Προς το περιεχόμενο

Short scale μπάσα. Εχετε ιδία άποψη;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ έχω και EB-0 και Rivoli στα οποία μπορώ να τον δοκιμάσω... έχω ιδιαιτερη περιέργεια για την απόδοσή του στο Rivoli, που έχει εξτρα κύκλωμα και πηνίο για αλλαγή τόνου στο μαγνήτη (με κουμπί push) και κάνει τον ήχο ιδιαίτερα muddy στα μεσαία αλλά με απίθανα sub μπάσα, να τρέμουν τα θεμέλια κατάσταση... ;)

 

Για να δούμε...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσφατα ειχα παρει και εγω ενα, ειναι οντως πολυ γρηγορα μπασα και με πολυ punchy ηχο, αλλα κατεληξε στις αγγελιες απαικτο τελικα (κακη συνηθεια οι 5 χορδες...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ειχα δει καποια, αλλα ηταν χειροποιητα στο αμερικα (και πολυ ασχημα εμφανησιακα ομολογουμενος  :D ), οποτε εκει δεν παιζει πειραματισμος  :)

Τωρα για φθηνη λυση δεν μου ερχεται κατι στο μυαλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με τα shortscale 5χορδα μπάσα είναι ότι η Β θα είναι πολύ χαλαρή και δε θα έχει punch και growl, χρειάζεσαι αρκετά μεγάλο πάχος στη Β για να έχεις καλό tension.

 

Είχα δει 5χορδο μπάσο shortscale αλλά με high C αντί για low B, ιδανικό για soloing και συγχορδίες. Kαι φυσικά υπάρχει και το αγαπημένο μου Fender Bass VI (και το Jaguar Baritone Custom) στις 6 χορδές, αλλά αυτά είναι μια ολόκληρη κατηγορία από μόνα τους...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βλογήσουμε και λίγο τα γένεια μας ......... ;D

 

http://landingbass.com/L532.html

http://landingbass.com/L532%20additional%20pic%203.html

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου