Προς το περιεχόμενο

Περι διατροφης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ ρε μάγκες το γάλα το πάω. Δε νοείται τσικολάτο στο χέρι χωρίς μια κούπα άσπρο πιοτί στο άλλο. Χαρίζει μουστάκια απλόχερα, μέχρι και στον blue. Tα Corn Flakes σου ρε Νίκο με μπύρα τα τρως;  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σιγα μη φαω corn flakes εχω περασει τα 5... ;D ;D (εξω απο τη πλακα μη τα τρως αυτα τα πραγματα ειναι σκετη ζαχαρη & υπερκατεργασμενα αλευρα) μουσλακι οργανικο με γιαουρτακι του θεου (με την πετσα του βεβαια οχι τις αλλες τις ζελατινοαηδιες)

 

αν και αυτος ο συνδιασμος (πρωτεϊνες και αμυλα μαζι) δεν ειναι και οτι καλυτερο για τις...μπακες..... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θέλω να πω με 2 λόγια:αν τρώς αρνί και μετά φας μία φέτα με βιτάμ περισσότερο κακό κανείς παρά καλό...ο σκοπός είναι να μειώσεις την ολική ποσότητα λιπαρών που καταναλώνεις!

Ειναι μεγαλη κουβεντα.

Φυσικα συμφωνω με αυτο που περιγραφεις παραπανω,υπαρχει ενα τεραστιο κενο στην καθημερινη μας ενημερωση.

 

Θα πω 2-3 πραγματακια περι "κακης" χοληστερολης κ πως μπορουμε να την περιορισουμε.

 

Οι Ελληνικη συνηθεια λεει οτι το μεσημερι πρεπει να υπαρχει στο σπιτι ψωμι απο τον φουρνο,πατατες τηγανιτες,μακαρονια με σαλτσες κ φυσικα ολα αυτα να συνοδευονται απο κρεας,τηγανητα ψαρια κιτλ.

 

Οταν παει καποιος με τσιτα την LDL (κακη χοληστερινη) στον γιατρο τοτε εκεινος του συνιστα να κοψει ολα τα λιπη,τηγανιτα,αυγα τα παντα,του δινει κ 2 χαπια κ του λεει να παει στην ευχη του θεου.

Ειναι ομως αυτη η αποτελεσματικοτερη θεραπεια? Οχι,φυσικα κ οχι.

Η αποτελεσματικοτερη θεραπεια ειναι να εμπλουτισουμε την διατροφη μας με ακορεστα λιπη(flax seed oil,salmon oil,μουρουνελαιο,ελαιολαδο,διαφοροι ξηροι καρποι) να περιορισουμε τα "ορατα" λιπη,να τηγανιζουμε σε ελαιολαδο(ψαρι,αυγο) κ αλλα.

ΟΜΩΣ πρεπει να κοψουμε σχεδον ολοκληρωτικα τους απλους υδατανθρακες(φρουτα,λευκο ψωμι,κατεργασμενο ρυζι,μακαρονια,ζαχαρη κτλ)Αυτος ειναι ο συντομοτερος δρομος,περιεργος ναι,αλλα την επιτυχια του την εγγυαται σχεδον συσωμη η Αμερικανικη ιατρικη κοινοτητα(Πρωτοποροι σε τετοιου ειδους θεματα)

 

Ποιος ο λογος που φταινε οι απλοι υδατανθρακες?

Οταν καταναλωνουμε αφθονους απλους υδατανθρακες σε συνδιασμο με λιπη (ολων των ειδων) δημιουργειται στον οργανισμο ενα απιστευτα τοξικο περιβαλλον με αποτελεσμα να προκαλει βλαβερες συνεπειες με την αυξηση της κακης χοληστερολης (LDL)

Παλαιοτερα απεκλειαν απο την διατροφη τα λιπη για να αντιμετωπισουν το προβλημα.Ηταν αυτα που ειχαν που ειχαν φαει την ρετσινια.

Με τα χρονια ομως ακολουθησαν ερευνες που εδειχναν οτι εαν αφαιρουσαν τους απλους υδατανθρακες κ προσθεταν αντι αυτων,λιπη κυριως ακορεστα (ελαιολαδο,ψαρι κτλ) η εξασθενιση της LDL ηταν θεμα λιγων ημερων! Επαναλαμβανω οτι μιλω για απλους υδατανθρακες κ οχι για συνθετους,αργους πλουσιους σε ινες,απαραιτητους,οχι ομως σε πολυ μεγαλες ποσοτητες,υδατανθρακες

 

Γιατι συνηθως οι γιατροι μας λενε κοψε τ'αυγα κ τα λιπη.

Ο γιατρος δεν μπορει να πει στον ελληνα κοψε το ψωμι..δεν γινεται.Ουτε μπορει να του πει κοψει τις πατατες κ τα φρουτα,ειναι αστειο αυτο για'μας.Θα πουμε -Τι λε'ρε το μοσχαρι? :)

 

Πολλες φορες βεβαια πανω στην βιασυνη τους μας τα κοβουν ολα! Δεν βαριεσαι.. :)

 

Ισως να ξεχασα κατι,ισως να εκανα καποια λαθη στην διατυπωση οποιος εχει αποριες ας στειλει ενα μην. :)

 

Φυσικα κ δεν ειμαι γιατρος.

Εγω απλα αναφερω τι εχω διαβασει απο εγκυρα αμερικανικα περιοδικα αλλα κ τι εχω "δει με τα ματια μου" ολα αυτα τα χρονια που ασχουμαι με τα της διατροφης κ της προπονησης με βαρη.(Ασχετα εαν εχω να πιασω αλτηρα 2 χρονια! ;D)

 

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι?γαλακτοβομηχανια εχεις και τραβας ζορι? ;D ;D

 

η καταναλωση αγελαδινου γαλακτος απο ενηλικους ειναι πολυ βλαβερη συνηθεια τωρα αν εχεις φαει και εσυ την αμερικανοφερτη καραμελα περι "milk is good for you" προβλημα σου.

 

υπαρχουν τροφες πολυ πλουσιοτερες απο το γαλα και σε ασβεστιο και σε βιταμινες και σε πρωτεϊνες οποτε ειναι παντελως αχρηστο διατροφικα εκτος απο βλαβερο  (και ας εχει οντως ωραια γευση και εγω λογω ζωης στις ΗΠΑ ειχα καταντησει milk junkie ;D ;D)

Νικο το γυριζουν τωρα σιγα σιγα κ οι Αμερικανοι.Απλα εκει τα συμφ ειναι τεραστια.

Πρεπει πρωτα να τους πασαρουν κατι αλλο κ μετα..

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραπανω ειπα την αποψη μου,νομιζω εως 500 ml γαλα καθημερινα στην περιπτωση που δεν υπαρχουν στομαχικες διαταραχες,ειναι καλα.

 

0% γιατι πινεις? Δεν εχει απολυτως καμια χρησιμοτητα εκτος κ εαν κανεις πολυ αυστηρη διαιτα κ δεν μπορεις να κοψεις θερμιδες απο αλλου.

Μπραβο σου που τρως Quaker.Σουπερ τροφη.Προσθεσε μεσα κ αμυγδαλα,φουντουκια κ για νοστιμια κοματακια σοκολατας με τουλαχιστον 70% περιεκτικοτητα σε κακαο κ αρκετη σε βουτηρο κακαο(απλα να το αναγραφει οπισθεν στα ingr.ως cocoa butter)

 

Μαρκες? Τι να σου πω τωρα..Δεν ξερω.

 

 

 

Πήγαινα και γω σε διατροφολόγο για λίγο διάστημα και μαζί με την μόνιμη αλλαγή διατροφής κατάφερα σε 2 χρόνια και έχασα 20 κιλά.

 

Αυτός πάντως μου είχε πει να έχω 2-3 μερίδες γαλακτοκομικών ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ καθημερινά, και έτσι το έχω συνδυάσει πρωί-βράδυ γάλα με δημητριακά (quacker balance εννοούσα που έχουν μέσα και κομματάκια μαύρης σοκολάτας) μαζί με γιαούρτι και μέλι ή γιαούρτι με ένα ποτήρι χυμό το απόγευμα.

Από εκεί και πέρα το 12κατιανό έχει ένα ποτήρι χυμό ή ένα φρούτο και το μεσημεριανό μου περιλαμβάνει οποιοδήποτε φαγητό (πια) σε μικρή μερίδα και με σαλάτα όχι όμως να ξεχειλίζουν τα πιάτα(!) και 0.5-1 φέτα ψωμί και λίγο τυρί κίτρινο 10%

 

Πάνω κάτω δηλ έτσι τρώω καθημερινά εκτός βέβαια από την περιοδική 1-2 φορές τη βδομάδα κατάργηση των κανόνων ;D :D (όχι ξεχείλωμα βέβαια!!)

 

Πάντως μου είχε πει να αποφεύγω τους ξηρούς καρπούς γιατί είναι πλήρης τροφή και τρώγοντας μια "χούφτα" π.χ. αντικαθιστάς θερμίδες που θα μπορούσες να πάρεις από κανονικό φαγητό.

 

Επειδή όμως μου αρέσουν, την κάνω αρκετές φορές την αμαρτία μου με κάνα πασατέμπο όμως όχι με τίποτα καρύδια, φουντούκια και τέτοια.

 

(Έχετε να παραθέσετε απόψεις γιατρών ή γενικώς ανακοινώσεις ενάντια στο αγελαδινό γάλα?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Έχετε να παραθέσετε απόψεις γιατρών ή γενικώς ανακοινώσεις ενάντια στο αγελαδινό γάλα?

 

ναι κοιτα τα 2 λινκ που εχω παραθεσει πιο πισω

η δες και ολα αυτα

 

http://www.google.gr/search?q=milk+is+bad&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γαλα ειναι μια πληρης τροφη για μωρα που δεν εχουν ωριμο πεπτικο , ουσιαστικα ενας ορος τροφης , κ ωφελει μεχρι την πρωτη παιδικη ηλικια. Οταν υπαρχει μετρο ολα βαινουν καλως αν κραταμε κ καποιες καθημερινες υγιεινες συνηθειες. Το νερο που πινουμε κ το ψωμι που τρωμε πχ. Τα προιοντα της αρτοποιιας ειναι σκετη σαβουρα με τα κατεργασμενα κ ραφιναρισμενα αλευρια γεματα βελτιωτικα κ διογκωτικα. Ενα φιλτρο στην βρυση κ σπιτικο ψωμι απο προζυμι ειναι μια καλη αρχη κ μια επενδυση υγειας. Για πρωινο φτειαχνουμε υδρομελο , χλιαρο νερακι με 1-2 κουταλιες μελι. Βαλσαμο για το στομαχι κ ολα τα ''υδραυλικα μας''! Ο Πυθαγορας ελεγε πως το ελαιον ειναι φαρμακο για τα εξωθεν κ το μελι για τα εσωθεν. Αρκετο νερο ολη την μερα , κ το καθιερωμενο βεβαια φρουτα και λαχανικα οσο μπορουμε. Απο κει κ υστερα θα χτυπησουμε κ το σουβλακι μας μιας το τοσο, κ την πιτσα μας αλλα οχι σε συχνα διαστηματα ( το σουβλακι απειρως υγιεινοτερο) κ ολα τα ταβερνοεδεσματα που αρεσουν στον καθενα. Δεν θα μπουμε σε αποστειρωση γιατι παμε στο αλλο ακρο.Επισης τα αφεψηματα οπως κ η σπιρουλινα βοηθουν στην συνολικη υγεια. Εγω εχω καθιερωσει κ καθημερινη ληψη βιταμινης C οχι ομως φαρμακειου ( απλο ασκορβικο οξυ με χρωστικα κ ασπαρταμη ειναι αυτο) αλλα απο το φυτο acerola μαζι με ολο το βιολογικο της συμπλεγμα. Μεχρι στιγμης το κολπο πιανει :) :) μιας κ εφτασα τα 44 χωρις καμμια περιπετεια υγειας!! (μακρια απο ολο τον κοσμο!!)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι?γαλακτοβομηχανια εχεις και τραβας ζορι? ;D ;D

 

η καταναλωση αγελαδινου γαλακτος απο ενηλικους ειναι πολυ βλαβερη συνηθεια τωρα αν εχεις φαει και εσυ την αμερικανοφερτη καραμελα περι "milk is good for you" προβλημα σου.

 

υπαρχουν τροφες πολυ πλουσιοτερες απο το γαλα και σε ασβεστιο και σε βιταμινες και σε πρωτεϊνες οποτε ειναι παντελως αχρηστο διατροφικα εκτος απο βλαβερο (και ας εχει οντως ωραια γευση και εγω λογω ζωης στις ΗΠΑ ειχα καταντησει milk junkie ;D ;D)

 

 

Όταν εδώ στην ήπειρο πίναμε γάλα superfunk στην αμερική ξεψύριζαν ο ένας τον άλλο :P!Καμία καραμέλα φίλτατε δεν τρώω (μάλιστα είμαι σε σχετική σχολή και έχω κάνει αρκετές εργασίες στην διατροφή και πρόληψη καρδιαγγειακών νοσημάτων και έτσι μπορώ να σου απαντάω ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΑ)

 

Τα λίνκ που παραθέτεις είναι παιδαριώδη,δώσε μου μια Τυχαιοποιημένη Κλινική Δοκιμή ή μια μελέτη κοόρτης από σοβαρούς ερευνητές και θα αρχίσουμε να συζητάμε κατά πόσον το γάλα είναι βλαβερό ή όχι!πίστεψε η ιατρική κοινότητα έχει να ασχοληθεί με σοβαρότερα διατροφικά προβλήματα από το γάλα!όποιος έχει δυσανεξία στη λακτόζη απλά δεν πίνει γάλα,όποιος θέλει να πάρει από άλλη πηγή το ασβέστιο ας το κάνει...αυτό δε σημαίνει ότι το γάλα είναι τόσο επικίνδυνο όσο το τσιγάρο(για το οποίο έχουν γίνει άπειρες μελέτες για τις βλαβερές του συνέπειες)

 

Η αποτελεσματικοτερη θεραπεια ειναι να εμπλουτισουμε την διατροφη μας με ακορεστα λιπη(flax seed oil,salmon oil,μουρουνελαιο,ελαιολαδο,διαφοροι ξηροι καρποι) να περιορισουμε τα "ορατα" λιπη,να τηγανιζουμε σε ελαιολαδο(ψαρι,αυγο) κ αλλα.

ΟΜΩΣ πρεπει να κοψουμε σχεδον ολοκληρωτικα τους απλους υδατανθρακες(φρουτα,λευκο ψωμι,κατεργασμενο ρυζι,μακαρονια,ζαχαρη κτλ)Αυτος ειναι ο συντομοτερος δρομος,περιεργος ναι,αλλα την επιτυχια του την εγγυαται σχεδον συσωμη η Αμερικανικη ιατρικη κοινοτητα(Πρωτοποροι σε τετοιου ειδους θεματα)

 

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός φαίνεται!H LDL περιέχει στο μόριο της ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ λιπαρά οξέα(χοληστερόλη συγκεκριμένα)!μείωση της-πέρα από φαρμακευτική-επιτυγχάνεται με μείωση της πρόσληψης Λιπαρών οξέων!άρα αυτά είναι που πρέπει να περιορίσουμε!Όσο για τα ακόρεστα...υπάρχει μεγάλη αμφισβήτηση http://www.bmj.com/cgi/content/abstract/332/7544/752?maxtoshow=&HITS=10&hits=10&RESULTFORMAT=&fulltext=risk+and+benefits+of+omega+3+fats+for+mortality+&searchid=1&FIRSTINDEX=0&resourcetype=HWCIT

Οι υδατάνθρακες είναι η βάση της μεσογειακής διατροφής καθώς είναι η μοναδική πηγή ενέργειας για τον εγκέφαλο μας και είναι πολύ σημαντική όταν δεν γίνεται υπερκατανάλωση ή δεν συνοδεύονται από λιπαρές σάλτσες,βούτυρα κτλ είδικα στο να κόψουμε τα φρούτα με βρίσκεις κάθετα αντίθετο!

 

Επισης τα αφεψηματα οπως κ η σπιρουλινα βοηθουν στην συνολικη υγεια. Εγω εχω καθιερωσει κ καθημερινη ληψη βιταμινης C οχι ομως φαρμακειου ( απλο ασκορβικο οξυ με χρωστικα κ ασπαρταμη ειναι αυτο) αλλα απο το φυτο acerola μαζι με ολο το βιολογικο της συμπλεγμα]Επισης τα αφεψηματα οπως κ η σπιρουλινα βοηθουν στην συνολικη υγεια. Εγω εχω καθιερωσει κ καθημερινη ληψη βιταμινης C οχι ομως φαρμακειου ( απλο ασκορβικο οξυ με χρωστικα κ ασπαρταμη ειναι αυτο) αλλα απο το φυτο acerola μαζι με ολο το βιολογικο της συμπλεγμα

 

Για σπιρουλίνες και ασερόλα ντεν κσέρω ντεν απαντώ,για βιταμίνη C σου λέω πρόσεξε τις διάρροιες :P (όσο και τα χρωστικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου