ως input αυτό το out. Καπως ετσι αλλα οπως σου ειπα, προσωπικα δεν μπορω να σε βοηθησω αναλυτικά. Μηπως επισης στα insert effect τo software του cuemix σου δινει τη δυνατοτητα να χρησιμοποιησεις τα ενσωματωμένα  effect ως plugin.

 

Λογικα το manual του cuemix θα περιγραφει τη διαδικασία.

Αυτά απο εμενα. Good luck :-)

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου