Προς το περιεχόμενο

Help me το Drum Set μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Στόλλας έχει τα Paiste και ο Νάκας τα Zildjian και Sabian, οπότε είναι θέμα επιλογής. Υποθέτω ότι τιμές στα προ-πακεταρισμένα σετ είναι πάνω-κάτω οι ίδιες.

 

Για το κάτω δέρμα του ταμπούρου, ότι και αν επιλέξεις, διευκρίνισε ότι το θέλεις για τη συγκεκριμένη χρήση. Τα δέρματα αυτά είναι πολύ λεπτότερα από τα επάνω. H Remo π.χ. έχει τα κανονικά Diplomat, Ambassador και Emperor (γράφουν "Batter") και τα αντίστοιχα σε snare side (γράφουν "Snare").

Θα συμφωνήσω με τον sentientno για το Ambassador coated, αλλά για την κάτω πλευρά θα σου πρότεινα Ambassador snare, ειδικά αφού δεν σου αρέσει το υπερβολικό κράτημα.

Για τα τομ πάντως, αν βάλεις Pinstripes, που έχουν ήδη "μαφλαριστικές" ιδιότητες, και χρησιμοποιήσεις και δαχτυλίδια, θα τα φιμώσεις τελείως...

 

Τι είναι τα Pinstripes  :o :);

I'm gonna fight em all...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Remo pinstripes είναι δέρματα διπλού φιλμ πολυμερούς(ambassador είναι μονού και emperor διπλού) αλλά έχουν εξτρά ενίσχυση ανάμεσα στα δύο φιλμ(στρώσεις υλικού) για να κόβουν ανεπιθύμητες συχνοτητες, συντονισμούς κτλ. Έχουν πιο κλειστό,μουντό ήχο και βγάζουν πιο απροβλημάτιστα ένα καλό ήχο γιατί δεν απαιτούν πολύ παίδεμα στο κούρδισμα. Απλά νεκρώνουν άρκετά την ηχητική ταυτότητα του κάθε ξύλινου κελύφους(είτε είναι τομ,βαθύ ή ταμπούρο). Σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι. Επείδή τα granite δεν φημίζονται για τον ήχο τους δεν θα πρότεινα δέρματα που τον κλείνουν (όπως τα pinstripes)τελείως εκτός και αν αυτό ψάχνεις εξαρχής.  Δοκίμασε και πιο ανοιχτά δέρματα που αφήνουν το ξύλο να αποδώσει στο μέγιστο ή έστω περισσότερο από τα pinstripes. Μια καλή λύση προς αυτή την κατεύθυνση είναι τα coated δέρματα(emperor ή ambassador) ή clear emperor για τα πάνω δέρματα παντα και για κάτω clear ambassador.    :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση :). Σκέφτομαι να βάλω Remo Ambassador Coated στην πάνω μεριά του Snare και από κάτω να βάλω Remo Diplomat ή Ambassador snare.Στα tom θα βάλω coated emperor.Δεν θέλω να μπουκώσει πολύ γιατί θα βάλω και δαχτυλίδια που όπως έχω διαπιστώσει και από άλλα ντραμς τα mufflaroun αρκετά.Θέλω να ακούγεται normal  :-\.(Κυρίως για το snare).Από δευτέρα θα πάω για ψώνια  8) .

I'm gonna fight em all...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ πάντως στο ταμπούρο σου προτείνω evans genera dry (που είναι και γι αυτή τη δουλειά, για να κόβει αρμονικές) και κάτω evans hazy 300 (αυτά τουλάχιστον είχα βάλει στης stagg μου το ταμπούρο και έστρωσε μια χαρά  8))

 

Για τα υπόλοιπα θα συμφωνήσω με τον τσεμ, emperor και πάλι emperor

 

Kαι για πιατίνια αυτά θα ήταν μία χαρά κατα τη γνώμη μου http://www.thomann.de/gr/sabian_b8_performanceset_beckensatz.htm αλλιώς αν μπορείς να δώσεις γύρω στα 350 ευρώ πάρε αυτά http://www.thomann.de/gr/paiste_set_3_pst5_14hh_16c20r_02.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για τα heads θα σου πρότεινα pinstripes μιας που έχω για όλα τα τύμπανα (εκτός του snare που είναι με emperror X) και μου αρέσουν πολύ. Και βάζω και δαχτυλίδια  :P :P. Βασικά το καλύτερο θα ήταν να δεις αν έχουν κάποιο drumset στημένο με τα αντίστοιχα δέρματα αν και είναι πολύ χλωμό... Πάντως με τα pinstripe θα δεις μεγάλη διαφορά στον ήχο και στο κούρδισμα είναι πιο εύκολα.

 

Όσο για τα πιατίνια έχω ακούσει τα sabian xs20 και πιστεύω πως είναι πολύ καλά και οικονομικά. Στο Νάκα ίσως τα έχουν και στημένα, τα έχω δει σε μερικά καταστήματα. Όσο μπορείς πάντως να δοκιμάζεις πριν αγοράσεις  ;)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πήγα ακόμα στο μαγαζί αλλά με τα λίγα που άκουσα στο youtube τα SABIAN B8 PERFORMANCE SET μου φάνηκαν πιο ζεστά στον ήχο από αυτά της Paiste τα PST3 και οι τιμές είναι πάνω κάτω ίδιες.Τελικά θα βάλω Ambassador Snare από κάτω στο Snare μου.Λέτε να αλλάξω και τα κάτω δέρματα των τομ μου;

I'm gonna fight em all...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέτε να αλλάξω και τα κάτω δέρματα των τομ μου;

 

Αν σε παίρνει οικονομικά κάν' το, αλλά δεν θα έλεγα ότι είναι και απαραίτητο, τουλάχιστον όχι ακόμα.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε παίρνει οικονομικά κάν' το, αλλά δεν θα έλεγα ότι είναι και απαραίτητο, τουλάχιστον όχι ακόμα.

 

Με παίρνει οικονομικά , αλλά το θέμα είναι αν θα τα βάλω θα διακρίνω μεγάλη διαφορά στον ηχο; ::)

Άλλωστε τα δέρματα δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά.Συνολικά μαζί με τα πιατίνια θα μου βγουν περίπου 300 με 320 ευρώ.

I'm gonna fight em all...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να αλλάξεις για αρχή τα πάνω, και εάν δεν σου αρέσει ο ήχος ακόμα και με τα rings τότε να αλλάξεις τα κάτω.

Επίσης, όπως τα ανέφερε κάποιος παραπάνω, τα Emperor X της Remo πρέπει να είναι ωραία για το Snare (πάνω μεριά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , τελικά πήρα τα Paiste PST3 και τα emperor για τα tom (πάνω πλευρά) και ambassador (κάτω πλευρά) και δαχτυλίδια RemoS και ακούγονται πολύ καλα ειδικά το βαθύ!! Το μόνο πρόβλημα μου είναι στο snare του οποίου οι βίδες τα'χουν παίξει και δεν μπορώ να το βιδώσω καλά , έτσι το ambassador coated που έβαλα από πάνω είναι κάπως τσαλακωμένο σε μία βίδα  :-X !!! Το ξεβίδωσα το ξαναβίδωσα αλλά πάλι τα ίδια :( ! Και το δαχτυλίδι που μπαίνει στο snare δεν χωράει καλά. HELP  :-\

I'm gonna fight em all...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου